CHP-PM-Uyesi-FGulen-Bilgedir

CHP’li PM üyesi: Fethullah Gülen bilgedir

CHP Parti Meclisi’ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca’nın torunu Dr. Muhammet Çakmak, Fethullah Gülen’in Türkiye’de fenomen olduğu görüşünde.

İstanbul- 2002′de AKP’den aday adayı olmak isteyen Çakmak, 2004-2007 yılları arasında DYP Genel Başkanı, hemşerisi Mehmet Ağar‘a danışmanlık yaptı.

Cumartesi günkü kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nun blok listesinden PM’ye giren ilahiyat hocası, ‘CHP’yi çok önemsiyorum çünkü Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran ve Türk toplumunu modernleştiren parti’ diyor.

Akşam gazetesinden Özlem Akarsu Çelik‘in röportajına göre, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde din sosyolojisi dersleri veren Çakmak’ın yüksek lisans tezi, ‘Dini bir grup olarak Aczmendilik’, doktora çalışması, ‘Nakşibendiliğin Sosyolojik Evreni- Elazığ ve Siirt Örneği’. ‘Türkiye’de Sanayici Dindarlığı’ araştırması ‘muhafazakarlar zenginleştikçe laikleşiyorlar’ yorumuna neden olmuştu.

Uzmanlık alanları, dini grup ve cemaatlerin sosyolojik analizi, yabancılaşma, din ve siyaset ilişkisi olan Muhammet Çakmak İngilizce, Arapça ve Osmanlıca biliyor.

*****************************************

Çelik’in röportajı şu şekilde:

“Marks anlaşılsaydı , sol sefil olmazdı“

Fethullah Gülen’i ve cemaatini bu kadar güçlü yapan nedir?

Fethullah Hoca Türkiye’de bir fenomendir, kimsenin görmezden gelemeyeceği bilge bir adam.

Fakir halkın çocuklarının okuması için sonsuz gayret gösteren biri. İyi şeyler yapıyor.

İnsanlar mesailerini, paralarını bireysel dünyanın görkemlerine harcarken,Fethullah Hoca Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde okullar açıyor. Önce eğitime hizmet veren herkesi sonsuz saygıyla selamlıyorum.

Fethullah Hoca, Türk toplumunun temel değer sistemine ve milletin, devletin daha da güçlenmesine katkı yapan bir kişidir. Saygıyla izliyoruz.

Cemaatin güçlenmesinin ardında ABD var, yorumuna katılıyor musunuz?

Bunlar klasik eski Marksist jargona dair, geri kalmış kafaların ürünü olan söylemler. Komik şeyler.

Türkiye’de Karl Marks anlaşılsaydı sol bu kadar sefil duruma düşmezdi. Ben Marks’ın yabancılaşma kavramını okuduğumda sarsılmıştım.

Çocuklarınız imam hatip lisesinde mi okuyor?

Hayır. İki oğlum var. Halit Göktuğ lisede, Gökberk ortaokulda. Ben Elazığ İmam Hatip Lisesi mezunuyum.

Neden yoksullar daha dindar?

Bu hep böyle olmuştur. Çok acıdır, fakirlik kaderciliği doğurur. İslam’ın en büyük emirlerinden biri, toplumların ekonomik refahını geliştirme sorumluluğudur. Yoksulluğu yendiğimiz gün Türkiye’de gerçek anlamda sağlıklı, kaliteli dindarlığın geliştiğini göreceğiz. Eğitim ve refah arttıkça dini grup ve cemaatlerin gücünün azalacağını düşünüyorum.

Türkiye’de okumayan, sorgulamayan bir dindarlık var. Maun suresinde ‘Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar niçin namaz kıldıklarını farkına varmamışlar çünkü onlar fakirlerin hakkını gözetmek ve yetimlerin haklarını yerler’ deniyor. Namaz sizde yüksek düzeyde bir adalet duygusu uyandıramamışsa, sizi ötekinin halinden anlayan bir adama dönüştürememişse o namazla hesaplaşmanız lazım.

Kadınların başını örtmesi dini bir emir midir?

Kadınlar başlarını İslam’ın emri olarak ya da geleneksel bir değerden dolayı örtüyorlar. Bunu siyasetçilerin sorgulama hakkı yoktur. Bu kadınlara yapılan en büyük saygısızlıktır.

İlköğretimdeki çocuk türban taksın diyen veliler var…

Bu işin dozunu kaçırma meselesidir. Eğitimsizliğin, geri kalmışlığın ifadesidir. İlkokuldaki çocuğun başını örtmek ayıp bir şey. İlkokuldaki kız çocuğu daha bedenini bile tanıyamaz. Reşit olduğunda kendi kararıdır, kimseyi ilgilendirmez. Bunu buraya indirgemek Türkiye’de başörtüsü sorununu çözmeye niyeti olmayan art niyetli insanların işidir. Türkiye’de bu özgürlüklerin teminatı biz olacağız, CHP olacak.

Üzerinde çalıştığınız ‘Bürokratik dindarlık’ araştırmanızdaki hedefiniz…

Beyaz yakalıların dine bakışını ortaya koymayı hedefledim.  Çünkü, Türkiye’de son 20 yılda eğitim alan gençlerin sayısı arttı. İki dil bilen, çoğu Avrupa’da yüksek lisans yapmış bu sınıfı algılamaya çalıştım.

İslam’da çok eşlilik var mı?

Kuran çok eşliliğin insana uygun olmadığını söylüyor. Allah ayette diyor ki, ‘Sizin için hayırlı olan birdir. Çünkü adaleti sağlayamazsınız.’ Ben adaleti sağlayanı da duymadım.

Türkiye’de irtica tehdidi var mı?

Hayır. Komik buluyorum bu yorumu. Bugünün modern yaşam ilişkileri, Türkiye’de artık asla bir ortaçağ yaşam ilişkisini bu topraklarda evriltemez. Türkiye dindarlığı da buna müsaade etmez.

Cumhuriyet Haber Portalı - 21 Aralık 2010
http://www.turkcelil.com/

Son Yazılar