Kemal-Dervis2

Kemal Derviş Yine sahnede…

YEDİBELA HÜSNÜ
2001 krizinden sonra ‘kurtarıcı’ olarak ABD’den geldi, IMF ne derse onu yaptı, yabancı alacaklarına devlet garantisi getirdi, işsizliği patlattı, DSP’yi parçalayıp hükümeti yıktı, seçim isteyip AKP’nin önünü açtı…

Kemal Derviş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla 2 saat baş başa görüştü…


Atatürk Havalimanı’nda…
ANAP-MHP-DSP koalisyonunu tek başına yıkan Kemal Derviş, rotasını yeniden Türkiye’ye çevirdi. Derviş, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda beklediği CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla uçağın rötar yapması üzerine bir kısmı baş başa, 2 saat görüştü.

“Tesadüfi buluşma değildi”
Kılıçdaroğlu ile Derviş arasındaki ‘sürpriz’ görüşmeye ilişkin açıklamalar, CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek’ten geldi: Anladığım kadarıyla tesadüfi bir buluşma değildi. Çünkü Derviş uçak saatinden daha önce gelmişti. 1.5-2 saat görüştüler.

Hedef CHP yönetimi mi?
Görüşmede ilk etapta memleket meseleleri ve ekonomi ele alındı. Daha sonra baş başa görüştüler. Orada neler konuşuldu, bilmiyorum. Derviş’in CHP’ye dönüşü de ele alınmış olabilir. Daha kapsamlı açıklamayı sayın Kılıçdaroğlu yapabilir.

Derviş’ten dönüş hesapları
ANAP-MHP-DSP’nin sonunu getirerek AKP’nin tek başına iktidarına zemin hazırlayan Kemal Derviş yeniden sahneye çıktı. Derviş, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile havaalanında yaklaşık 2 saat baş başa görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski devlet bakanlarından ABD’deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün küresel ekonomi ve kalkınmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Kemal Derviş ile İstanbul’da görüştü.

Alınan bilgiye göre, Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen programa katılmak için Kahramanmaraş’a gitmek üzere dün saat 06.45 sıralarında Atatürk Havalimanı’na geldi. Ancak hava muhalefeti nedeniyle uçağı kalkmadığı için CHP lideri,Kahramanmaraş’a gidemedi.

Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı’nda Türkiye’ye gelen Kemal Derviş ile karşılaştı. Atatürk Havalimanı VIP salonunda bir araya gelen Kılıçdaroğlu ile Derviş, yaklaşık 2 saat görüştü.Kılıçdaroğlu ve Derviş’in, dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik gelişmelere ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

Memleket meseleleri!
Bu arada, CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek Kılıçdaroğlu ile Kemal Derviş arasındaki görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, Kılıçdaroğlu ve Derviş’in bir araya gelmelerinin tesadüf olmadığını söyledi. Berhan Şimşek, “Maraş’a gitmek için Atatürk Havalimanı’na geldik. Ancak, hava koşulları kötü olduğu için program ertelendi. Ardından Genel Başkan, Kemal Derviş’le görüştü. Anladığım kadarıyla tesadüfi bir buluşma değildi Çünkü Derviş uçak saatinden daha önce gelmişti. Burada Kılıçdaroğlu ile Derviş 1.5 -2 saat görüştü” dedi. Şimşek, ilk etapta görüşmede, “memleket meseleleri ve ekonomi” konularının ele alındığını belirtti. Daha sonra iki ismin baş başa görüştüklerini belirtti. Şimşek orada neler konuşulduğunu bilmediğini ancak Kılıçdaroğlu’nun daha kapsamlı bir açıklama yapabileceğini belirtti. Basında yer alan Derviş CHP’ye mi dönüyor yorumlarını da değerlendiren Şimşek Derviş’in önemli bir isim olduğunu ve Kemal Kılıçdaroğlu ile bu konuyu da görüşmüş olabileceklerini aktardı. Siyasi çevreler de Kemal Derviş’in CHP’ye geri dönüş hesapları yaptığını söylediler.

AKP’nin önünü açan adam
ANAP-MHP-DSP’nin kurduğu 57. hükümetin kurtarıcı olarak Amerika’dan ithal ettiği Derviş, siyasi yapıyı parçalayıp Türkiye’yi bir kaos ortamına sürüklemişti. Bunun ardından gerçekleştirilen erken seçimde AKP tek başına iktidar oldu. Kasım 2000 ve Şubat 2001’de yaşanan 2 mali krizin ardından Türkiye’ye davet edilen Derviş, Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak 3 Mart 2001’de Bülent Ecevit Hükümeti’nin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi. Derviş, ekonomide IMF’nin sözünden çıkmayarak onların planları çerçesinde ekonomik program yürüttü. O dönemde bir çok bankaya el konuldu, yabancı banka ve kuruluşların ve alacaklarının ödenmesi devletçe garanti altına alındı. Bu arada işsizler ordusuna yenileri katıldı. Ekonominin bu kadar alt üst olduğu denemde Derviş, sürpriz bir çıkışla erken seçim istedi. Derviş‘in, erken seçim konusundaki çıkışına hükümet ortakları sert tepki gösterdi. Açıklamayı ‘sorumsuz bir beyan‘ olarak niteleyen koalisyon ortakları, “Bu yıkıcı bir beyandır” dediler.

Koalisyona darbe
Ancak, bu komlisyonun sonunu getirmeye yetti. Başbakan Bülent Ecevit’in hastalığı, yolsuzluk olayları, hükümet içi anlaşmazlıklar, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in önderliğini yaptığı parti içi muhalefetin yükselmesi DSP-ANAP-MHP koalisyon hükümetini bitirdi. Derviş 2002 Ağustos ayında Başbakan Ecevit’le görüş ayrılığına düşerek görevinden istifa etti. Bunun ardından da erken seçim kararı alındı. İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Ancak bu partiye katılmayarak Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı oldu. Ve 2002 yılının Kasım ayında yapılan seçimlerde AKP hükümeti Meclis’de çoğunluğu elde ederek tek başına iktidar oldu. Derviş de milletvekili olarak Meclis’e girdi. Daha sonra, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı’na seçilen Kemal Derviş, 9 Mayıs 2005’de milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı.

IMF güdümlü ekonomi yürüttü
Kemal Derviş, ekonomide IMF’nin sözünden çıkmayarak onların planları çerçesinde ekonomik program yürüttü. O dönemde bir çok Türk bankasına el konulurken, yabancı bankalara bazı avantajlar sağlandı. Yabancı banka ve kuruluşların ve alacaklarının ödenmesi devletçe garanti altına alındı. Bu arada ardı ardına şirketler kapandı. Özelleştirmeye hız verildi ve bunun sonucu işsizler ordusuna yenileri katıldı.

Fatih ERBOZ - 16.10.2010 - Yeniçağ

Son Yazılar