berlin talat pasa mitingi225

Zaferin Mimarına Büyük Karşılama!

‘ERMENİ soykırımı’ yalanına karşı AİHM’de zafer kazanan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün İsviçre’den yurda döndü.

AİHM kararını duydukları andan itibaren büyük bir sevinç ve coşku yaşayan yurttaşlar, Perinçek’i karşılamak için sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı’na koştu. Burada yurttaşlarla kucaklaşan Perinçek “Yolumuz açıktır. Türk milletinin bahtı açıktır. Bu karanlıkları dağıtacağız” mesajı verdi.

YÜZLERCE KİŞİ KARŞILADI...

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek beraberindeki Vatan Partisi Genel Bakan Yardımcıları Şule Perinçek, Yaşar Okuyan, Hasan Korkmazcan ve Merkez Karar Kurulu Üyesi Avukat Mehmet Cengiz, AİHM zaferinin ardından dün İstanbul’a döndü. İstanbul’un birçok ilçesinden 7’den 70’e yüzlerce kişi heyeti karşılamak için Atatürk Havalimanı’na geldi. Ellerinde Vatan Partisi ve Türk bayraklarıyla, Gençlik Marşı okuyan yurttaşlar VIP geliş kapısı önünde sloganlarla beklemeye başladı. Bekleyenler arasında sanatçıların yanı sıra bazı sendika temsilcilerinin de bulunduğu görüldü.

Heyetin uçağının saat 11.30’da indiği haberinin gelmesi üzerine alandaki heyecan arttı. Perinçek ve heyetin kapıdan çıkmasıyla “Öncü, cesur Doğu Perinçek”, “Türkiye seninle gurur duyuyor”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları yükseldi.

VIP kapısı önünde kurulan sahneye gelen heyet, kitleyi selamladı. Coşkulu kalabalığa seslenen Perinçek “10 yıldır milletçe verdiğimiz büyük bir mücadelenin dün hasadını kaldırdık” diye sözlerine başladı.

Soykırım yalanıyla mücadeleye nasıl başladıklarını anlatan Perinçek şunları söyledi:

‘YASAKLARI KALDIRDIK’

“Başımızda Talat Paşa Komitesi Başkanı, Kıbrıs kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, rahmetli olan Mehmet Gül, Yaşar Okuyan, rektörlerimiz, sendikacılarımız, aydınlarımız Lozan’da başladık yalanlarını çiğnemeye... Lozan’da, İsmet Paşa’nın Lozan Antlaşması’nı imzaladığı salonda bin kişi içeride, 10 bin kişi kapıda Barlas Doğu’nun bize söylediği sözleri hep birlikte haykırdık. Bütün dünyaya seslendik ‘Ermeni soykırımı uluslararası bir yalandır, emperyalist bir yalandır’ diye. Devamında Berlinlerdeki yürüyüşlerimiz. Alman polisi yasaklıyor, biz yasağı kaldırtıyoruz. Talat Paşa’nın vurulduğu yerdeki saygı duruşumuzu içimiz titreyerek derin duygularla hatırlıyoruz. Parisler, Avrupa başkentleri, Amerikalar... Ve bu büyük faaliyetin sonunda bu büyük hukuk zaferi kazanılmıştır. Orada olan herkese, başta Rauf Denktaş büyüğümüz olmak üzere herkese, bütün milletimize yürekten teşekkür ediyoruz.”

