abdullah-gul-sovalye-nisani-ingiltere-kralicesiTürkler Yabancı Devlet Nişanı Taşıyamaz

Türk Devlet geleneğinde, başka devletlerin verdiği nişanlar kabul etmek yoktur.

Devletler nişan adı verilen ödülü, kendi devletlerine yapılan hizmetler karşılığı, genelde kendi vatandaşlarına verir.

2933 Sayılı Madalya ve Nişanlar kanununda, bakın ne diyor?


“Devlet Şeref Madalyası;….Türkiye Cumhuriyetinin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için yurt içinde veya yurt dışında üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlık gösteren Türk ve yabancı uyruklu kişilere verilir.” (2. Madde, a bendi)

Niçin verilirmiş? “Türkiye Cumhuriyetinin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru” için. Türkiye’ye hizmet edenlere verilir-miş.

Clinton başta olmak üzere Türkiye’ye hangi yararlı hizmette bulunmuşlar ve Türkiye’yi dışarıda tanıtmak için hangi icraatları yapmışlar ki, sebil gibi o madalyalar dağıtılır oldu?

1934 yılında Atatürk Cumhurbaşkanı iken bakın o yasa nasılmış?

“Türkler yabancı Devlet nişanları da taşıyamazlar.”
(
26.11.1934 tarih ve 2590 sayılı yasa - Madde 2)

Yukarıdaki madde herkes için geçerli idi. Askerinden siyasetçisine, sıradan vatandaşına. Şimdi ne oldu? Yabancı devletin taktığı nişanları göğüslerinde, gururla taşıyan devlet adamlarımız var. Yabancı devletlerce verilen madalya, nişan ve rozetler, genel müdürlükçe tescili yapıldıktan sonra rahatça kullanılabilir.

Türk devlet geleneğinde, başka devlete ait nişanlar asla takılmaz, gurur kırıcı bulunurdu. Osmanlı padişahları nişan verir, fakat kendileri kabul etmezdi. Neden acaba?

1934 yılında çıkarılan yasa, ne zaman değişti? Başka devletlerin nişanını takma, nasıl oldu da övünç durumuna dönüştü? Türkiye’nin düze çıkması, bu sorunun cevabı ile mümkün olacak.

Her devlet benzer nişanı, kendi devletlerine hizmet edenlere veriyor. Türk yasasından farklı değil onlarınki de.

Başka devletlerin nişanını gururla göğsüne takmayan, devlet adamlarını tekrar görmek umuduyla. Bu duygularla; vefatının 72. yılında, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyorum.

Nevval KAVCAR - 09.11.2010 - Açık İstihbarat
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar