dogu perincek kemal alemdaroglu2 225

Kemal Alemdaroğlu,Hasan Atilla Uğur Ve Hasan Ataman Yıldırım'ın Sorularını Yanıtladı!

Silivri’de tutsak komutanlar tutsak rektör ile söyleşti!

Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Ergenekon tertibinde 21 Mart 2008 günü gözaltına alındı. Suçu Talat Paşa Komitesi çalışmalarına katılmak...

İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Ergenekon tertibinde 21 Mart 2008 günü ilk gözaltına alınan ekipte. Halen Silivri’de 1 No.lu Cezaevi B-1 Koğuşunda tutsak olan Alemdaroğlu, aynı kumpasın mağdurları Komutanlar emekli Jandarma Albay Hasan Atilla Uğur ve eski Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım’ın sorularını yanıtladı.

Hasan Atilla UĞUR >>>  Neden Talat Paşa Komitesi’ne girdiniz?

Kemal ALEMDAROĞLU >>> Devletimiz, birlikte kardeşçe yaşadığımız ve devletin en yüksek makamlarına kadar çıkan Ermenilere karşı asla soykırım yapmadı. Biz vatanımızı koruduk ve savunduk. Bu tarihi olayları yakinen takip eden bir kişi olarak; 1973 yılından 1980’li yılların ortalarına kadar ASALA tarafından diplomatlarımızın şehit edilmesinin amacı; Ermeni diasporasının iddiaları doğrultusunda 25’in üzerinde birçok ülkenin parlamentolarında Ermeni soykırımı vardır şeklinde kararlar alınmasını sağlamaktı.

24-25 Mayıs 2001’de iki gün süren “Uluslararası Türk Ermeni İlişkileri Sempozyumu” düzenleyerek, uzman tarihçilerin görüşlerini değerlendirdik ve kitap haline getirerek yayımladık.

2005 yılı içerisinde, o tarihte Türk Tarih Kurumu Başkanı olan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğu’nun İsviçre’de bir toplantıda, “Ermeni soykırımı yoktur” ifadesi üzerine, Yusuf Halaçoğlu’nun İsviçre’ye girişinin yasaklandığını duyduk. Çünkü İsviçre Hükümeti, parlamentosunda daha önceki bir tarihte, Ermeni soykırımını kabul etmiş ve Ermeni soykırımının inkarını cezalandıracaklarını yine kanunla ilan etmişti.

Ulusal konularda hassasiyet!

Yusuf Halaçoğlu’nun İsviçre’ye girişinin yasaklandığını duyan Sayın Doğu Perinçek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş ile görüşerek, Denktaş’ın başkanlığında yurtsever aydınların İsviçre’ye 22- 24 Temmuz 2005’te giderek bizzat İsviçre’de “Ermeni Soykırımı uluslararası bir yalandır, biz vatanımızı savunduk, bu yalanı emperyalistler uydurdu” denilmesinin çok yararlı bir vatan görevi olacağını belirtmiştir. Sayın Rauf Denktaş’ın onayı üzerine rektörlüğüm sırasında biraz önce belirttiğim sempozyuma iki gün süreyle katılan Doğu Perinçek benim ulusal konulara ilgimi bildiği için, konuyu bana açtı. Ben de memnuniyetle katılabileceğimi ve hatta bazı arkadaşlara da duyurabileceğimi belirttim.

iscivre lozan 2005 dogu denktas birlikte

Lozan’ı Lozan’da hatırlattılar!

Lozan’da birinci gün 1 kilometre kadar mesafeyi yürüyerek miting alanına gittik. Rauf Denktaş başkanlığındaki bu toplantıya pek çok kişi katıldı. Çok güzel bir yürüyüş ve miting oldu. Hep bir ağızdan “Ermeni soykırımı yoktur, bu uluslararası yalandır, emperyalistlerin yalanıdır” diye Dünya’ya haykırdık. 24 Temmuz 2005 günü Lozan Antlaşması’nın 82. yılında anlaşmanın imzalandığı otelde kurultay yaptık.

