Hikmetyar

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, civanımın padişahı Recep için söylediği “Seni Gülbettin Hikmetyar yetiştirdi, bizleri Mustafa Kemal” sözleri birilerine dokunmuş. Çok satan gazetenin az dönen ve muhalif geçinen kalemini harekete geçirmiş.

Gardırobundan çıkardığı ulema cüppesiyle ahkam kesen kalemtıraş, “Hikmetyar, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmeleriyle direnişe geçen Afgan gruplarından birinin lideridir. Kıyafetine bakıp sakın ha molla sanılmasın. Hikmetyar, Batılı eğitimden geçmiş bir elektrik mühendisidir” diye yazmış. Dış politika analizleri ile tanıdığımız Hüseyin Baş da “Bu kadar cehalet ancak gazetecilik tahsili ile mümkündür” demekten kendini alamamış:

“Bu yazıyı yazan ulema kişi, AKP liderinin 1993 yılında İstanbul Fatih’te Hikmetyar’ın dizinin dibinde çektirdiği ünlü fotoğrafı bir muhafazakar olarak ‘Ey Hikmetyar! Sen komünist işgale karşı vatanını savunuyorsun. Saygım bunadır’ diyerek Erdoğan’ı aklamaya çalışıyor. Baykal’ın Erdoğan’ı ve Hikmetyar’ı tanımadığını söyleyen bu kişinin AKP liderini ne ölçüde tanıdığını bilmiyoruz. Aslında onu ne ölçüde tanıdığı umurumuzda değil ama Gülbeddin Hikmetyar’ı tanımadığı ya da tanıdığı halde bu azılı teröristin kişiliğini allayıp pullayıp sahnelemeye kalkıştığı görülüyor. Gerçek şu ki, Hikmetyar Batılı eğitimden geçmiş bir elektrik mühendisi değildir. Hiçbir zaman da olmamıştır. Anlaşılan amatör ulemamız dersini iyi çalışmamış. Gerçi Hikmetyar 1960’lı yıllarda Afganistan’da teknik üniversitenin mühendislik bölümüne kayıt yaptırmıştır. Ne ki, kısa sürede devamsızlık ve İslamcı olaylara karışması nedeniyle okuldaki kaydı silinmiştir. Maocu bir öğrencinin öldürülmesi olayında uzun süre hapis yatmış, 1976 yılında köktendinci Hizbi İslami’yi kurarak Sovyetler’e karşı savaşmaya başlamıştır. CIA’nın önde gelen favorisi olarak ABD’nin ve Suudi’lerin toplam 6 milyar dolar yardımından aslan payına layık görülmüştür. Bugün süngüsü epeyce düşmüş olmasına karşın ne zaman hangi tarafa yanaşacağı belli olmayan Hikmetyar, Washington tarafından El Kaide bağlantılı terörist olarak aranıyor.”

ABD yetiştirmesi Hikmetyar’a ve onun gibilere özetle bazen eş başkan, bazen boş başkan görevi veriliyor!

Deniz SOM - 11 Mart 2010 - Cumhuriyet

http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar

Cloudy

7°C

Istanbul