AKP'den Kurtulmak Varlık Sorunudur
İşçi Partisi Denizli Belediye Meclis Üyesi Gökhan Dikmen'in İlk Kurşun Gazetesiyle Ropörtajı

“PARMAK DEMOKRASİSİ İLE İŞLEYEN BİR MECLİS”
“ERGENEKON DAVASI MİLLİ GÜÇLERE BİRLEŞME BÜTÜNLEŞME ÇAĞRISIDIR”

İlk Kurşun Gazetesi, İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Denizli Belediye Meclis Üyesi Gökhan Dikmen ile güncel siyasi gelişmeler hakkında röportaj yaptı. Denizli Belediyesinde başarılı çalışmalara imza atan Dikmen'le yapılan röportajı aşağıda sunuyoruz.

SORU : Kendinizden bahseder misiniz ?
CEVAP : 1977 Doğumluyum. İlk orta lise öğrenimimi Denizli’de tamamladıktan sonra Üniversite eğitimimi Eskişehir’de tamamladım.Anadolu Üniversitesi İİBF. İktisat bölümünden mezun oldum. 2004 yılından bu tarafa muhasebecilik yapıyorum.2009 yılında yapılan Yerel Seçimlerde İşçi Partisi’nin adayı olarak CHP’den meclis üyesi seçildim. Daha sonra istifa ederek İşçi Partisi’ne katıldım.Hala meclis üyesi olarak görev yapmaktayım.

SORU : Denizli Belediyesi’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
CEVAP : Denizli Belediyesi Akp Merkezinin özel önem verdiği bir belediye. Nihat Zeybekçi ile Tayyip Erdoğan arasında sıkı bir bağ bulunduğu herkes tarafından biliniyor. Ancak ne yazık ki aynı başarısızlık Kentimizde de yaşanıyor.Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi Yetkilerini yardımcılarına devredip , tüm kentin belediye başkanı olduğunu unutup AKP için çalışıyor.Bir Belediye Başkanı düşünün En önemli kararların alındığı yer olan ve kentin tüm sorunlarının tartışıldığı meclis toplantılarına katılmıyor. Parmak demokrasisi ile işleyen bir meclis. Bu kadar yetkiye ve bütçeye sahip olmalarına karşın altyapı çalışmalarını eline yüzüne bulaştırmış,bir caddeyi 4 kere kazmış aylarca kapalı kalmış ama yinede bitirememiş bir belediye. Lafa geldiğinde sanki Denizli’de belediyeciliği bunlar yapmış sanıyorsunuz ama ne yaptınız dediğinizde parklardan başka bir şey sayamayan bir belediye. Resmi İnternet sitesinde yapmadıkları projeleri yapmış gibi gösteren bir belediye.

SORU : Bu ciddi bir iddia değil mi ?
CEVAP : Elbette hem de çok ciddi. Denizli Belediyesi Resmi İnternet sitesinde 2010 yılı çalışmaları değerlendirilirken Garaj Projesi gibi, üst geçitler gibi, daha yapımına başlanmayan projeler yapılmış gibi yazılıyor. Bunun dışında 500 küçük projenin daha yapıldığı söyleniyor.Tabi kamu oyunu aldatmaya yönelik bir haber.Ben de bununla ilgili soru önergesi verdim. 500 projenin ne olduğunu sordum.Bakalım ne cevap verecekler hep beraber göreceğiz.Tabi cevap verirlerse.

SORU : Garaja yapılması düşünülen gökdelen otel hakkında ne düşünüyorsunuz ?
CEVAP : Bakın Garaja yapılması düşünülen Gökdelen Projesi baştan aşağı yanlış bir projedir. En önemlisi kanuna karşı hile yapılarak bir dizi meclis kararı ile ve Belediye yetkilerini yasa karşısında eşitsiz uygulayarak gerçekleştirmiştir.Yüksek yapılar yönetmeliği sırf bu garaj oteli yapılabilsin diye değiştirilmiştir.

SORU : Belediyenin borçları için ne diyeceksiniz ?
CEVAP :Bakın bu soru ilimizde yaşayan vatandaşları direk ilgilendirdiği için çok önemli. Bir belediye düşünün yıllık gelirinin yarısı kadar borcu olsun. Bir belediye düşünün gelecek 15-20 yıl sonrasına borçlansın. Zeybekçi kentin geleceğine adeta ipotek koymuştur. Bu dönem sonrası Başa gelecek olan Belediye Başkanı’nı dağ gibi bir borç yükü beklemektedir. Tüm umudunu Büyükşehir olmaya bağlayan bir yönetimin ufkunun ne kadar geniş olduğuna siz karar verin.

SORU : Nihat ZEYBEKÇİ’ nin yerel yönetimlere özerklik isteyen açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
CEVAP : Aslında Yerel Yönetimlere özerklik tartışması yeni bir tartışma değil. “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı” sözleşmesiyle başlayan bir süreç. İşçi Partisi yıllardır Bu yasaya karşı mücadele ediyor ve kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor.Akp iktidarının Uygulaması ile de Üniter devletten vazgeçiliyor. Zeybekçi is Denizli’de bu bölünme projesinin borazanlığını yapıyor. Bakın İlaçlar bile vatandaşa direk etken madde olarak verilmez.Tatlandırılır,boyanır ve çekici hale getirilir. Zeybekçinin getirdiği gerekçelerdeki yerinden yönetim ve güçlü belediyeler kandırmacası bu özerk yapıya geçişi perdelemekten başka bir şey değildir. Amerika’nın da projesi nettir. Belediyeler aracılığı ile merkezi otoriteyi zayıflatmak ve daha sonra milletin birliğini dağıtmak. Açıkça milletin parçalanması senaryosu hayata geçirilmek istenmektedir.Buna izin verilmesi mümkün değildir.

SORU :Ergenekon davası hakkında ne düşünüyorsunuz ?
CEVAP : Ergenekon Davası hukuksal yargılamadan çok bir tutsaklığa dönüşmüştür. Genel başkanımız,Parti başkanları Yazarlar aydınlar Tıpkı Kurtuluş Savaşında olduğu gibi Magosa zindanlarında sürgündedir. Ergenekon Davası aslında Milli güçlere de birleşme bütünleşme çağrısıdır. Milletimizin Vatanseverleri, yurtseverleri aydınları Silivri Zindanında birleşmiştir.Bize düşen de milleti Emperyalizme karşı birleştirmektir.

SORU : Tutukluluk süreleri ile ilgili olarak yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ?
CEVAP : AKP, Hizbullahçı katilleri Yargıtay operasyonuna gerekçe yaratmak ve Haziran seçimlerinde tarikat oylarını almak amacıyla serbest bıraktı. Bakın Hizbullahın hedefinde olan kişiler bugün Silivri cezaevinde, ancak Hizbullah liderleri eli kanlı katiller dışarıda. Bunu içimize sindirebilmemiz ve kabul etmemiz mümkün değildir. AKP bir taşla iki kuş vurma hesabı yapıyor. Hem katilleri dışarıya çıkarıyor hem de suçu Yargıtay’ın üzerine atarak yargıyı ele geçirme savaşında bir cephe daha kazanmış oluyor.AKP’den kurtulmak Türkiye için varlık sorunu haline gelmiştir. Bugün tüm gücümüzle Akp’ ye karşı mücadele etmemiz gerekiyor Ülkemizin öncülerini birleştirecek bir programda Bir Milli Hükümet projesi etrafında kenetlenmemiz gerekiyor.

SORU : Önümüzdeki döneme ilişkin çalışmalarınız var mı ?
CEVAP :Elbette var. Birincisi Denizli’de olup biteni meclis üyesi olarak halka çok iyi anlatmamız gerekiyor. Rantın nasıl döndüğünü kimlere nasıl rant sağlandığını çok iyi anlatmalıyız. Ve en önemlisi bir alternatif program ortaya koymamız lazım. Yan yeni bir belediyecilik anlayışı.Parti merkezimizde bununla ilgili program üzerine çalışıyoruz. Yani Kenti nasıl yönetiriz ve halkın mutluluğu için neler yapabiliriz.Önümüzdeki dönem için çok umutluyum.

SORU : Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı ?
CEVAP : İlk kurşun gazetesine teşekkür ediyorum duyarlılığından dolayı.Çalışmalarınızı beğenerek takip ediyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum.

Gökhan DİKMEN - 20 Ocak 2011 - İlk Kurşun
http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar