AB ve AB-D ekonomik kördüğümü yaşarken,son çare olarak görülen İran saldırısı henüz uluslararası zemin bulamadı.Ancak piyasaların ve silah sanayinin zaman darlığı içerisinde bulunması nedeniyle,kötü şans Kore’yi buldu.


Size garip gelebilir ama aylarca önce bir G. Kore gemisinin batırılması nedeniyle,sürekli aklımın bir kenarındaydı muhtemel bir Kore Savaşı.Tayland olaylarının sonucu bu ihtimali artık mutlak kıldı.

Tayland’da olan olaylar,Japonya’dan çıkarılmak istenen AB-D askeri üslerine yeni ülkeler ararken ortaya çıkan sıkıntılı bir süreçti.

Hatırlarsanız,daha önce Myanmar’da deprem olduğunda tüm askeri ve sivil yardımlara kapalı olduğunu açıklamıştı Myanmar ordusu.

Bu arada Kırgızistan karıştı ve Oş kentinin,devrik Bakiyev’in destekçilerinin yaşadığı bölgenin Kırgizistan’dan ayrılma istekleri gündeme düştü.

Polonya liderinin ölümü ve öldürülmesinin hemen ardından Polonya’ya füze bataryaları yerleşti.

AB ise AB-D tarafından finansal ve sosyoekonomik sıkıntılarla köşe sıkıştırılıp,işgal edilmekte.

Obama Yönetimi,’’Küresel Terörle Savaş’’ konseptini ulusal güvenlik belgesinden çıkarırken,1998’de kendisinin kurdurttuğu El Kaide ile mücadeleyi dahil etti,bugün itibariyle.

RESMİ BÜTÜNLEYELİM :

AB-D Soğuk Savaş dönemi taktiklerine,70-80’lere geri dönüyor.Eski yöntemler,eski ittifaklar,eski hesaplar fakat yeni yöntemler,yeni ittifaklar,yeni hesapların deteğiyle.

Özetle,Yeni Dünya Düzeni’nin muhtemel unsurları,Eski Dünya Düzeni’nin unsurlarıyla ittifak yaparak ancak Eski-Yeni Dünya Düzenleri arasında sıkışıp kalan AB-D’yi bu açmazlardan çıkarması ümid ediliyor,Küresel Kraliyet tarafından.

Pasifik’te Japonya’yı da kapsayacak bir Kore,Çin çatışması;Orta Asya’da ise Rusya ve Avrupa menfaatlerini safdışı bırakma çabaları;Almanya ve Rusya yakınlaşmasını önlemek için Polonya’da rejim düzenlemesi ve askeri konuçlanma;Tayland’da yeni üsler kurmak isterken karşılaşılan Tayland ulusal direnişinin askeri yöntemlerle bastırılması;AB’yi kurup yıllardır iflasa sürükleyen basiretsiz politikacıların bugün yine halktan maddi fedakarlık istemeleri,ağır mali açmazları halka finanse ettirek istemeleri....

Unutmadan İngiliz Kraliçesi bir açıklama yaptı: Bundan sonra tüm AB yasa ve uygulamaları referandum konusu olacak İngiltere’de.

Kaotik bir evreye sürükleniyor tüm dünya,tüm analitik eksenleriyle birlikte.Bundan önce olduğu gibi yine AKP’den medet ummadan,AKP’ye rağmen Türkiye’nin bu kaotik dünya ortamından sıyrılması zor olabilir.Çünkü yeni ulusal güvenlik belgesi gereği AB-D’nin hem İran,hem de Türkiye’de farklı operasyonlara yönelmesi an meselesidir.AB-D’nin ‘’Patriot Act’’ yani Vatanseverlik Yasasi gereği,Bush döneminde CIA uçakları ve gemileri nedeniyle ülke ve dünya gündemine girmesi ardından Silivri’deki Guantanamo kepazeliği ile bile sonuca ulaşamadığı bir ortamda,kendi vatanını sevdirmek için gerekirse dost veya düşman tüm ülkelerin vatanseverleri bir süre daha sıkıntı çekeceklerdir.Bu yasa gereğidir ki,dost düşman ülklerde mahkemler ve tutukevleri kurma görevi de verilmiştir AB-D kurumlarına bu yasa ile.Hedef ülkeler İran ve Türkiye olmakla beraber tüm AB-Akdeniz-Orta Amerika ülkeleri hedef tahtasındadır.

İran şimdilik durumu kurtardı gibi,ama Kore-Japonya-Çin-Tayland hattında tetik çekilmek üzere.Küresel Kraliyet’in hep dediği gibi: Çok insana gerek yok,sanayi ve teknolojinin gelişimi için milyonlar feda edilebilir.Sonuçta,her zaman kasa kazanır.Savaşlar sonunda borç batağına giren ülkeler,bu borçları halkın üzerine yüklerler.

Dolayısıyla,piyasaları okurken tüm bunları ve daha fazlasını bilmek işimin gereği ancak halkımız da özellikle gençlerimiz bu gerçekleri çok net görebilmeli.Bu şekilde,tüm sarsıntıları atlatabilir 2023 hedefine daha sağlıklı ilerleyebiliriz.

Mete AKINCI - 28.MAYIS.2010 - Ulusal Kanal
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar