alp hamuroglu konferans2

Ermenilerle Türkler arasında bir sorun yoktu!

Mainz’da Atatürkçüler Toplandı, Dr. Alp HAMUROĞLU Konferans Verdi...

‘Ermeni Sorunu’ konulu konferansın konuşmacısı Dr. Alp Hamuroğlu ‘Ermeniler Türklerle dosttu tarih boyunca azınlıkların en imtiyazlısıydılar. Sorunu emperyalist güçler yarattı’ diye konuştu.

Rheinland-Pfalz Atatürkçü Düşünce Derneği, Mainz’da, 28 Şubat’ta “Ermeni Sorunu Nedir” başlığı altında bir konferans düzenledi. Etkinliğin konuşmacısı Dr. Alp Hamuroğlu’ydu.

Dernek Başkanı Ali Seyfi’nin açış konuşmasından sonra sunumuna başlayan Alp Hamuroğlu “Ermeni sorunu” olarak karşımıza çıkarılmış şeyin anlaşılabilmesi için konunun tarihinin önem taşıdığını vurguladı.

Ermenilerin daha Selçuklular döneminden başlayarak 19. yüzyıla kadar Türklerle gayet iyi ilişkilerinin olduğunu belirtti. Hamuroğlu “Ermeniler Türklerle dosttu, tarih boyunca azınlıkların en imtiyazlısıydılar. Çalışkandılar, yararlıydılar, bağlıydılar, Türkçeyi en iyi konuşanlar onlardı.

Birçok alanda Osmanlı toplumuna katkılarda bulundular. Ermenilerle Türkler arasında bir sorun yoktu, ‘sorun’ sonradan, Çarlık Rusyası ve Avrupalılar tarafından yaratılmıştı” ifadesini dile getirdi.

ERMENİ ÇETELER...

1. Dünya Savaşı’nı ve Çanakkale Savaşlarıyla eşzamanlı 1915 olaylarını değerlendirerek, askeri nedenlerle yapılan Ermeni tehcirini özetleyen Dr. Alp Hamuroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ermeniler ne yok edilmek istenmişti, ne de onlara bir düşmanlık yapılmıştı. Ama karşılıklı yapılmış bir çatışma olmuştu. Olaylar şöyle gelişmişti: Çanakkale’de Türkler İngiliz-Fransız ordularına geçit vermezken, doğuda Rusya desteğindeki Ermeni terör örgütleri, ayaklanmalar çıkarıp, on binlerce Türk insanını öldürüp, Van’da bir Ermeni devleti kurmuşlardı. Doğuda iç savaş başladı. Yüz binlerce insan öldü, öldürüldü. Bu dönemde Ermeni çeteleri Rusya’yla savaşan ordularımıza ulaşma yollarını engellediklerinden dolayı ordu açlık ve sefaletle de savaşmak zorunda kaldı. Bu sebeple o dönemin Osmanlı yönetimi, yalnız savaş bölgelerinde ve olay olan yerlerde olmak üzere Ermenilere tehcir uyguladı. Bu tehcir esnasında açlık, sefalet ve salgın hastalıklardan yüz binlerce Anadolu insanı ve Osmanlı askeri de kırılmaktaydı.

İFTİRALARLA DOLU MAVİ KİTAP...

Doğu’da istediklerini elde edemeyen emperyalistler Türklerin yapmış olduğu savunmanın, “kasıtlı kırım” olduğuna dair dünya çapında çok büyük bir propaganda başlattılar. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Mavi Kitap adı verilen 600 sayfalık yalan ve iftiralarla dolu bir kitap hazırlattı, bu kitap milyonlarca bastırılıp ABD başta olmak üzere dünyanın her yerine dağıtıldı.”

ASALA SALDIRILAR DÜZENLEDİ...

20. yüzyılın sonuna doğru, “Ermeni soykırımı” diye bir söylem ortaya atıldığını, bunun, ABD, Fransa, İngiltere gibi emperyalist ülkelerin siyasi hesapları için Batı dünyası tarafından kullanılmaya çalışıldığını söyleyen Dr. Hamuroğlu “Türkleri kötülemek ve Ermeni örgütlerini Türkiye’nin parçalanmasında kullanmak isteyen emperyalistler ‘sorunu’ bugünlere taşıdı. Bu konu Türkiye’nin bir zafiyeti haline getirilmek istendi ve 60’lardan sonra “Ermeni soykırımı”olarak bütün dünyada bir kampanyaya dönüştürüldü. ASALA gibi Ermeni terör örgütleri dünyanın her yerinde saldırılar düzenledi.

Elliye yakın diplomatımız, konsolosluk görevlimiz ve yüzlerce insan katledildi, yaralandı, sakat kaldı.

Arkasından Batı dünyasında çok sayıda parlamento, ve resmi kurum, ‘Türkler Ermeni soykırımı yaptı’ diye karar çıkardı, hatta ‘soykırım yapılmadı’ demeyi ‘suç’ haline getirdi” diye konuştu.

TÜRKLER SOYKIRIM YAPMADI...

Dr. Alp Hamuroğlu konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Birinci Dünya Savaşında yaşananlar bir vatan savunmasıydı. Doğu bölgesinde bir iç savaş yaşanmıştı. Türkler tarihlerinde hiçbir zaman soykırım yapmamışlardı. Soykırım diye bir şey yoktu. İddialar şimdiye kadar da kanıtlanamamıştı.”

Konferans daha sonra soru cevap bölümü ile devam etti.

Toplantıya katılan Azerbaycanlılar adına söz alan Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı Başar Kömür, Kafkasya bölgesindeki kanlı olayları, Azerbaycan Türklerinin durumunu ve Hocalı soykırımını anlattı. Bunlardan Batı dünyasında söz edilmememesini eleştirdi.

Toplantı, RP-ADD Başkanı Ali Seyfi’nin, 28 Şubat’ın yıldönümü olması dolayısıyla o dönemi ve Türkiye gündemine ilişkin konuları ele aldığı kısa bir konuşmayla sona erdi.

Alp HAMUROĞLU - 04 Mart 2015 - Aydınlık FRANKFURT

Son Yazılar

Sunny

22°C

Istanbul