vatan partisi logosu3 1 

İşte en parlak liste!

28yıldır her gün siyaset yazar, 22 yıldır da siyasi haber programı yaparım.

Zerre mübalağasız ilk üç parti yani AKP, CHP ama özellikle de MHP’nin adayları bağlamında sükut-u hayale uğradım zira listeleri facia.

Buna mukabil merkez medyanın görmezden gelmeye çalışmasına rağmen Vatan Partisi müthiş bir kadro ile seçmenin karşısına çıkıyor.

İşte adaylar bağlamında analiz ve hükümlerimiz:

BERAT İLE OSMAN!

AKP, bu seçimde toplumda karşılığı olan isimlerden ziyade kurşundan askerleri yani kamplaştırmayı artıracak müritlerini aday yaptı.

Sıralamaya bakıldığında Tayyip Erdoğan’ın tepe belirleyici irade olduğu tartışılmaz zira şarkıcısı, özel kalemi ve hizmetçileri bile seçilecek yerlerden aday.

AKP bağlamında manşet, “Tayyip’in damadı Berat’a var, Osman Gökçek’e niye yok” sorusudur!

Öyle ya siyasetçi yakınları aday olamıyorsa Damat Berat niye aday?

İlaveten Osman Gökçek’in aday yapılması bütün Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin seferber olması demek olacaktı.

Oğul Osman’ın çizilmesi Davutoğlu’nun değil, Tayyip Erdoğan’ın kararıdır ki, anlamı Gökçek’in güvenilmediği ve umursanmadığıdır... Berat’ın aday yapılması ise ekonominin damada teslim edileceğine delalettir.

SOROSÇULAR EGEMEN...

CHP’ye gelince...

Önseçim şekil olarak doğru ve Dursun Çiçek gibi birkaç iyi isim bu şekilde aday olabildi ama Y-CHP parti oligarşisini aşamadı ve toplumun yeni yüzleri ile buluşamadı.

En dramatiği, pek çok Atatürkçü tasfiye edilirken Kemal Derviş’in Sorosçu ekibi tam kadro partiye egemen hale geldi.

İlaveten Kürtçüler ve meczuplar baş tacı edildi.

MHP ve Vatan Partisi’ne gelmeden önce HDP için vereceğimiz hüküm emperyal güdümlü vatansızların koalisyon oluşturduğudur.

Kendilerine güya solcu diyenlerin emperyalizme ve Kürt şovenizmine dolgu malzemesi olmaları, Türk solunun bir bölümünün nasıl iğdiş edildiğinin resmidir.

Mümkün görünmüyor ya kazara HDP barajı aşarsa Apo’nun yeğeni Öcalan soyadı ile TBMM’de olacak.

MHP’NİN KURTARICILARI...

Gelelim MHP’ye:

Listelere baktığımda beni en çok hayal kırıklığına uğratan MHP oldu.

Ümit Özdağ’ın liste başına konmasının dışındaki bütün tercihler, “Küçük olsun benim olsun” anlayışının ürünüdür.

Ülkücülük sermayesi sadece Bahçeli yalakalığı olan Sivaslı Semih Yalçın, Gaziantep’te istenmeyince İstanbul’a taşınıp aday yapılırken, Dağıstan kökenli Erzurumlu Oktay Öztürk Mersin’den liste başı yapıldı.

En vahimi Ekmeleddin İhsanoğlu gibi mağlup olmuş bir dinci ismi kurtarıcı diye İstanbul’a listenin tepesine oturtmaları ve Tayyip’in Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ı birinci sıradan aday yapmalarıdır.

Evet MHP’de iki yenilik sadece ve sadece Ekmeleddin ile Durmuş’tur ki bunun anlamı, bu partinin Bahçeli yaşadıkça Tayyip’e ve Cemaate dolgu malzemesi olmaya devam edeceğidir.

BBP-SP ittifakı dilerim başarılı olsun ve AKP’yi aşağı çeksin ama özellikle BBP’nin F tipi örgüt ile iç içe olması kafa karıştırıyor. Ayrca Muhsin Yazıcıoğlu’nun damadının AKP’den aday olmasını engelleyemeyen BBP’nin toplumda artık karşılığı kalmamıştır.

MİLLİ ALTERNATİF...

Ve Vatan Partisi...

Bu satırların yazarının hiçbir parti ile organik bağı yoktur. Dolayısı vereceğimiz hükümler duygusal değil reeldir.

Dürüst olalım. Duruş, inanç, söylem, kadro ve mücadele bağlamında Vatan Partisi mevcut popüler siyasi arenaya yani AKP-CHP-MHP ve HDP emperyal koalisyonununa karşı yegane milli alternatiftir.

Diğer partilerden dikkatimi çekecek ancak birkaç isim bulabilirken Vatan Partisi listelerinde vay be diyeceğimiz kalitede müthiş isimler var ki, işte bunlardan bir demet:

Doğu Perinçek, Yaşar Okuyan, Tayfun İçli, Hasan Atilla Uğur, Turgut Okyay, İsmail Hakkı Pekin, Hasan Korkmazcan, Levent Ersöz, Mehpare Çelik, Ümit Zileli, Hulki Cevizoğlu, Mehmet Bedri Gültekin, Erol Çakır, Doğan Canku, Şener Polat, Ali Semih Çetin, Şule Perinçek, Ferda Paksüt, Şule Nazlıoğlu Erol, Serhan Bolluk, Tugay Şen, Turan Karakaş, Rıfat Mutlu, Adnan Türkkan, Adnan Konukman, Kamil Hayati Aydın, Aziz Ergen, Mustafa Pamukoğlu, Bayram Yurtçiçek, Ali Demirsoy, Mehmet Emin Yıldır, Ayhan Kaş, Beyazıt Karakaş, Reşit Can ve Gülgün Feyman ile yerim olmadığı için adlarını sayamayacağım aynı kalibrede yüzlerce isim...

Sabahattin ÖNKİBAR - 09 Nisan 2015 - Aydınlık