soykirim yalanina bir darbe daha2

Soykırım yalanına önemli bir darbe daha indi!

Araştırmacı Yazar Uluç Gürkan, İngiltere'nin İttihat ve Terakki önderlerinin

Malta'da hapsedilmesinin çok farklı ve önemli bir yönüne dikkat çekti. Gürkan, yeni çıkan kitabında, İngiltere Kraliyet Başsavcısı'nın Malta tutuklularını "Ermeni Kırımı" suçlamasıyla soruşturduğunu ve delil bulamadığını yazdı. Başsavcı'nın takipsizlik kararının belgesi de kitapta yer aldı.

Tarihin tozlu raflarından, Ermeni soykırımı yalanını çürüten bir belge daha çıktı. İngiltere Kraliyet Başsavcısı Woods'un 1919-1921 yılları arasındaki "Ermeni Kırımı" soruşturmasında verdiği takipsizlik kararı kitap konusu oldu.

Araştırmacı Yazar Uluç Gürkan, bu tarihi kararın belgesine Kaynak Yayınları'ndan çıkan "Malta Yargılaması" kitabında yer verdi.

İşte o belge!

İşgalci İngiltere İttihatçıları Malta'ya göndermesinin nedeni, uluslararası bir mahkeme kurup "Ermeni soykırımı" yapıldığını iddiasını kanıtlamak. Uluç Gürkan bu kitabında Türkler aleyhine delil bulunamadığını ortaya koydu.

İngiliz Kraliyet Başsavcısı Woods; Osmanlı, İngiltere, Amerika, Mısır ve Irak arşivlerini iki yıl boyunca araştırdı, ancak soykırım yapıldığını kanıtlayacak hiçbir kanıta ulaşılamadı. İki yılın sonunda Kraliyet Başsavcısı 29 Temmuz 1921'de takipsizlik kararı verdi.

"Şu ana kadar, tutuklular aleyhine yapılmış olan suçlamaların doğruluğuna tanıklık yapabilecek hiçbir kişiden ifade alınamamıştır. (...) Sanıkların aleyhindeki suçlamaların bir Adliye Mahkemesi tarafından yeterli hukuki kanıt olarak kabul edilmesi olanaksız görülmektedir"

Kitapta, Türklere hukuki dava açtıramayan İngiliz yönetiminin, Başsavcı'ya siyasi dava açması için baskı uyguladığı anlatılıyor. Ancak bu baskı da başarıya ulaşamıyor.

Uluç Gürkan, bu belgenin, soykırım yalanını ortaya koyan önemli bir hukuki ve tarihi belge olduğuna dikkat çekiyor.

"Malta Yargılaması "Ermeni soykırım' iddialarını her yönüyle boşa çıkarmaktadır. 1915 Tehcirinin Ermenileri yok etmek kastıyla yapılmadığını ortaya koymakta, dönemin İttihatçı Osmanlı Hükümeti'ne ve yöneticilerine, ölümler dahil bu gerekçeyle herhangi bir suçlamada bulunulamayacağını belgelemektedir. Malta Yargılamasının hukuki sonuçlarının ne olacağını en iyi okuyan "soykırım" lobisidir. Malta'nın bir sürgün değil, yargılama olduğunun ortaya çıkmasının "Ermeni soykırımı" iddiası için "sonun başlangıcı" olmasının kaçınılmazlığını görmekte ve bundan korkmaktadır"

Araştırmacı Yazar Uluç Gürkan, Türkiye'nin elinin bu kararla daha güçlendiğini ifade etti.

Ulusal Kanal - 03 Mayıs 2014

malta yargilamasi uluc gurkan

Kitap Hakkında Bilgi :

Malta Yargılaması Özgün İngiliz Belgeleriyle

Uluç Gürkan

Kaynak Yayınları

Basım Tarihi: Nisan 2014

240 Sayfa

Stok Kodu: 9789753438681    

Malta'ya sürülmüş 145 ittihatçı devlet adamı, asker, idareci ve aydın… İngilizler, Malta'ya sürdükleri Türk aydınlarını Ermeni soykırımı suçlamasıyla yargılayabilmek için birçok yönteme başvurmuştu.

• Bunun için hangi belgeleri kullanmışlardı?
• Malta yargılamasının altında yatan tarihi ve siyasi gerçek neydi?
• Bu yargılamanın Ermeni soykırımı iddiaları açısından tarihi rolü ve önemi nedir?

Bu kitapta Malta yargılamasının soykırım iddiaları açısından analizini ve bu suçlamalara ABD ve İngiliz arşiv belgeleriyle verilen cevapları bulacaksınız.