murat muratoglu2

Trump bile ekonomiden vuruyor!

Öncelikle sözüm Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'e

Senin kurduğun, kuracağın sitenin yüzüne tüküreyim. Trump denen Amerikan Başkanı, canı sıkıldıkça siten üzerinden Türkiye'ye sallıyor. Türkiye'de ekonomi karışıyor!

Trump yine enteresan bir tweet atıp Türkiye'ye sallamış; “Biz Suriye'den çekildikten sonra Kürtlere saldırırlarsa, Türkiye'yi ekonomik olarak çökertiriz” demiş. Arkasından da sıvamak için “Kürtlerin de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz” diye ilave etmiş.

*** *** ***

Açık bir şekilde “ekonomik savaş” tehdidi. Yapabilir mi? Yapabilir! Haliyle 450 milyar dolar döviz cinsi borcun olunca el âleme, ülkeyi böyle tehdit ederler. Sen hâlâ ekonomiyi düzeltmek için betoncuyu, topçuyu kurtarmaya karar ver.

Bizim stratejist danışmanlara sorsan Ortadoğu'da kartlar yeniden dağıtılıyor. Dağıta dağıta kart kalmadı. Yeni deste geldi o da eskidi…

*** *** ***

Peki, neye güvenerek bu tweet'i atıyor? Her şeyiyle dışa bağımlı, kırılgan bir ekonomiye sahip bir ülke gerçeğine dayanarak Türkiye'yi yokluyor. Nitekim bir tweet ile çökebilen çok sağlam bir ekonomimiz olduğunu o da biliyor!

Trump bunu daha önce Rahip Brunson ile denedi. Şahıs özel uçakla ülkesine geri gönderildi. Baktı işe yarıyor, aynı üslupla devam etti. Adam açık açık “Ben yokken bir şey olursa” diye söze girdi, Türkiye'yi para ile tehdit etti!

Yahu Trump, bir dur gözünü seveyim. Zaten ortalık karışık… Dolar almış başını gitmiş. Ne yatırım yapabiliyoruz, ne borçları ödeyebiliyoruz. Faturalar kol gibi geliyor. Bir sus!

Zira biraz geç davrandı. Çökertecek pek bir şey kalmadı. Onun yerine ülkeyi yönetenler bu çökertme işini çoktan yaptı! Trump bile ekonomide “kriz” olduğuna uyandı. Bizimkiler bir türlü inanmadı!

*** *** ***

Trump tüccar kafasıyla düşündüğü için Amerika'nın bu askeri harcamalardan gelen faturasına baktığında fenalaşıyor, bu gidişata son vermeyi kafaya koyuyor. Bütçeyi denkleştirmek için her yerden askerleri çekmeye karar veriyor.

Haliyle Türkiye, devamlı “Bir gece ansızın gelebiliriz” mesajı verdiğinden, açık açık Türkiye'ye gözdağı veriyor. Diplomaside böylesine önemli mesajlar Trump'ın yaptığı gibi tweet atıp dünyanın gözü önünde verilmez. Eğer veriliyorsa o mesajın muhatabı sadece devlet değildir!

*** *** ***

Benim bildiğim AKP bundan bile mağduriyet çıkartır. iPhone'ları çekiç ile kırdırır. Lakin iş ciddi…

Türkiye Ortadoğu çukuruna hiç girmemeliydi. Suriye ile görüşüp bu işi halletmeliydi.

“Stratejik derinlik” dedi… Koca ülkeyi kimlerle muhatap etti! Sahi ne oldu bizim Şam'da Emevi Camii'nde namaz işi?

Not: Twitter'da Murat Muratoglu @sozcumuratoglu adresimde Trump'ı kıskandırıyorum.

Murat MURATOĞLU - 15 Ocak 2019 - Sözcü

Son Yazılar