Plan genel af planı

Haziran’ın ilk günleriydi. Seçimlerden önce Başbakan Erdoğan, bir mitinginde “Hadi takım tutar gibi partilere oy vermek neyse, ama bağımsızlara oy vermek neden, anlamıyorum” demişti. Buradan anladık ki bağımsız aday olarak seçime giren ister Doğu Perinçek olsun ister Hatip Dicle, Başbakan’ın gizli ajandasına göre serbest kalamayacaktı.


Bunu bir başka olay daha ortaya koydu. Erdoğan bu kez bir televizyon röportajında. Yöneltilen soru, “Engin Alan’ı ve kendinizi aynı parlamento çatısı altında düşünebiliyor musunuz” biçimindeydi. Yanıt ise, “Seçilmek başka, parlamentoya gelmek başka, serbest kalıp kalmamaları mahkemenin takdirindedir” demişti. Anlaşılıyordu. Plan başkaydı.

***

Plan baştan beri genek aftır. Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın seçilmelerine karşın tahliye edilmemeleri “milli irade” kavramını dilinden düşürmeyenler açısında ne ifade edecek? Hatip Dicle’nin durumunu milli iradeye nasıl anlatacaklar? KCK sanıkları hakkında da muhtemelen ret kararı çıkınca seçmenlere ne diyecekler?

Gerilim artacak, gerilim sokaklara yansıyacak, televizyon ekranlarını dolduracak. Gerilimin dozu ülkenin kaldıramayacağı noktaya getirilecek ve genel af, tansiyon düşürücü ilaç olarak ortaya atılacak.

Plan, baştan beri PKK’tı dağdan indirip düz ovada siyaset yaptırma ve Abdullah Öcalan’ı en azından ev hapsi özgürlüğüne kavuşturmaktır.

BDP’liler yıllardır “sayın” söylemleriyle, “muhataplık” tartışmalarıyla, Abdullah Öcalan’a özgürlük yolunu açıp genişletmeye çalışıyorlar. AKP’nin bu arayışa soğuk bakmadığına en net veri, Bakan Nihat Ergün‘ün genel aftan söz etmesidir. Yeni CHP’de konuya soğuk değil. Kılıçdaroğlu oy kaybedeceğini bile bile referandumda genel affı getirmişti.

Ancak genel afta bir başka sorun var. Hem toplumun bütün kesimlerini genel afta ikna etmek gerekiyor hem de bundan AKP’nin rant sağlamasının yolunun açılması. Nasıl olacak bu?

Genel affa Ergenekon tutsaklarını da dahil edcekler. Böyle işliyor plan.

Ergenekon tertibinin birçok nedeninden biri de PKK ve Öcalan affında Ergenekon’un tatmin edici unsur olarak kullanılmasıdır. Dikkat edin, genel af, PKK ve Öcalan affı olacaktır. Büyük Orta Doğu Projesi’nin en önemli enstrümanlarından birinin bölücülük rolünü daha rahat oynayabilmesini sağlamak amaçlıdır. Toplumun bir kesimini “Dağdan insinler, şehit cenazeleri gelmesin, analar ağlamasın” diye ikna edecekler, bir kesimini “Bak bu Ergenekoncular da boşu boşuna yatıyor işte, bunları da bırakalım, yazık bunlara da” diye.

***

O zaman şöyle bir manzara çıkacak ortaya. Sokak hakimiyetini elinde bulunduran PKK, istediğini almış olacak ve özerkliğin, giderek bölünmenin korkutucu ve özgür unsuru haline gelecek. Yargılanıp beraat etmek, düzenle hesaplaşmak isteyen Ergenekon-Balyoz sanıkları serbest bırakılacak ve tertip dosyaları, mahkeme dosyaları rafa kaldırılarak, Fethullahçı Gladyo tertiplerindeki gerekçelerin ortaya çıkmasının önüne geçilecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan mı?

Generalleri, profesörleri, gazetecileri affeden ulu, yüce, büyük ve mutlak güç sahibi seçilmiş padişah olarak dolaşacak ortada.

Bir de terör kurbanı 30 bin insan vardı değil mi?

Allah rahmet eylesin.

Halil NEBİLER - 24 Haziran 2011 - Aydınlık

Son Yazılar