CBayramıCumhuriyete sahip çıkın!..

Harabeye dönmüş bir imparatorluğun küllerinden kurulan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ulusuna armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti. bugün 86 yaşına girerken, tüm Türkiye bu büyük heyecanı günler öncesinden yaşamaya başladı. İstanbul’dan Van’a Tokat’tan Bursa’ya kadar Türkiye’nin 81 ilinde cumhuriyete sahip çıkan insanlar ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşlere katıldı. Bursa’nın ve İstanbul’un simgeleri haline gelen tarihi Kapalıçarşı kırmızı beyaz bayraklarla adeta bir gelin gibi süslendi.

Kutlamalar bugün
Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıldönümü bugün tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve dış temsilciliklerde görkemli şekilde kutlanacak. Başkent Ankara’daki kutlamalara, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet erkanı katılacak.  Kutlamalar çerçevesinde, resmi törenlerin yanı sıra, Anıtkabir’e ulusal birlik ve kararlılıklarını göstermek amacıyla çok sayıda vatandaşın da gelmesi bekleniyor.  Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ilk kutlamalar Anıtkabir’de saat 08.45’de yapılacak törenle başlayacak, saat 11.15’de ise Atatürk Kültür Merkezi Tören Alanında (Hipodrom) resmi geçit yapılacak. Ankara’da törenler için Anıtkabir ziyaretçilere dünden itibaren kapatılırken, tören için Hipodrom bağlantılı yollar 5 saat boyunca trafiğe kapatılacak.

12 ilde Cumhuriyet konseri
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Elazığ, Diyarbakır, Samsun, Mersin, Bursa, Edirne, Yozgat, Osmaniye ve Ordu’da “Cumhuriyet Bayramı Halk Konserleri” düzenleyecek. Bu kapsamda, Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisiyle başlayan etkinlikler, dün de Ulus Atatürk Heykeli önündeki Türk halk ve sanat müziği konserleriyle devam etti. Bugün ise Ankara Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile Gençlik Parkı Tiyatro Salonu’nda “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri” gerçekleştirilecek.

ADANA
Kutlamalar kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Törene gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BURDUR
Tüm yurtta olduğu gibi Burdur’da Cumhuriyet Bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Yapılan Cumhuriyet Yürüyüşü’ne protokolün yanı sıra çok sayıda vatandaş da eşlik etti.

TRABZON
Trabzon’da ilköğretim öğrencileri tarafından ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ yapıldı. Ellerinde “Yurdumun en büyük bayramı bugün” yazılı döviz taşıyan iki çocuk dikkat çekti.

TOKAT
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri Tokat’ta bir gün öncesinden kutlandı. Cumhuriyet
Bayramı etkinlikleri kapsamında “Cumhuriyet Yürüyüşü” düzenlendi. Yediden yetmişe yüzlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katıldı.

BURSA
Kentin alışveriş merkezlerinden olan tarihi kapalıçarşı, Cumhuriyetin 86.yıl dönümü nedeniyle bayrakla donandı. Osmanlı çarşıları içinde en büyük Kapalıçarşı kompleksine sahip ikinci çarşıya gezenler de esnafın coşkusuna katıldı.

SAMSUN
Milli mücadalenin başlangıç noktası olan Samsun’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından törene katılanlar Kıranköy ve asri mezarlıktaki şehitlikleri ziyaret etti, kabirlerine karanfiller bıraktı.

ANKARA

Cumhuriyet Bayramı öncesi başkent Ankara’da bir başka heyecan vardı... Ankara sokaklarında bayraklar satışa çıkarken, çok sayıda kişi hem Türk bayrağı hem de Atatürk posterlerini satın aldı.

VAN
Polis eşleri, terör nedeniyle ilçe ve köylerden göç eden çocukların eğitim gördüğü okulu, Cumhuriyet Bayramı için süsledi. Beyüzümü Mahallesi’ndeki Vali Adnan Darendeliler İlköğretim Okulu’na gelen Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert’in eşi Nurhayat Mert ile polis eşleri, çocuklarla birlikte sınfları süsledikten sonra evlerinde hazırladıkları yiyecekleri de çocuklara ikram etti.

İSTANBUL
İstanbul’un simgesi olan Kapalıçarşı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türk bayraklarıyla donatıldı. Tarihi çarşının güzelliğine bayraklar ayrı bir renk kattı

Yeniçağ Gazetesi - 29/10/2009

Son Yazılar