Kritik Fethullahçı MİT’e Atandı!

Telekulak merkezinin başına Fethullahçı olarak bilinen Basri Aktepe atandı. Aktepe, MİT bünyesindeki dinlemelerin yapıldığı Elektronik ve Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı’na geitirildi. Polis kökenli teknik istihbarat uzmanı Basri Aktepe, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı  bünyesinde de çalıştı. Aktepe’nin adı, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı hazırladığı Fethullahçılar polisler listesinin 15′inci sırasında yer alıyor.


Hükümet-PKK görüşmesinin basına sızmasının ardından, MİT’te kritik bir dizi görev değişikliği oldu.

Milliyet’in haberine göre Tokyo Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, MİT Müsteşar Yardımcılığı’na getirildi. Personel Daire Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığına iki kaymakam atandı. MİT akademisine ise 13 yeni personel alındı.

En önemli atama ise dinlemelerden sorumlu Elektronik ve Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı’na yapıldı. Kamuoyunda Fethullahçı olarak bilinen Basri Aktepe, Elektronik ve Teknik İstihbarat Daire Başkanı oldu.

Polis kökenli teknik istihbaratçı Basri Aktepe, Polis Akademisi’nden mezun olur olmaz, Emniyet İstihbarat Dairesi’ne nokta ataması yapılan isimlerden. Basri Aktepe’nin adı, 1999 yılında Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ın DGM Savcılığı’na sunduğu Fethullahçı polisler listesinin 15. sırasında yer alıyordu.

Aktepe, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kurulmasının hemen ardından, kurumdaki en önemli birim olan Teknik Daire Başkanlığı’na getirildi.

Basri Aktepe ismi, 49 hakim- savcı ile Yargıtay’ın telefonlarının dinlendiği 2009 yılında birçok kez gündeme geldi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Tayyip Erdoğan’ın Basri Aktepe’yi hastane de ziyaret ettiğini açıklamıştı.

Ulusal Kanal - 02 Ekim 2011

Son Yazılar