danis tunaligil 40 yil once katledildi225

Daniş Tunalıgil’i 40 yıl önce ASALA terörüne kurban verdik!

Türk diplomatlarına yönelik terör saldırıları 27 Ocak 1973 günü ABD’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar (49) ile Konsolos Bahadır Demir (30)’in, 77 yaşındaki eski bir Ermeni komitacı Mıgırdıç Yanikyan tarafından otel lobisinde tabancayla vurularak öldürülmesiyle başladı.

Türkiye doğumlu olan Yanikyan, 1924 yılında ABD’ye yerleşmişti. Deli muamelesi yapılarak küçük bir cezayla kurtuldu. Bu cinayetle başlayan planlı saldırılar sonucu, 1983 yılına kadar 42 diplomatımız başta Avrupa olmak üzere dünyanın 16 merkezinde alçakça katledildi.

HAREKETE GEÇİRİLDİ...

ABD’deki bu bireysel görünümlü saldırıdan sonra Kıbrıs Barış Harekâtı gerçekleşti. ABD ve Avrupa Türkiye’ye tavır aldı ve ilişkiler gerildi. NATO ortağımız ABD, Türkiye’ye silah ambargosu uyguladı. İlişkilerin böyle sürdüğü dönemde 22 Ekim 1975 günü sahneye ASALA terör örgütü çıktı ve ilk eylemini Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk Büyükelçi Daniş Tunalıgil (60)’e yönelik yaptı.

danis tunaligil 40 yil once katledildi2

Silahlı 3 militan saat 12:00 sıralarında güvenlik kapısını geçerek içeri girdi. Burada gördükleri personeli etkisiz hale getirerek Büyükelçi Tunalıgil’in makam odasına yöneldiler. Elçinin odasına militanlardan birisi girdi, diğer ikisi ise gözcülük yaptı. Militan Elçiye ‘Elçi siz misiniz?’ dedikten sonra aldığı ‘evet’ cevabı üzerine otomatik silahla ateş etti. Tunalıgil aldığı 3 kurşunla olay yerinde hayatını kaybetti.

EŞKALLERİ BELİRLENDİ...

Militanların Rumca aksanla Türkçe konuştukları belirtildi. New York’ta bir ajansa telefon edenler eylemi ‘Ermenistan Kurtuluş Örgütü’ adına yaptıklarını ileri sürdüler. Ermeniler böyle bir örgütün ilk kez ortaya çıktığını belirttiler. Olay sonrası Viyana’da bir ajansa telefon eden bir kişi ise, saldırının Rum EOKA-B örgütü tarafından yapıldığını ileri sürdü. Viyana polisi 14 kişiyi gözaltına aldı ancak eşkalleri belirlenen ve robot resimleri çizilen üç saldırgan zaman içinde bulunamadı. Tunalıgil, iki yıldır burada görev yapıyordu. Güvenlik uzmanları bu ve buna benzer cinayetlerin ASALA terör örgütü tarafından yapıldığı ve ilk günler farklı isim ortaya atılarak hedef şaşırtıldığı ileri sürüldü.

Bu saldırıdan iki gün sonra da 24 Ekim 1975 günü, Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi İsmail Erez (56) ve şoförü Talip Yener, Paris’te Büyükelçilik yakınlarındaki bir köprüde pusuya düşürülerek katledildi.

KATİLLER KORUNDU!

Bundan sanraki saldırılarda da büyük çoğunluğunun katili ya bulunamadı ya da tetikçiler bir süre sonra serbest kaldı. Avrupa’nın büyük merkezlerinde, güpegündüz işlenen, ASALA terör örgütünün üstlendiği cinayetlerin dosyaları bir süre sonra kapatıldı. Cinayetlerin son halkası Temmuz 1983’de Orly Havaalanı’nda gerçekleşti. THY bürosunun önünde meydana gelen ve 8 kişinin öldüğü 55 kişinin yaralandığı suikasttan sonra, bizzat ülke içinden yükselen tepkiler karşısında kayıtsızlığı bırakan Fransız hükümetinin müdahale etmesi ve suçluları yakalaması üzerine, cinayetler bıçakla kesilir gibi kesildi. ASALA 7 Ağustos 1982 günü de Ankara Esenboğa Havaalanı’nda benzer bir saldırı gerçekleştirdi ve saldırıda 9 vatandaşımız öldü, 72 kişi ise yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren saldırgınlardan Zohrab Sarkisyan ölürken Levon Ekmekçiyan ise yaralı ele geçirildi ve yargılama sonucu idam cezası aldı ve 1983 yılında Ankara’da infaz edildi.

‘ERMENİLER BAŞKA ASALA BAŞKA’

Daniş Tunalıgil’in eşi Ferzane Tunalıgil, ASALA’nın saldırısını şu sözlerle değerlendirdi: “ASALA çetesi hata ediyor. Bize değil, kendi ülkelerine zarar veriyorlar. Öyle uyumsuzlar ki, iyi geçinmemizi, dost olmamızı istemiyorlar. Bu onların gerçek Ermeni olmadığını gösterir. Ben buna inanıyorum. Ermenilere karşı nefret duymuyorum. Benim için Ermeniler başka, ASALA başkadır.”

Ercan DOLAPÇI - 22 Ekim 2015 - Aydınlık