sinan guzeltan

Baskın Oran’ın Günahları Ve Sevapları!

Agos Gazetesi yazarı Baskın Oran, AİHM’in aldığı Perinçek/İsviçre kararı sonrası “Perinçek Türkiye’ye büyük iyilik etti” başlığı ile bir yazı kaleme aldı.

Oran , AİHM kararına yönelik olarak, Perinçek “bundan sonra oturup sadece günah işlese, bu sevabı yeter” ifadelerini kullandığı yazısında, AİHM kararını üç noktada özetledi.

Maalesef sayın Oran, yazısında AİHM kararını ifade özgürlüğüne indirgeyerek birden fazla hukuki yanlışa, kendi deyimi ile günaha girmekte.

1-  Oran yazısında, “yasakçı zihniyet her yerde…Perinçek kararı sayesinde İsviçre ve Fransa gibi ülkeler “soykırım yoktur” diyenlere saldıramayacak, Türkiye’de “Soykırım vardır” diyenlere” ifadelerini kullanmış.

AİHM kararında soykırımın hukuki bir kavram olduğunu ve 1915 olaylarının, soykırım kavramının somutlaştığı Holokost’la bir benzerlik taşımadığını belirtmiş. Dolayısı ile AİHM kararında, temelde tartışılan konu ifade özgürlüğünden çok, hukuki olarak soykırım olarak tanımlanmamış 1915 olaylarının, İsviçre makamları tarafından Soykırım olarak tanınıp aksi söylemlere ceza öngörülmesidir.

Kararı basite indirgersek, bir kişiyi öldürdüğü kanıtlanamayan bir diğer kişiye katil suçlamasını yöneltmek ifade özgürlüğü kapsamına değil, iftira suçunun içine girer.

Dolayısı ile Soykırım yoktur diyenlerle, Soykırım vardır diyenleri ifade özgürlüğü altında aynı potaya koymak hukuki olarak doğru değildir.

2-  Oran, nasıl yapmış bilemiyoruz ama konuyu, AİHM kararından çıkartıp PKK ve ifade özgürlüğüne getirmiş.

Terör eylemleri düzenleyen ve terör örgütü olarak tanınan bir örgütün eylemlerinin veya varlığının övülmesi, dünyanın hiçbir ülkesinde “ifade özgürlüğü” kapsamına girmez. AİHM’in Perinçek/İsviçre kararını bu konuya bağlamak en hafif tabirle abesle iştigal olmuş.

3-  Oran, Perinçek’in ve ulusalcıların uluslararası mahkemeye başvurmayı “vatana ihanet” olarak kabul ettiğini iddia etmiş.

Öncelikle Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AİHM’e, Türkiye’yi şikayet etmek için değil, tarihimizi hedef alan İsviçre’yi mahkum ettirmek için başvurmuştur.

“Emperyalist bir yalan” olan Ermeni Soykırımı iddialarını Avrupa’nın en yüksek mahkemesi önünde çürütmenin “vatana ihanet” değil “vatan görevi” olduğunu sanırız sayın Oran hepimizden iyi bilmektedir.

Sayın Oran’ın sadece günahlarını sayıp haksızlık etmeyelim.

Oran yazısında “Doğu Perinçek’e milletçe teşekkür ederiz” ifadelerini kullanmış. Sayın Oran, vatanımızı Avrupa’nın göbeğinde savunan ve tarihimizi bir kez daha aklayan Perinçek’e teşekkür etmekte haklıdır . Bu teşekkür Sayın Oran’ın sevap hanesine işlenmiştir.

Sinan GÜZALTAN - 22 Ekim 2015

Son Yazılar