Aysever-Enver-Sivil-Orumcek

CHP Yönetiminde Soros'un Çocukları Atatürk'ün Adını Silmeye Çalışıyor.

Kim Onlar? Tanıyalım.

İşte Onlardan Biri

Adı :  Enver AYSEVER

Kimin Listesinden Parti Meclisine Seçildi : Kemal KILIÇDAROĞLU

Atatürkçü Olmayan, Altı Ok'un taşıdığı değerlere karşı olan bu kişinin CHP içerisinde üstelik Parti Meclisi'nde ne işi var ?

Bütün CHP'liler bu Soros çocuklarını CHP'den atmak için mücadele etmelidir.

Bu sivil örümceklerle ancak Tayyip'leşen bir KILIÇDAROĞLU ve AKP'leşen bir CHP olur.

dünya48


******************
AKŞAM GAZETESİ’NDE CHP PARTİ MECLİSİNE KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN KONTENJANINDAN GİREN ENVER AYSEVERLE BİR SÖYLEŞİ YAPILDI VE NASIL BİR YENİ CHP İSTENİLDİĞİNİ ORTAYA KOYAN GÖRÜŞLERİ OKUYUP, DEĞERLENDİRELİM…

O SÖYLEŞİDEN…

“ENTERNASYONALİST SOLCUYUM”

O ULUSAL SOLA KARŞI, ENTERNASYONALİST SOLCU…

O, Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte yürüyor. Ona inanıyor, kendi kafasındaki ‘enternasyonal sol’un Türkiye’de Kılıçdaroğlu’yla hayata geçirileceğini düşünüyor. CHP Parti Meclisi üyesi Aysever, röportajında CHP’lilerden duymaya alışık olmadığımız cümleler kurdu. Aysever’le CHP’ye katılma nedenlerini, nasıl bir CHP düşlediğini konuştuk.

- Önce Türkiye’de merkez sağ ve merkez sol konuşulmaya başlandı. ‘Sol’ kısmını konuşalım istiyorum…

Sol üçe ayrıldı. Biri, dünyadaki iktisadi saldırı karşısında milliyetçileşti ve bunun adı ulusalcılık oldu.

- Bunun Türkiye’deki karşılığı kim?

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den sonra Cumhuriyet Halk Partisi. Ama CHP, yine de kitle partisi olması nedeniyle farklılıkları içinde barındırdı. İdeolojik ve üst yönetim olarak, yani Deniz Baykal, Onur Öymen, Mustafa Özyürek çizgisi Türk-laik ve homojen bir yapıyı tarif etti. Bunun da her seçimde yüzde 20′yi geçemeyeceği görüldü. Bence burada ciddi bir ideolojik sorun var. İkinci grup, ‘liberal sol’ denen aslında basbayağı soldan vazgeçip, küreselleşmeyle savrulanlar. Üçüncüsü ise benim kendimi içinde saydığım halen Türkiye’de karşılığı neredeyse hiç olmamış olan ‘enternasyonal sol.’ Bu üçe bölünmüşlük aslında Türkiye’nin zihin haritasının entelijansiyasını kurdu. AKP’yi, bu soldan devşirme liberaller dilsizlikten bir dile taşıdı.


************************
“CHP, CUMHURİYETÇİ PARTİDEN, BATI TİPİ SOSYAL DEMOKRAT PARTİYE DÖNÜŞMELİ”

-“CHP; AB, AKP VE BDP İLE MÜZAKERE EDEN BİR PARTİ OLMALI”

-CHP’nin artık onuncu yıl marşıyla alabileceği bir yol yoktur.

CHP, MÜZAKERECİ KİMLİK KAZANMALI

- Kılıçdaroğlu’ndan ne bekliyorsunuz?

Bence şunu yapmalı. En azından ben şunun için buradayım. Kılıçdaroğlu’ndan beklediğimiz cumhuriyetçi partiden sosyal demokrat partiye dönüşmüş CHP’yi Batı tipi özgürlük talep eden bir sosyal demokrat parti yapması. Yani sadece sınıfsal değil, bireyin de ön planda olduğu dil, din, inanç özgürlüklerini de savunan, anayasal dengeye bağlayan, yerel yönetimleri güçlendiren, örgütlü toplumu talep eden bir CHP…

- Başbakan ve Kılıçdaroğlu çok özlenen bir fotoğraf verdi. Artık CHP eskisi gibi hırçın muhalefet yapmayacak diyebilir miyiz? Yani taşın altına elini koyan bir parti olacak mı?

CHP’nin artık onuncu yıl marşıyla alabileceği bir yol yoktur. CHP, Kemal Bey’in kişiliğinde yüzüncü yıl marşını bestelemeye talip olmalıdır. Oradaki yeni toplumsal armoniyi gören bir parti olmalıdır.

“CHP; AB, AKP VE BDP İLE MÜZAKERE EDEN BİR PARTİ OLMALI”

- Yüzüncü yıl marşında ne olmalı?

