che_nutukChe GUEVARA'nın Çantasından Sadece Nutuk Değil Nazım HİKMET'in Kuvayi Milliye Destanı da Çıktı.

Bir Sitede "Che GUEVARA'nın Çantasından Nutuk Çıktı Yalanı" Adlı Yazıya Gelen Yorum Oldukça Aydınlatıcı.

"Arkadaşım bir şey yayınlayacaksan iyi araştırma yap ve öyle bir şey anlat insanlara. Bilal Şimşir Küba’ya hiç gitmemiş olabilir çünkü konunun Bilal Şimşir’in Küba’da olmasıyla alakası yok.

1961 yılında Nazım Hikmet ödül almak için gittiği Küba’da Nutuk’tan Fidel Castro’ya bahsediyor. Sonra Fidel Castro Türkiye’ye bir diplomat gönderiyor ve aldırtıyor. İspanyolcaya çeviri yaptırıp yayınlatıyor.

Eğer kanıt istersen de Küba’da Santa Clara’da müzede Che’nin çantasından çıkanlar sergileniyor. Bakır bir tas, 6 adet haşlanmış yumurta, 5 adet kitap (biri Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye Destanı, biri de Atatürk’ün Fidel Castro tarafından yayınlatılan Nutuk kitabı).

Ayrıca Fidel Castro tam bir Atatürk hayranıdır.

Şu an Havana'da Puerto caddesinde Atatürk büstü bulunur. Bu konu seni neden bu kadar rahatsız ettiyse bilemiyorum. Şimdi iyice araştır. Ondan sonra yalan yanlış anlatmadan ona buna çamur atmadan bir şeyler paylaş."

Küba'da Atatürk Büstü Gururlandırdı...

kuba_atamizin_bustu

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ Küba'nın Başkenti Havana Halk Gücü Eyalet Meclis Başkanı Juan Contino Aslan'ın davetlisi olarak Küba'dan döndü.

Küba izlenimlerini anlatan Başkan Tunçağ Başkent;Havana'da yapılan Belediyelerin Dayanışma ve İşbirliği Buluşmasında 100 ülkeden temsilci vardı.

Küba'da tüm grupları ayrı belediyeler dolaştırdı. Küba'da gördüğümüz şey Küba halkının fakir olmasına rağmen çok güzel bir kültür mirasları var. Tüm ambargolara rağmen tıpta çok ilerlemişler.

Küba'nın emperyalizme karşı koymaya çalışan bir ülke olması nedeniyle yabancı heykeller yer almıyor.

Küba'da yabancı bir yönetici olarak tek heykel Atatürk'ün heykeli.

Atatürk'ün heykelini Küba'da görünce çok onur duydum ve gururlandım.

Küba şu anda İspanyollarla birlikte turizme açılma yolunda. Turizme açıldığı zaman da muhteşem bir şehir olacak.

Küba'nın İzmir ile benzeşen yanı ise eskinin en zengin kısmı olan tarihi yerlerin şimdi döküntüye uğraması ve kurtarılmaya çalışılması olarak gözüme çarptı.

Bizim de Kemeraltımız eskinin en zengin yeriyken ve tarihi açıdan büyük öneme sahipken şimdi kurtarılmaya çalışılan bir yer haline geldi diye konuştu.

Millici-Ciddi Adamlar - 10 Mart 2011

Che Guevara, Bolivya’da yakalandığında sırt çantasından Atatürk’ün Büyük Nutuk’u, Türk Şairi Nazım Hikmet’in “Kuvayı Milliye Destanı” çıktı.

Aşağıdaki yazıyı okumanızı öneriyoruz.Tıklayınız
Dursun ÖZDEN - Mao, Che ve Fidel'in ATATÜRK tutkusu!

 

Son Yazılar