balyoz_harbiye

Balyoz Davasında 163 Subay Hakkında Tutuklama Kararı

Balyoz tertibiyle 163 subay yeniden tutuklandı. Balyoz davasının dün görülen duruşmasında, 133 subay hakkında tutuklama, salonda bulunmayan 29 subay hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

Karar, Islak İmza Davası'ndan tutuklu bulunan ve dünkü duruşmaya katılmayan Albay Dursun Çiçek'in yüzüne okunacak.

Duruşma savcısı 186 asker hakkındaki tutuklama talebinde, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda aramada ele geçirildiği iddia edilen delilleri gerekçe gösterdi.

Mahkeme Heyeti, 50 generalin de aralarında bulunduğu 163 asker hakkındaki kararında "kuvvetli suç şüphesi", "delillerin henüz tam olarak toplanamamış olması", "sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimali", "adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi olmayacağı" gerekçesiyle tutuklama kararı verdi.

Bunun üzerine salonda bulunan sanık yakınları "Adalet istiyoruz" diye bağırdı. Daha sonra tutuklanan askerler ve yakınları hep bir ağızdan Harbiye ve Deniz Harp Okulu marşını söylediler. Tepkiler üzerine Başkan Diken, salonun boşaltılmasını istedi.

Kararın ardından muvazzaf korgeneral ve koramiraller, üst rütbeli komutanları gelmeden duruşma salonundan ayrılmadı. Balyoz Darbe Planı'nın bir sonraki duruşması 14 Mart'ta yapılacak.

Tutuklanan muvazzaf askerler yapılan işlemlerinin ardından Sakarya Kışlası'ndaki Hasdal Askeri Cezaevine getirildi.

10 gün sağlık raporu alan Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın evinde olduğu ve henüz bir işlem yapılmadığı öğrenildi.

Ulusal Kanal - 12 Şubat 2011
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar