ataturk orman ciftligi225

Atatürk Orman Çiftliğinin Talanına Seyirci Kalmamalıyız!

Atamızın emaneti Atatürk Orman Çiftliğinin parsel parsel elden çıkarılması, yağmalanması, talan edilmesi…

Atamızın Türk ulusuna ve Ankaralılara bağışladığı bu muhteşem mirasın göz göre göre yok edilmesine seyirci kalmamız ibretlik ne yazık ki…

Çiftlik haritasında sarı alanlar satılıp savılan, yağmalanan bölümleri gösteriyor. En son halka Aksaray ve Ankaparkın ardından ABD Büyükelçiliğine 88 milyon dolara (310 milyon lira) satılan 37 dönümlük arsa. ABD Büyükelçiliğinin satın aldığı arsa da dahil Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinden 1982 yılında 2547 sayılı Yasa ile dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren imzasıyla 61 parsel 60 bin 500 metrekare, 83 parsel 87 bin metrekare, 3 parsel 3 bin 477 metrekare, 5 bin 447 metrekare (Anadolu Ajansına 49 yıllığına 1984 yılında kiraya verilen yer) ve 30 parsel 30 bin 500 metrekare olmak üzere toplam 187 bin metrekare 5 parça arsa Gazi Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Bu 5 parça arazi 2006’da Rektör Kadri Yamaç döneminde, yüzde 42 payı üniversitenin olmak üzere öğrenci yurdu, rezidans, iş merkezi ve ofis karşılığında bir firmaya verildi (ikram edildi demek daha doğru), ancak imar problemlerinin aşılamaması nedeniyle 2010’da sözleşme mahkeme kararıyla yok sayıldı. “Ekim 2010’da Rektör Rıza Ayhan döneminde bu 5 arsa sözleşmeyle Ders Aletleri Yapım Merkezi arsasına yeni yapılacak binalar ve fakülte binaları karşılığı TOKİ-ye devredildi. Çiftlik arazileri yağma Hasan’ın böreği misali har vurup harman savruluyordu nasılsa.

ataturk orman ciftligi

“Atatürk Orman Çiftliği’ne inşaat yapılmasının yolunu açan kanun tasarısının yasalaşmasında CHP’nin verdiği desteği de unutmamamız gerekiyor bu arada. “Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu”nda değişiklik yapan yasaya göre, hem AOÇ’nin plan yapma yetkisi büyükşehir belediyesine devrediliyor, hem de AOÇ arazilerinde yüzde 5’lik yapılaşmanın önü açılıyordu.Yasa, 8 Temmuz 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklikle AOÇ, Melih Gökçek’e AOÇ teslim edildi. Gökçek, 2006 yılındaki bu yetki verilmesi sürecine değinerek, “AOÇ için vizeyi Deniz Baykal’dan aldık,” diyecekti. Gökçek şöyle konuşmuştu: “Ankapark işine siyasi açıdan bakacak olursak burada bize muhalefet yapan kişilerin de onayını aldığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle Atatürk Orman Çiftliği’yle ilgili plan yapılırken ben Sayın Deniz Baykal’a gittim. O dönemki yardımcılarıyla birlikte AOÇ Kanunu hakkında enine boyuna konuştuk. Onlardan vize alarak bu kanun çıkmıştır.” (Ak Saray yapılırken kapıyı CHP açmış, Hikmet Çiçek, 11.11 2015, Oda TV)

Atatürk Orman Çiftliğinin yağmalanmasının tarihçesi ile iki kitap çarpıcı bilgilerle dolu. İlki Ali Hakan ve Gökçe Bolat’ın yazdığı . “Kaçak Saray / Kibir, İsraf, Hukuksuzluk” diğeri Emekli Sayıştay Denetçisi Ali İhsan Saner’in İletişim Yayınlarından Mart 2001’de ikinci baskısı yapılan “Devletin Rantı Deniz” kitabı. Meraklılarına öneririm.

Ali Rıza ÜÇER – 19 Ağustos 2017

Son Yazılar

Sunny

22°C

Istanbul