pkk umudunu gule bagladi2

PKK umudunu Gül'e bağladı!

Güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla köşeye sıkışan PKK, Abdullah Gül’ün başını çektiği AKP içindeki muhalefete sarıldı.

KCK yöneticilerinden Cemil Bayık, AKP içindeki muhalefeti örgütleyen Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’i destekleyeceklerini söyledi.

‘ÇABALARINI DESTEKLERİZ’

AKP’nin 2002 ruhuna geri dönmesinin olumlu olduğunu öne süren Bayık, “Eğer bu ekip demokratik değerlere sahip çıkar, askeri faşist politikalardan vazgeçerse biz bu çabaları destekleriz” şeklinde konuştu. Bayık, Gül-Arınç-Çelik ekibine ilişkin şunları söyledi: “O ekip Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu’nun yürüttüğü politikaları doğru bulmuyor. O ekip kuruluş felsefesine dönmek istiyor.

Tayyip Erdoğan mevcut politikaları ile AKP’yi de Türkiye’yi de uçuruma sürüklüyor. Bu ekibin hem AKP’yi hem de Türkiye’yi felaketten kurtarması gerekiyor. Eğer bu ekip demokratik değerlere sahip çıkar, askeri faşist politikalardan vazgeçerse biz bu çabaları destekleriz. Çünkü Erdoğan ve ekibi faşizmi geliştiriyor. Milliyetçi ve tekçidir, savaşı esas alıyor. Şiddeti, katliamları ve göçertmeyi esas alıyor.

Bunlar Türkiye’yi faşizme götüren, dışarıda tecrite götüren uygulamalardır. Türkiye’yi Suriyeleştiriyor ve Iraklaştırıyor. AKP içindeki eğilim Erdoğan ve Davutoğlu’nun bu politikasına ‘Dur’ derse kendileri için de Türkiye için de olumlu olur.”

abdul gul selo sicakligi

‘ABDULLAH GÜL İLK BAŞKAN OLABİLİR’

Öte yandan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ağabeyi Nurettin Demirtaş’da “Abdullah Gül, demokratik çözümün muhatabı olursa Türkiye’nin ilk başkanı olabilir” demişti.

Yeni Özgür Politika gazetesinde “Abdullah Gül ‘başkan’ olur mu?” başlığıyla yayımlanan yazısında “Türkiye demokrasisi öz yönetim direnişlerinin başarısına bağlı hale gelmiştir” görüşünü savunarak, “Başkanlık sistemine geçilse bile ilk başkan Kürt düşmanı Erdoğan değil, şayet demokratik çözümün muhatabı olabilecekse Erdoğan karşısında farklı bir çıkış arayışında olan Abdullah Gül’ün kendisi olabilir” ifadesini kullandı.

Aydınlık - 09 Mart 2016