bartu soral1 

“Ekonomide savaş düzeni alındı!”

“Türkiye’nin güçlü kamu işletmelerini tek elde topluyorsunuz ve fon yönetimine sınırsız hareket alanı ile birlikte denetimsizlik garantisi veriyorsunuz.

Bence bu ekonomik olarak savaş düzeni almaktır. Sayın Cumhurbaşkanı ülkenin ekonomik olarak bir krize sürüklendiğini görüyor demek ki."

Resmi Gazete’nin önceki günkü mükerrer sayısında yayımlanan ve çok sayıda kamu şirketinin Hazine’ye ait hisselerinin Türkiye Varlı Fonu’na devredilmesine ilişkin tepkiler devam ediyor. Konuyu uzman bir isimle, Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı eski Müdürü, ekonomist Bartu Soral ilekonuştuk.

-Çok sayıda kamu kuruluşunun Hazine’ye ait hisseleri Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. Siz nasıl bu gelişmeyi yorumluyorsunuz?

Kamuoyunda tartışılıyor, akademisyenler, konunun uzmanları tedirginliklerini açıkladı. Türkiye’nin güçlü kamu işletmelerini tek elde topluyorsunuz ve fon yönetimine sınırsız hareket alanı ile birlikte denetimsizlik garantisi veriyorsunuz. Bence bu ekonomik olarak savaş düzeni almaktır. Sayın Cumhurbaşkanı ülkenin ekonomik olarak bir krize sürüklendiğini görüyor demek ki. Ancak, krizin sebebi olarak kendi hatalı ekonomi politikalarımızı görmüyor. Veya öyle gösterilmiyor. Krizin dışarıdan tetiklendiğini, manipülasyonlarla, kredi derecelendirme kuruluşlar eliyle yaratıldığını düşünüyor olmalı. Veya kendisine böyle sunuluyor. Adeta bir paranoya oluşturuluyor Bu iklimi sarayda danışmanları mı yaratıyor bilemiyorum? Ancak, benim için şurası çok net ki, bu varlık fonu oluşumu ekonomide bir savaş düzeni almaktır.

Dikkat ederseniz getirilmek istenen başkanlık sistemi de benzer yetkilerle donatıyor, adeta bir tek adam rejimini getiriyor. Sanki olası bir saldırıya karşı mevzilenmek gibi.

“OYUNU BOZMAK İÇİN KURULAN STRATEJİ YANLIŞ”

-Peki, böyle bir tehlike var mı? Yani üst üste not indirimleri geliyor, Suriye’de ABD planını bozduğu öne sürülen bir operasyona kalkıştık; gerçekten dışarıdan bir saldırı ile karşı karşıya olabilir miyiz?

Şimdi Sayın Çarık, her şeyi bir sıraya koyalım: stratejik ortak ABD önce 1991’de çekiç güç ile Irak’ta Kürdistan embriyosunu oluşturdu. 2016’da ise Suriye’de aynısını yaptı. YPG yani PKK’yı destekledi. Onların sınırımızda yaklaşık 600 kilometre toprak sahibi olması için her türlü manevrayı yaptı. Daha geçen gün zırhlı araç verdi. Biz geçmişte yaptığımız hatalarla bu oluşuma izin verdik ardından Fırat Kalkanı harekâtı ile müdahale ettik. Rusya ile bozulan ilişkilerimizi tamire giriştik; cevaben Rus Büyükelçisi Karlov Türkiye’de öldürtüldü.

Bu arada 15 Temmuz’da bir darbe girişimi oldu. Kim yaptı? CIA’nın derin yapılanması. Yoksa bu işin üst aklı elbette Fethullah Gülen değil, aklı yeter mi böyle bir işe? Şimdi bütün parçaları birleştirince Türkiye’nin çok kritik bir virajı aldığı ortada. Dışarıdan kuşatılma altında olduğu da ortada. Ancak, bu oyunu bozmak için kurulan strateji yanlış.