Orada da katılanların birçoğu konuşmalarında Ermeni soykırımının emperyalistlerin bir yalanı olduğunu bildirdi. En son olarak Sayın Doğu Perinçek konuştu ve Ermeni soykırımı iddiasının Ermeni diasporasının ülkemiz üzerinde beklentileri olan emperyalist devletleri etkilemek için ortaya attığı bir yalan olduğunu veciz sözlerle ifade etti. Toplantı “Biz vatanımızı savunduk, bugün de vatanımızı her şartta savunuruz” sözleri ile son buldu.

Dönüşte TPK kurulur!

Lozan’dan Türkiye’ye döndükten sonra Almanya Berlin’de yürüyüş ve miting planlamak için toplandık. Toplantıda, bu sivil toplum hareketine bir isim konulmasının uygun olacağını düşündük. Sayın Perinçek “Talat Paşa Komitesi” adını önerdi. Çünkü Talat Paşa bu konuda itham edilen kişiydi. Halk adamıydı. Talat Paşa’nın 18 Mart tarihinde Berlin’de şehit edilmesi nedeniyle 18-19 Mart 2006 tarihinde Berlin’e gidip, şehit edildiği alanda yürüyüş ve miting yapmayı kararlaştırdık.

Hasan Ataman YILDIRIM >>>  Lozan’da bu eylemden sonra 5-7 Mart 2007'de yapılan mahkemeyi anlatır mısınız?

Kemal ALEMDAROĞLU >>> İsviçre Adalet Bakanlığı'nın inkar konusundaki cezalandırma yasasının değişeceğine, dolayısıyla dava açılmayacağına dair duyumlar almıştık ancak gerçekleşmedi. Dava açılınca 6 Mart 2007'de Sayın Rauf Denktaş başkanlığımda 164 gerçek Türk aydını olarak Lozan'a gittik.

Polisler, Büyükelçi ve Dışişleri Bakanı Gül!

Hasan Atilla UĞUR >>>  Büyükelçi İrtemçelik’in hükümet talimatı ile bu hareketi sabote etme çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz. Hükümetin bumücadeleye destek değil köstek olması ne demektir?

Kemal ALEMDAROĞLU >>> 14 Aralık 2013, Aydınlık Gazetesi; 2005 yılında Başbakanın Başdanışmanı ve şu anda Dışişleri Bakanı olan ve bir süre önce Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı için Ermenistan’ın Başşehri Erivan’a giden Ahmet Davutoğlu ile Yeni Şafak Gazetesi’nden Markar Eseyan’ın yaptığı röportajdan şu alıntıyı yaptı: “Ahmet Davutoğlu anlatıyor: 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Ermeni Konferansı yapılacaktı. Ancak Av. Kemal Kerinçsiz ve grubun sert tepkisi karşısında Üniversite, konferansı düzenlemektan vazgeçti.” Davutoğlu, Başbakan’a konferansın olmasının yararlarını anlatmış ve Başbakan da git arkadaşlarınla konuş demiş. Bunun üzerine Davutoğlu Halil Berktay, Hakan Erdem ve Murat Belge ile konuşmuş ve onlar da uygun demişler. Ayrıca konferansın yapılmasına o tarihte Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül de destek vermiş.

hasan atilla ugur hasan ataman yildirim silivri

Hasan Atilla UĞUR >>>  Ergenekon iddianamesinde, Talat Paşa konusundaki suçlamaya karşı mahkemede nasıl savuma yaptınız?

Kemal ALEMDAROĞLU >>> 1 Haziran 2009 tarihli 2008/209 esas numaralı 1. Ergenekon, 94. celsede Silivri’deki savunmamda Talat Paşa Komitesi’nin Ergenekon faaliyeti sayılması suçlamasına karşı şunları anlattım: Talat Paşa Komitesi bir sivil toplum hareketidir. Yasal bir harekettir. AB yetkililerince Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden derhal ortadan kaldırılması istenen Talat Paşa Komitesi, Savcılar tarafından neden suç örgütü oalrak kabul edilmektedir? Sadece hayali Ergenekon örgütüne delil yaratmak için Talat Paşa Komitesi’nin yasal faaliyetlerini malzeme yapma çabasını anlamak gerçekten mümkün değildir. Bir Türk olarak bu durumdan ayrıca üzüntü duymaktayım.

Aydınlık - 01 Şubat 2014