gul gulen kilicdaroglu koalisyonu chpyi parcalar225

Gül+Gülen+Kılıçdaroğlu koalisyonu CHP'yi parçalar!

Böyle bir koalisyon CHP'yi parçalar!

Gül+Gülen+Kılıçdaroğlu koalisyon hükümeti planının gündeme gelmesinin ardından tartışma sürüyor. Konuyla ilgili şair Behramoğlu, böyle bir koalisyonun CHP'yi yıpratacağını, muhalefetin ortak hedefte birleşmesi gerektiğini söyledi.

Haziran direnişiyle birlikte Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi yönetemez hale gelmesiyle, başta ABD merkezli olmak üzere bazı odaklar Abdullah Gül+Fethullah Gülen+Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon hükümeti planını gündeme getirmişti. Aydınlık'ta İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in yazısıyla başlayan tartışmaya bugün de Sanatçılar Girişimi sözcüsü/şair Ataol Behramoğlu katıldı. Behramoğlu, böyle bir koalisyonun önce CHP'yi yıpratacağı değerlendirmesinde bulundu.

Behramoğlu, Aydınlık'a şu açıklamaları yaptı:

'Gül, Erdoğan ve cemaat birlikte hareket edecekler'

"Başbakanlığa gelişi zaten şaibeli olan kişinin bu gün içerde ve dışarıda bu desteği yitirmekte olduğu çok açık bir gerçek. Polis zorbalığıyla, tehditlerle, ülkenin bölünmesine verdiği ödünlerle ayakta kalmaya çalışıyor. Onun başbakanlığı yitirmesiyle partisinin bölünüp parçalanacağı kuşkusuzdur ve bu da ülkemizin hayrına olacaktır.

Ana muhalefet partisi yönetiminin bu gerçeğin bilincinde olmaması şaşılası bir şey olur. Erdoğan sonrası AKP’yle ya da cemaat denilen her ne ise onunla bir yakınlaşmanın ne CHP’ye ne de ülkeye bir yararı olur. Böyle bir yakınlaşma CHP’nin parçalanmasıyla sonuçlanır. Zaten bu yönde bir söylenti ya da tahminin gerçekliği konusunda da ciddi kuşkularım var. CHP içinde tek tük yatkın olanlar bulunsa bile, yönetimin ve bütünüyle partinin böyle bir olasılığa prim verebileceğini düşünmek bile istemem. Ayrıca son kapışmada Gül-Erdoğan ve cemaatin birlikte hareket edeceğinden (bu yönde belki bir ABD tasarımı olması dışında) kuşku duymak için neden görmüyorum."

'Bütün muhalefet ortak hedeflerde buluşmalı'

Behramoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü :

"Ülkenin işbirlikçi,soyguncu, bölücü, savaş kışkırtıcısı yönetimden kurtuluşunun yolu, önümüzdeki her üç seçimde TBMM içindeki ve dışındaki bütün muhalefetin ortak ve gerçekçi hedeflerde buluşup birlikte hareket etmesidir. Bu hedefler, dünyanın bütün ülkeleriyle iyi ilişkiler temelinde siyasal ve ekonomik bağımsızlık, komşular başta olmak üzere bütün ülkelerle barış içinde bir yaşam, bütün yurttaşların sosyal ve ekonomik hak eşitliği temelinde siyasal ve hukuksal bölünmezlik, aydınlanma devrimi demek olan Cumhuriyet devrimi ve demokrasi ilkelerine tartışmasız bağlılık, bu bağlamda bütün yasalarda gerekli değişikliklerin yapılması ve emeğe öncelikli saygıdır…

Böyle bir ortak hedefte buluşup eyleme geçebilmek için parti çıkarlarının, kişisel hesap ve takıntıların bir yana bırakılması; açık yüreklilik, açık sözlülük; fakat itici, dışlayıcı, reddedici olmayan bir söylemle bir an önce harekete geçmek gerekir.

Ana muhalefet partisi bu konuda başlıca sorumluluğa sahip olmakla birlikte, bu sorumluluk meclis içindeki ve dışındaki AKP karşıtı bütün siyasal parti yönetimlerini belli ölçüde kapsamaktadır. AKP içinde yönetimden kuşku ve rahatsızlık duyan kişi ve çevreler,iktidarı bu partiye teslim etmede büyük sorumluluk sahibi merkez sağ parti temsilci ve yandaşları, ülkenin geleceğinden kuşku duyan sivil toplum kuruluşları ve kişiler de ortak yurtsever birliğin kurulmasına katkıda bulunmalıdır."

Ataol BEHRAMOĞLU - 08 Eylül 2013 - Ulusal Kanal