talat pasakomoitesi1Talat Paşa Komitesi Olsaydı

Talat Paşa Komitesi baskı altına alınınca… Ne dışişleri bakanlığı ne hükümet ne de cumhurbaşkanlığı desteklemeyince… Destek bir yana köstek olunca, her gün yeni bir sözde Ermeni soykırım kararı Türkiye'nin boynuna ilmik ilmik geçiriliyor. O Talat Paşa Komitesi ki, İsviçre'ye, Fransa'ya, Almanya'ya meydan okumuş, nelere kadir olduğunu ispat etmişti.


Talat Paşa Komitesi Temmuz 2005'de kuruldu. Kuruluş gerekçesi, emperyalist yalana karşı durmak, giderek dozu arttırılan "sözde Ermeni soykırım iddiaları"na bir yanıt vermekti.
Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. dr. Yusuf Halaçoğlu'nun İsviçre makamlarınca sorgulanmak istenmesi bardağı taşıran son damla olmuştu.

Komite, 22, 23 ve 24 Temmuz günleri Zürih'e adeta bir çıkartma yaptı. Asıl hedef Lozan'dı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş belgesi, yedi düvele karşı bu şehirde mühürlenmişti.

Dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dönemin dışişleri bakanlığı yetkilileri, dönemin çeşitli siyasi partilerinden temsilciler, bu girişime destek verdiler. Talat Paşa Komitesi, yüreği Türkiye ve Türk milleti için atan her aydının çığlığı olmuştu.

Talat Paşa Komitesi varken, öyle Türk milleti için ileri geri kararlar almak, yalan dolan öyküler anlatmak, ismi cismi belirsiz tanıklarla soykırım iddiaları ortaya atmak hiç kolay değildi.

İsviçre'nin "Soykırım yoktur diyen suçludur" şeklindeki kararı, tam bir hukuk tanımazlıktı.

İsviçre karşısında Talat Paşa Komitesi'ni buldu.

Eylem ve karşı duruş öyle etkili oldu ki, İsviçre'nin en büyük partisi SVP'nin genel başkanı Ueli Mauer, İsviçre Bayramı'nda Doğu Perinçek'in suçlanmasına temel olan "Irkçılığa karşı yasa" diye anılan kanun maddesinin kaldırılması gerektiğini açıkladı.

Aynı yıl 18-20 Eylül günleri İşçi Partisi genel başkanı Doğu Perinçek, Bern ve Zürih kentlerine giderek yine basın toplantıları yaptı. İsviçre makamlarının yüzüne şöyle haykırdı:

"Ermeni soykırımı uluslararası bir yalandır. Bizi milli devletimizden yoksun bırakma, milletimizi etnik gruplara, mezheplere ve cemaatlere bölme, türk devrimini yıkma planıdır".

Talat Paşa Komitesi, daha sonra Berlin'e, Paris'e gitti. Aynı mesajları Alman ve Fransız yetkililerine verdi.

Komite, her türlü propaganda yolunu zorluyordu. İşte yedi dilde basılan Kaçaznuni kitabı! Kaçaznuni kimdi? Kitapta ne diyordu?

Ovanes Kaçaznuni, Ermenistan'ın ilk başbakanıydı. Kitabı "Taşnak Partisinin Yapacağı Bir şey Yok" adını taşıyordu. Kitapta, "Türkler doğru yaptı. Türkler'e savaş açtık, Türklere karşı ayaklandık. Tehcir doğruydu ve gerekliydi. Kandırıldık… Gerçekleri göremedik, olayların sebebi biziz. Türklerin milli mücadelesi haklıydı" diyordu. Talat Paşa Komitesi işte bu kitabı 7 dile çevirdi ve basımını sağladı.

Talat Paşa Komitesi'nin 3 yıllık yoğun faaliyeti, 2008 Mart'ında sekteye uğradı.

Talat Paşa Komitesi üyeleri Kemal Alemdaroğlu, Ferit İlsever, Doğu Perinçek Ergenekon tertibiyle gözaltına alındılar.

Emperyalist yalanın kurgucuları, meydanı boş bularak yalan bombardımanını yoğunlaştırdı. Önce Amerikan temsilciler Meclisi, sonra İsveç.,. Ne dur diyen var, ne dik duran. Tek önlem büyükelçileri çağırmak, o kadar! Büyükelçilerin dönüş biletleri de hazır. Biz soykırım yapmadık, vatan savunduk diyen yok!

Yine iş Talat Paşa Komitesi'ne düştü. Yaralar sarıldı, yola devam kararı çıktı. 6 Mart günü yapılan Danışma Kurulu toplandısında yeni eylem planı tartışıldı, yapılacak işler sıralandı.

12 Mart 2010 - Ulusal Kanal

http://www.ulusalkanal.com/

Son Yazılar

Cloudy

22°C

Istanbul