talatpasa komitesi logo 

Talat Paşa Komitesi Sonuç Bildirgesini Açıkladı :

‘Soykırım Kararlarını Tüm Parlamentolardan Kaldırtacağız’

Talat Paşa Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Doğu Perinçek kararının ardından yaptığı toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, taarruza geçme kararı alındı.

AİHM’nin, sözde soykırım iddialarına karşı İsviçre’yi mahkum ederek Perinçek lehine verdiği kararın ardından 18 Ocak’ta olağanüstü toplanan Talat Paşa Komitesi, bundan sonra izleyeceği yol haritasını açıkladı.

talatpasa komitesi toplantisi

TPK Genel Sekreteri Ferit İlsever, divan üyeleri CHP Milletvekili Süheyl Batum, Servet Bora, Ertuğrul Kazancı ve Zerrin Bayrakdar imzalı sonuç bildirgesinde Türkiye’nin AİHM kararıyla Ermeni soykırımı yalanına karşı tarihin en büyük başarısını elde ettiği belirtildi. Açıklamada “Dışişleri Bakanlığı’nın açıkladığı gibi bu karar bir milat niteliğindedir. AİHM, Ermeni soykırımının gerçek olmadığı görüşündedir. Bu noktada, 1915 olaylarının Yahudi soykırımına benzemediğinin altı çizilmiştir. Dolayısıyla bu karar bir uluslararası yargı içtihadı niteliğindedir” denildi. TPK’nın yol haritası ve yeniden örgütlenme konusunda aldığı kararlar şöyle:

-Türkiye, yukarıda özetlediğimiz AİHM kararından sonra, bu konuda savunma hattından çıkıp, taarruza geçmelidir. Hedefimiz, etkin-mantıklı yöntemle, soykırım kararı almış olan parlamentoların bu kararlarını kaldırtmaktır. Atlantik sisteminin soykırım saldırısının yumuşak karnı bu dönemde İsviçre olarak görülmektedir. Önümüzdeki dönemde faaliyetimizi İsviçre’de yoğunlaştıracağız.

21ocak2012 paris yuruyusu

-AİHM kararını halkımıza ve dünya kamuoyuna anlatma görevi önümüzde durmaktadır. Bunun için AİHM kararının yeniden yazımını tamamlayıp, Sayın Perinçek’in savunması ile birlikte kitap haline getirecek, Türkçe’nin yanı sıra dört yabancı dile çevirerek bütün dünyada on binlerce dağıtacağız.

-Dünya kamuoyunu bu konuda harekete geçiriyoruz. Özellikle emperyalist merkezlerin 2015’i saldırı yılı ilan ettikleri bugünkü koşullarda soykırım yalanını yüzlerine çarpacağız. Bu amaçla yurt dışında yaşayan 4 milyon Türk’ümüzü ayağa kaldıracağız. TPK’nin bu amaçla başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, TC’nin ilgili kurumlarını harekete geçirmesi de gerekmektedir.

-Acilen atacağımız ilk adım, AİHM’nin mahkûm ettiği ceza maddesini İsviçre parlamentosunun gündemine getirtmek ve kaldırtmaktır. Bunun için, Türkiye Barolar Birliği ile İsviçre’deki Türk Hukukçular Derneği’nin birlikte çalışma yürütmesi bir başlangıç olabilir.

-İsviçre AİHM kararına itiraz etmezse, “soykırım” ve “soykırımı inkâr” suçlamalarından vazgeçiyor demektir. Parlamentonun bu kararları kaldırması için, İsviçre kamuoyunu hızla harekete geçirmeye çalışacağız. İsviçre’nin itirazı halinde ise, itirazın lehimize sonuçlanmasını takiben aynı hedef ve yöntemle harekete geçeceğiz. Böylece Türkiye’mizin ikinci zaferi ufukta görünmüştür.

-TPK, zafer toplantısında iki yıl önce yitirdiğimiz başkanımız ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş, şehit diplomatlar, yine yakın zamanda yitirdiğimiz TPK yöneticilerini anmış; Silivri’de tutuklu bulunan üyelerimize ve yurtseverlere selamlarını göndermiştir.

Aydınlık - 30 Ocak 2014