tayyip_ve_patron

Suriye İçin Irak'taki Gibi Uçuşa Yasak Bölge Düşünülüyor

Tayyip Erdoğan'ın, Obama ile Suriye'de "uçuşa yasak bölge" oluşturma planını konuştuğu ortaya çıktı. Uçuşa yasak bölge uygulaması 1991'de Irak'ta denenmiş ve Irak'ın kuzeyinde kurulacak kukla devletin vesilesi yapılmıştı. Aynı plan şimdi Suriye'de uygulanacak.


Tayyip Erdoğan ile Obama'nın Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulabileceği konusunu görüştüğü ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Obama ile Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın halka yaptığı konuşmadan sonra telefonla görüştü.

Peki nedir bu uçuşa yasak bölge uygulaması? Uçuşa yasak bölge yakın zamanda Libya'da uygulandı. Bunun ardından NATO'nun operasyonu geldi.

Suriye için öngörülen esas model ise Irak'taki uçuşa yasak bölge uygulaması. Amerika, 1991'de Irak'a müdahale ettikten hemen sonra Birleşmiş Milletler'den bu yönde bir karar çıkarttırmıştı. Bu kararla, Irak hava taşıtlarının Irak'ın kuzeyine geçmesi yasaklanmıştı.

Bu uygulama, tıpkı bugünlerde Suriye'de olduğu gibi mültecilerin Türkiye sınırına yığılması üzerine gündeme gelmişti.

Amerikan istihbaratı, önce Barzani ve Talabani gruplarını "Saddam Hüseyin'i indireceğiz, siz de ayaklanın" diye kışkırttı. Fakat Irak birlikleri ayaklanmayı bastırınca 450 bin Iraklı mülteci Türkiye sınırına yığıldı.

İşte bu olay üzerine, başında Özal'ın bulunduğu Türkiye yönetimi Birleşmiş Milletler'e başvurmuştu. Birleşmiş Milletler'den çıkan kararla başlatılan uygulama Amerika'nın Irak'ı 2003 yılında işgal etmesine kadar sürdü.

Uçuşa yasak bölge uygulamasıyla birlikte Amerika'nın başını çektiği Çekiç Güç Irak'a yerleşti. Irak'ın kuzeyinde bir kukla devlet oluşturma sürecine Türkiye de ortak edildi. Sivilleri korumak bahanesiyle başlatılan süreç kısa sürede ABD'nin bölgesel planlarını gerçekleştime aracına dönüştürüldü.

Uçuşa yasak bölge uygulaması sonunda Irak işgal edilmiş ve fiilen bölünmüştü. Şimdi bu uygulama Tayyip Erdoğan ve Obama tarafından Suriye için gündeme getiriliyor.

Ulusal Kanal - 22 Haziran 2011

Son Yazılar