hsyk kararlari2016 haziran2

Hakim ve savcı atamasında dikkat çeken ayrıntılar...

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi tarafından Adli ve İdari yargı kararnamesi ile hakim ve savcıların atamaları yapıldı.

Ünlü Sanatçı Fazıl Say’a twitterda paylaştığı Ömer Hayyam dizeleri nedeniyle 10 ay hapis cezası veren Hulusi Pur, İstanbul Hakimliği’nden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.

İlk kumpas davalarından Şemdinli iddianamesini hazırlayan eski özel yetkili Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya ise, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’ndan Elazığ Cumhuriyet Savcılığı’na sürüldü.

17 ARALIK’TA TAHLİYE VEREN HAKİM!

HSYK Birinci Dairesi tarafından 3 bin 228 hakim ve savcının ataması Adli Yargı Kararnamesi ile, 518 Hakim ve Savcının ataması ise İdari Yargı kararnamesi ile gerçekleşti.

Kararnamede dikkat çeken atamalar şöyle:

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda tutuklanan eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da aralarında bulunduğu 6 kişiyi tahliye eden Hulusi Pur, İstanbul Hakimliği’nden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.

Yargıç Pur, ünlü sanatçı Fazıl Say’a twitterda paylaştığı Ömer Hayyam dizeleri nedeniyle 10 ay hapis cezası vermişti.

KUMPAS HAKİMİNE TERFİ!

"Poyrazköy", "Amirallere suikast" ve "Kafes Eylem" planlarına ilişkin açılan davalara bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin eski Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, İstanbul Hakimliği’nden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na getirildi.

Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Ergenekon davasında karar duruşmasına kadar tutuklu kalan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri gerekçesiyle Yargıtay'ın tazminata mahkum ettiği 9 hakimden biri.

İLK KUMPAS SAVCILARINDAN SARIKAYA’YA SÜRGÜN!

Şemdinli'de bir kitabevinin bombalanmasının ardından hazırladığı iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında çete liderliği suçlamasında bulunan Ferhat Sarıkaya,

2006 yılında meslekten ihraç edilmişti.

Olay sonrasında yurtdışına gittiği, Ergenekon davasında gizli tanık olduğu gibi iddialar ortaya atılan Sarıkaya hakkındaki ihraç kararı, 12 Eylül 2010 referandumundan sonra getirilen düzenlemeyle kaldırıldı.

Bugüne dek Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nda görev yapan Sarıkaya Elazığ Cumhuriyet Savcılığı’na sürüldü.

“CUMHURBAŞKANINA HAKARET” SUÇUNUN İPTALİNİ İSTEYEN HAKİME SÜRGÜN!

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran YARSAV Başkan Yardımcısı Murat Aydın, Karşıyaka Hakimliği’nden Trabzon Hakimliği’ne sürüldü. Murat Aydın, yarı mensuplarının resmi sitesi adalet.org’ta yaptığı açıklamada “Verdiğim kararlar, açıkladığım görüşlerim ve gösterdiğim tavır nedeniyle HSYK tarafından Trabzon Hâkimliğine sürüldüm” dedi. “Beni sürmek yüreklerini soğutmaya yetmediği için eşim hakim Gülay Aydın'ı da sürmüşler” diyen Hakim Aydın, “Kendime ve mesleğime yaraşır cümleleri bulacak hale gelince daha ayrıntılı bir değerlendirme yapacağım. Takdir adına yargı yetkisini kullandığım milletimindir” açıklamasında bulundu.

HSYK SEÇİMİNDE ADAY OLAN HAKİME SÜRGÜN!

HSYK seçimlerinde YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın ortak listesinden aday olan Danıştay Tetkik Hakimi Muhammet Önder Tekin, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine sürüldü. Hakim Önder Tekin’in eşi Ankara Vergi Mahkemesi Üyesi Nuray Tekin de İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine sürüldü.

Caner TAŞPINAR - 06 Haziran 2016 - Odatv