Türkiye’nin 100 yıl önce olduğu gibi yine vatan savunmasında olduğunu vurgulayan Perinçek şöyle devam etti:

“Bizi dize getirmek için Ermeni soykırımı yalanlarını uydurdular. 100 yıl sonra da piyasaya sürüldü. Hangi koşullarda? Türkiye-Irak-İran-Suriye topraklarında Amerika ve İsrail sözümona Kürdistan adı altında bir Kosova kuracak. Kosova’yı görüyorsunuz. Amerikan bayraklı bir Kosova kurdular. Kosovalı kadınlar bugün Berlin’de vücutlarını satıyorlar. Kurmak istedikleri bu işte. İkinci Kosova, kukla devlet. Ermeni Soykırımı dayatmaları da vatan savunmasıyla ilgilidir. Amerika’nın, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ‘Güneydoğu’da özerklik yapacaksın. Ermeni soykırımı yalanını kabul edeceksin. Kıbrıs’tan Türk ordusu geri çekilecek. Kemal Derviş ekonomisiyle borca batacaksın’ dayatmalarından birini yerle bir ettik.”

‘ABD SİLAHLARINI ELİNİZDEN ATIN’

Amerika’nın PKK/PYD’ye silah verdiğini hatırlatan Perinçek :

“Amerikan silahlarıyla kardeşinizi mi, komşunuzu mu vuracaksınız? Amcanızın dükkanını mı yakacaksınız? Atın o Amerikan silahlarını, onurunuzu kazanın. Hiçbir Kürdümüze, Türkümüze, bu topraklarda doğan hiçbir insanımıza bunu yakıştırmıyoruz” dedi.

‘MEHMETÇİKLERİMİZE ARMAĞAN EDİYORUZ’

“Buradan bütün siyasal partilere, derneklere, sendikalara, kitle örgütlerine, meslek odalarına, hepsine vatan bütünlüğü için Türkiye cephesinde birleşme çağrısı yapıyoruz. Amerika’nın silahlandırdığı ve üzerimize sürdüğü o örgütlere karşı bütün milletimizi ayağa kalkmaya davet ediyoruz”

çağrısı yapan Perinçek sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bu başarımızı şu anda karakollarda, sınır boylarında, sınır ötelerinde mücadele eden Mehmetçiğimize armağan ediyoruz. Mehmetçiğimizle birlikte teröre karşı vatan savunması yapan Emniyet güçlerimize, Güneydoğu’daki korucularımıza armağan ediyoruz. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyoruz. Yolumuz açıktır. Türk milletinin bahtı açıktır. Bu karanlıkları dağıtacağız.”

Konuşmasının ardından kürsüden inen Perinçek, yurttaşlarla kucaklaştı. Perinçek ve İsviçre heyeti daha sonra Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı’na geldi.

*** *** ***

‘Yeni bir model kurduk’

AİHM zaferinin bir model oluşturduğuna dikkat çeken Perinçek:

“Türkiye’nin güçlerini birleştirme modeli kurduk. Önümüzdeki sorunları çözmede bu model bize anahtardır. Eğer biz Türk milleti olarak sımsıkı birleşirsek, Türkiye’nin bütün imkanlarını doğru bir önderlik altında, Atatürk rotasında sımsıkı birleştirirsek bizim kazanamayacağımız başarı yoktur” diye konuştu.

Türklerin Avrupa’ya da özgürlük götürdüğünü söyleyen Perinçek :

“Bu büyük millet olarak hürriyet geleneklerinizle o çatırdamakta olan Avrupa’ya da kendi devrimci geleneklerini hatırlattınız. Bu da çok büyük bir başarıdır. Önümüzdeki sorunları yani vatan bütünlüğünü, üretim ekonomisi kurmayı, milletçe omuz omuza vererek, ‘Kürt de biziz Türk de biziz hepimiz Türk milletiyiz’ diyerek, birleşerek çözeceğiz. Bu daha başlangıçtır. Önümüzde yapacağımız büyük işler vardır” diye konuştu.

Perinçek’in bu sözlerine üzerine grup “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı attı.

Aydınlık - 17 Ekim 2015

İlgili Haberler :

TÜRKİYE AİHM ZAFERİNİ KUTLUYOR!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in lehine verdiği “Ermeni soykırımı yalandır” kararı yurt çapında büyük yankı uyandırdı getirdi. Bürokratlardan tarihçilere, akademisyenlerden siyasilere kadar Türkiye’nin gündemine oturan AİHM kararına ilişkin ortak ses “Avrupa utançtan kurtuldu” oldu.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: Bu karar önemli. Bundan sonra bu saçmalık ortadan kalktı. Batı demokrasisinde bir fikri konuşmak yasaktır deniliyor. Bu olamaz. Kimsenin savunma hakkını elinden alamazsınız.

İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Perinçek: AİHM’nin verdiği bu son karar hem düşünce özgürlüğü açısından hem de gerçeklere sadakat açısından önem taşıyor. Günümüzde Ermeni soykırımı kararının cezalandırılması Avrupa açısından büyük bir utanç olurdu. Avrupa bu utançtan kurtulmuş oldu. Ama diğer taraftan da emperyalist bir yalan olan Ermeni soykırımının Türkiye’yi bölmek adına dünyaya dayatılmasının da önüne geçilmiştir. Öte yandan Ermeni meselesi siyasi bir meseledir. Dolayısıyla bu kararın dünya siyasetine de etkileri olacaktır. Bu karar başlangıçtır. Devamını getirmek lazım. Ayrıca bu kararın önemli noktalarından biri de şudur; Türkiye kendi milli meselelerinde başını dik tuttuğu zaman başarının gelebileceğini gördü. Sadece Ermeni meselesi değil, karşı karşıya kaldığımız her türlü tehdide örnek olmalıdır.

‘KARAR TOKAT GİBİ’

Eski TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP Milletvekili Mehmet Dülger: Çok isabetli bir karar. Perinçek lehine verilen bu karar Avrupa’da demokrasiyi, ifade hürriyetini koruyor. Kararda dikkat çekici bir şey vardı. Mahkeme 1915 olaylarının Holokost ile karşılaştırılmasının mümkün olmadığını belirtti. Bu çok önemlidir. Diğer yandan da Fransa ve İsviçre bağnazlıkla ‘soykırım yoktur’ demeyi yasaklıyor. Bu o ülkelere tokat gibi gelmiştir. Mahçup oldular. Karar ayrıca bize de çok büyük bir prestij kazandırdı. Doğu Perinçek Türkiye’nin yapamadığını yaptı. Artık içtihat kararı var. Yani bu söz, yasak koyan ülkelerde söylenebilecek. Artık bize ‘seni mahkum ediyoruz’ diyemeyecekler. Çünkü bizim elimizde AİHM’nin kararı var. Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Gaffar Mehdiyev: Perinçek davasında Türkiye büyük bir zafer kazandı. Avrupa’daki soykırım algılarını yıktı. Avrupa fikir özgürlüğüne karşı gelemez. Ermeni soykırımı gerçekten olmamıştır. Bu düzmecedir. Ancak karardan sonra daha da ciddi adımlar atmalıyız. Bunun üzerine gidelim. Ayrıca soykırım kararını alan ülkelere müracaatta bulunmalıyız. Bu ülkeler meseleye yeniden bakmalı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Dışişleri Bakanlığı bu konuda müracaat edebilir. Öte yandan karar Türkiye’nin duruşunu iyi yönde etkilecektir. Dış siyasetinin daha da güçlenmesine yardımcı olacaktır.

‘TARTIŞMALAR SON BULDU’

Atatürk Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Aslan: Bu hem Türkiye hem de Avrupa açısından çok önemli bir karar. En azından Avrupa, kendi ilkelerini bu kararla hatırladı. Davanın başladığı 2005 yılından bu yana büyük gayret ve mücadele içerisinde olan Doğu Perinçek ile Dışişleri Bakanlığı’nın kutlanması gerekir. AİHM Büyük Dairesinin kararı, bir içtihat kararıdır. Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler, artık özellikle sözde Ermeni soykırımı iddia yasalarını gündemlerine alamayacak, hatta bu tür yasalar çıkaranlar da belki bu yasaları iptal etmek zorunda kalacak. Bu, hem Türkiye hem de Avrupa açısından çok önemli bir karar. En azından Avrupa, kendi ilkelerini bu kararla hatırladı. Bundan sonra daha iyi ve bilimsel ortamlarda Ermeni sorununu tartışmak, daha kolay olacaktır. En azından bu inkar yasalarına artık kimse meydan vermek istemeyecek, inkarcılığın bir suç olduğuna dair konu gündeme gelmeyecektir. Bu kararla Holokost yani Yahudi soykırımıyla Ermeni iddialarını aynı kefeye koyma tartışmaları, son buldu.

