ABDullahGizli Anlaşmanın En Önemli Maddelerinden Biriydi

Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokol, Meclis onayından geçerse, Ermenistan ile ilişkiler «normalleşecek», sınır kapıları karşılıklı olarak açılacak ve ticari ilişkiler başlayacak.
Ancak bu Obama döneminde karar verilen bir mutabakat değil. Bush döneminde de bu plan gündemdeydi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı iken, ABD'nin o dönemki Dışişleri Bakanı Colin Powell ile bir gizli anlaşma gerçekleştirdi. Gül, 24 Mayıs 2003 tarihli Vatan Gazetesinde de aktarıldığı gibi, Sedat Sertoğlu'na şunları söylemişti:


«Ben bu gezileri yapmadan önce, şimdi senin oturduğun koltukta (eliyle koltuğa vurarak) ABD Dışişleri Bakanı Powell oturuyordu. Onunla 2 sayfalık 9 maddelik bir plan üzerinde anlaştık. Ama ben her yaptığımı kalkıp açıklayamam ki. Powell, Suriye'ye giderken de benimle konuştu. Gizli olan bir sürü gelişme var» .

Bu açıklama daha sonra gündeme oturmuş, ancak Gül ısrarla açıklama yapmamıştı. Cumhurbaşkanı seçilme sürecinde de konu gündeme gelmiş, Gül bu açıklamasını reddetmişti. Ancak Sertoğlu, yaptığı açıklamalarda, Gül'ün bu sözleri söylediğini teyit etmişti.

2 sayfalık, 9 maddelik bu gizli mutabakatın maddeleri daha sonra ortaya çıktı. İşte Ermenistan ile ilişkileri ilgilendiren madde 9'uncu maddeydi. Bu madde

«Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek ve iyileştirilecek, sınır ticaretinde Ermeniler lehinde düzenlemeler yapılacak, Ermenilerin Türkiye'ye gezilerindeki bazı sınırlamalar kaldırılacak»

şeklindeydi.

Bu da ABD'nin aslında yönetimlerin değişse bile politikalarının değişmeyeceğinin bir göstergesi olduğunu ispatlar nitelikte. Yani «şahin» olarak gösterilen Bush ile «güvercin» Obama arasında pek bir fark yok. En azından Türkiye politikaları açısından öyle görünüyor. Bunu bir maddeye dayandırarak söylemiyoruz.

Anlaşmanın diğer 8 maddesi incelendiğinde de bu sonuca varmamız mümkün. Anlaşmanın diğer 8 maddesi hatırlanacak olursa şöyleydi:


1. Türk askeri Irak'ın kuzeyinden çekilecek, sınır harekâtlarına son verilecek ve PKK'ya askerî harekât için ABD'den izin alınacak.

2. Türkiye'ye ambargo ve askerî yaptırım tehdidi

3. ABD'nin İran ve Ortadoğu harekâtlarına aktif destek ve katılım.

4. Türk ordusunun asker ve silah gücünde indirim.

5. Irak'ın kuzeyinde kurulan kukla devlet Türkiye tarafından resmen tanınacak.

6. PKK/KADEK elemanlarına geniş kapsamlı af ve PKK'nın yasallaştırılması.

7. Güneydoğu belediyelerine özerklik ve federasyona geçiş.

8. Kıbrıs'ta Denktaş devre dışı bırakılacak ve Annan Planı küçük değişikliklerle uygulanacak ve Ege'de Yunanistan'ın taleplerine esnek tavır alınacak.

Şimdi tek tek maddeler hatırlanacak olursa, ABD'nin mevcut yönetiminin bu politikalar dışında hareket ettiği pek söylenemez. Başta da söylediğimiz gibi, Bush ile Obama yönetimlerinin Türkiye politikalarında çok ciddi temel değişiklikler göze çarpmıyor.

Bu nedenle Ermeni açılımı ile başlanan süreci de bu şekilde görmek, yanıltıcı olmaz.

Ceyhun BOZKURT - 11 Ekim 2009 - Haberiniz.com

Kaynak : http://www.heddam.com/

Son Yazılar