brooklin_koprusunu_direnisciler_kapatti

Çarşamba Günü Manhattan'da Yürüyüş

Amerika'da 17 Eylül'de başlayan protestolar büyüyor. Wall Street İşgal Hareketi çarşamba günü Manhattan'da yürüyüş düzenleyecek. Yürüyüşe ülkenin en büyük işçi sendikaları ve öğrenci birlikleri destek veriyor. Peki Amerika'da neler oluyor? Ulusal Kanal "Wall Street İşgal Hareketi" olarak adlandırılan eylemleri mercek altına aldı.


İşsizliğin yüzde 10'lara ulaştığı Amerika'da işsizliğe ve eşitsizliğe karşı eylem sürüyor.

Amerika'nın finans merkezi Wall Street'te 17 Eylül'de başlayan protestolar Boston, San Francisco, Los Angeles, Portland ve Chicago’nun da bulunduğu 52 kente yayılmış durumda.

abd_cokuyor_wallstreet_isgali

Sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla eylemlere destek verenlerin sayısı artıyor. New-York Times gazetesi, eylemlere destek verenlerin 100 bini geçtiğini duyurdu.

Sendikalardan da eylemcilere destek geliyor. Kuzey Amerika’nın en büyük işçi birliği olan ve 850 bin üyesi bulunan Çelik İşçileri Sendikası  protestolara destek verdiğini duyurdu. 200 bin üyesi bulunan New York Toplu Ulaşım İşçileri Sendikası da eylemleri destekleyeceğini açıkladı.

Amerika'da yeni eylem tarihi 5 Ekim. Wall Street'i işgal hareketi çarşamba günü zenginlerin muhiti olarak bilinen Manhattan'da büyük bir eylem yapacaklarını duyurdu. Yürüyüşe öğrenci birlikleri ve İşçi Sendikaları da katılıyor.

New-York'ta 17 Eylül'de başlayan eylemler "Wall Street'i İşgal Hareketi" adı altında Amerika'daki eşitsizliğe ve kapitalist düzene karşı çıkan farklı kesimlerden insanları biraraya getiriyor. Eylemcilerin çoğunluğunu eğitimli gençler ve sol gruplar oluştursa da işsizlik ve sosyal adeletsizlikten etkilenen pekçok kişi eylemlere destek veriyor.

Gözlemciler Amerika'daki ekonomik tablo ve krizin maliyetini halka yıkma politikalarının eylemleri büyüteceğini belirtiyor. New-York Times gazetesi Amerika'da gelir dağılımındaki büyük uçuruma dikkat çekti. Ülkede 50 milyon kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı belirtiliyor. New York Times ve CBS televizyonunun ortak anketi de Amerikalıların dörtte üçünün ülkenin gidişattından rahatsız olduğunu gözler önüne seriyor.

Ulusal Kanal - 04 Ekim 2011

Son Yazılar