‘AİHM KARARI ELİMİZİ GÜÇLENDİRDİ’

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Kantarcı: Türkiye’nin eli çok güçlendi. Ermenilere yıllardır “Bu konuda ısrarlıysanız, mahkeme yolunu seçebilirsiniz” diyorduk. Ama Ermeniler mahkeme yolunu seçmiyorlardı. Önce şer gibi görünen bir olayın Perinçek davasıyla hayırlara vesile olması, Türkiye açısından uluslararası arenada ses getirmesi açısından Ermeni sorunu özelinde çok önemli olmuştur. Avrupa’da yerine göre kullanıyor. 2015 yılında Avrupa’da bir çok parlamentoda ve ABD’de yeniden gündeme gelmesi, Rusya’nın bunu kabul etmesi, bu konunun halen sıcaklığını koruduğunu gösteriyor. Ama Perinçek davasında AİHM’in üst mahkemesinin almış olduğu karar, bizim için çok önemli. Elimizi güçlendirici karar.

‘AB İLE İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM’

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Akça: Karar, 1915 Ermeni olaylarının Avrupa mahkemelerinde tartışılarak, Türkiye’nin ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cezalandırılamayacağını, 1915 Ermeni olaylarının Avrupa’da siyasi parlamentolar tarafından soykırım olup olmadığı konusunda karar verilemeyeceğini göstermiştir. AİHM’nin bu kararı, Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde AB’nin Türkiye’nin önüne sık sık ‘1915 Ermeni Olayları’nı getirmesi açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Artık bundan sonra Türk-AB ilişkilerinde bu argüman ortadan kalkmıştır. Bu karar, Türk-Ermeni ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması açısından bir şans olabilir.

*** *** ***

TÜRK-İŞ: Ülkemizi tehdit edenlere karşı önemli başarı!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “AİHM Büyük Daire’nin verdiği kararı, Türk-İş topluluğu olarak büyük bir memnuniyetle karşıladık” dedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek’e gönderdiği kutlama mesajında, AİHM’in verdiği kararı memnıniyetle karşıladıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu kararla sözde soykırım iddiasını tek taraflı ve kesin olarak kabul eden ve itiraz hakkımızı dahi ortadan kaldırmayı hedefleyen girişimlere kaşrı önemli bir kazanım elde edilmiştir. Karar aynı zamanda gelecekte söz konusu olabilecek benzeri girişimleri önceden ikaz eden bir nitelik taşımaktadır.”

“İddiaların objektif bir şekilde araştırılmasını talep eden tüm çağrılara rağmen, ifade özgürlüğünü ve insan haklarını hiçe sayarak devletimizi yargısız bir şekilde infaz etmek isteyen, süreklilik arz eden bir şekilde iddiaları gündeme getirerek ülkemizi tehdit edenlere karşı gösterdiğiniz cesur ve kararlı tavır sayesinde önemli bir başarı elde edilmiştir. Karar sadece İsviçre’yi değil, benzer zihniyete sahip tüm tarafları mahkum etmiştir.”

“2005 yılında İsviçre’de “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” diyerek başlattığınız ve tüm ülkemiz adına sahiplendiğiniz haklı davanızda, müjdeli haberin geldiği bugüne kadar sürdürdüğünüz cesur tavrınızı ve başarınızı kutluyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.”

Seda AKYÜZ - 17 Ekim 2015 - Aydınlık