“BAŞKANLIK İŞİ YANLIŞTIR”

-Nasıl yani? Ne yapılırsa doğru olur?

Büyük Nutuk okunarak başlanabilir işe. Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş savaşını verirken ne yaptı? Önce meclis çatısı altında ülkenin bütün güçlerini, ülkenin bütün sınıflarını bir araya getirdi. Ve o meclisin üstünde bir görev kabul etmedi. Böylece dayandığı tabanı ülkenin bütün sınıflarına yaydı. Geniş bir destek aldı. Halbuki bu mevcut başkanlık işi Sayın Cumhurbaşkanının tabanını daraltmakta, onu yalnızlaştırmaktadır. Bu sebeple başkanlık işi yanlıştır. Sayın Bahçeli bir görev alarak tuzak mı kurmuştur, yoksa yapılan konuşmalar neticesinde ikna mı olmuştur, bilemiyorum.

“SÜRATLE DIŞ FİNANSMAN BAĞLILIĞINI AZALTMALI”

-Peki, ekonomiye yansıması nedir?

Ekonomi olarak da durum aynı. Öncelikle ülke olarak hatalı politikalarımızı kabul edeceğiz. Bakınız ben 2015 yılının başında “Tünelin Sonu Kriz” isimli kitabı yazdım. Bugünleri o gün anlattım. Hatta Odatv’de sizinle yaptığımız söyleşide dolar 3.80 TL olur demiştim. Yani bugün yaşanan ekonomik sıkıntının sorumlusu bizim hatalı politikalarımızdır. Bunun üstüne dışarıdan gelen baskıları da ekleyebilirsiniz. Ancak, buradan çıkış böyle varlık fonu oluşturarak olmaz. Bu fonun amacı işler iyice sıkıştığında dışarıdan finansman bulmak, gerekirse bu varlıklarımızı teminat göstermek için kurulmuş. Halbuki yapılacak iş süratle ülkenin dış finansman bağlılığını azaltmak olmalı.

Bizim dış ticaret açığımız en çok petrol, doğalgaz ve aramalı ithalatından oluyor. Önce elektrik ve enerji tüketimimizi doğalgaz bağlılığından kurtarıp yenilenebilir rüzgâr ve güneş enerjisine döndürmeliyiz. Böylece enerji açığını kapamalıyız.

İkinci olarak; ülke içinde üretilebilecek ve geçmişte üretilen bütün ara malları ülke içinde tekrar üretilmeye başlayacak. Bunu planlarken geçmişten daha verimli, yüksek teknolojiye dayalı üretim için çalışmalıyız.

Üçüncü acil işimiz tarım. Birleşmiş Milletler 2050 dünya nüfusunu 9 milyar tahmin ediyor ve önümüzdeki dönemde en önemli konu gıda, yani bu insanların ne yiyeceği olacak. Türkiye’nin bu alanda önünde altın fırsat var.

Türkiye’nin sulanabilir ama henüz suyla buluşmayan 4 milyon hektar toprağı var. Son 10 yılda yaklaşık 27 milyon dönüm arazinin işlenmesinden vazgeçilmiştir. Doğru planlama, yüksek standartta paketleme ile gerek tarım ürünleri, gerek tarım sanayi mamulleri gerekse hayvancılıkta çok kısa sürede büyük bir dış ticaret fazlası yaratabiliriz. 41 bin kilometrekarelik Hollanda’nın tarım ve gıda sektöründe dış ticaret fazlası yıllık 44 milyar dolar. Türkiye ise 780 bin kilometrekare ama bırakın fazlayı 7 milyar dolar açık veriyoruz. Planlayın tarımı 3 yıl içinde 10 milyar dolar dış ticaret fazlasına ulaşır, 7-8 yıl içinde Hollanda’yı geçeriz.

Sayın Cumhurbaşkanı bu kuşatmayı yarmak istiyorsa gidilmesi gereken yol işte burada kısaca bahsettiğim yolu tutmak.

Söyleşi : Şenol ÇARIK – 07 Şubat 2017 – Odatv

Son Yazılar