Bir kere CHP’nin hiçbir müzakereden kaçmayan, yani hem AB ile hem Erdoğan’la, hem BDP ile her alanda müzakere eden, masada olan, olduğunda da kendi fikirlerini ısrarla savunan, ama hak verdiği yerde, ‘Haklısınız, biz de elimizi taşın altına koyuyoruz’ diyebilecek gerçek Batı tipi bir müzakereci kimlik kazanmalıdır. Hep ben haklı olamam, siyaset böyle bir şey değil. Haklılığınızı savunan ama ikna olmaya hazır bir duruş sergilemelisiniz. Bu müzakereye açık yapı, zaten Kılıçdaroğlu’nun kimliğinde var.

***************

CHP, milliyetçilikten uzaklaştıkça büyür.BAYKAL, “HEPİMİZ ERMENİYİZ” demeliydi.

AYKIRI SORULAR PROGRAMIYLA BİLİNEN ENVER AYSEVER’İN CHP İLKELERİNE AYKIRI FİKİRLERİ..

- Yakın geçmişe bakarsak, CHP nerede yanlış yaptı?

Eğer Hrant Dink özgür değilse, Türkiye’de hiç kimse özgür değildir. CHP, artık bunu savunmalıdır. Ben isterdim ki Deniz Baykal, ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diyen grubun en önünde yürüyen kişi olsaydı. Rakel Dink onun koluna girseydi, sistemin değil, demokrasinin teminatı olarak onu görseydi. Elif Şafak ile Orhan Pamuk’a 301. maddeden dolayı yumurta atanların tarafında duran CHP’nin aslında Türkiye’de olmasının da bir anlamı yoktur. Elif Şafak ve Orhan Pamuk’a göğsünü siper eden bir CHP’ye ihtiyaç vardır. Benim gibi düşünmesine gerek yok. Ama kalemle silah arasındaki ilişkide ben kalemin tarafındayım. Yani ben Kemal Kerinçsiz’in temsil ettiği hukuk değerlerinin yanında değilim. CHP’nin de bu tarifi yapması lazım. CHP, milliyetçilikten uzaklaştıkça büyür.

“TÜRKÜM,DOĞRUYUM KALKMALI, “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” SÖYLEMİ ARTIK OTORİTER BİR ANLAYIŞ”- Bu süreçte Kemal Kılıçdaroğlu olsaydı, CHP bu duruşu sergilemez miydi? Sonuçta bir de etkin kadrolar var ki, hala CHP içinde hakimiyetini sürdürüyor…

Böyle olmazdı. Algı yönetimi diye bir şey var. Nihayetinde algı yönetimi genel başkanın tutumuyla şekillenir. Genel başkanın yaptığı, kamuoyunu dönüştürecek bir tutum olarak algılanır. Bakın başka bir sorun daha var. ‘Ne mutlu Türküm diyene’ meselesi… Mustafa Kemal’in bunu dile getirdiği dönemde devrimci bir söylemdi. Çünkü dünyada ırkçılığın yürüdüğü bir ortamda ‘Ne mutlu Türk doğana’ diyebilirdi. Öyle demedi, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyerek buradan bir millet yarattı. Bunu ilerici bir adım olarak görmek gerekir. Ve o güne aittir. 21. yüzyıla geldiğimiz zaman Büyükanıt’ın ‘Sözde değil özde demokrasi’ sözünün arkasından ‘Ne mutlu Türküm diyene’ gibi otoriter bir anlayışın dillenmiş olması talihsizliktir. Biz ‘Ne mutlu Türküm’ söyleminin ötesinde bir adım atmalıyız. Ayrışmayı değil, birleşmeyi sağlayan bir tutum takınmalıyız. ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ diye başlayan meselenin de artık çocukları okul bahçesinde toplayıp, askeri bir nizam içerisinde bütün bir toplumu kışlaya benzeterek uygulanması doğru değildir.

- Sabahları ‘ant okutulmamalı mı?

Kız çocuklarını bile böyle bir baskı altında tutan zihniyetin tarafında olamaz CHP ve sosyal demokrat zihniyet. Gelişmiş birey zaten kendi etik ölçülerini ortaya koyar. Bir ant gereksinimi cumhuriyetin kuruluşunda yurttaşlık bilinci yaratmak için gerekli olabilir ama bugün internetin, cep telefonlarındaki iletişim organizasyonunun geldiği boyutlara baktığınız zaman zaten toplumda bir ahlaki çözülme varsa bunu sabahları çocukları tıkıştırıp, askeri bir nizam içerisinde tüm Türkiye’yi garnizona dönüştürerek yapamazsınız. Orada bir ileri adım atmamız gerekir. Demokrasiyi bütün kurumlarıyla işler hale getirmek için bir başka dile ihtiyaç var ve işte o dil Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün temsil etmesi beklenen dildir. Andımız yerine Rakel Dink’in ‘sevgilim’ diyen mektubunu okutmalıyız belki de. Bir bebekten katil yaratan düzeni sorgulatacak bir metindir o.

DÜŞÜNCELERİMİ CHP’DEN KAÇ KİŞİ DESTEKLİYOR BİLMİYORUM

- Bu röportajdan sonra ne tepki alacağınızı benimle paylaşırsanız sevinirim, merak ediyorum gerçekten. Siz böyle düşünen kaç kişisiniz?

Bilmiyorum. Ben bu röportajda kendini yazar olarak ifade etmiş biri olarak CHP’ye katılma gerekçelerim ve beklentilerimi dillendiriyorum. Bunu sadece size değil, Kılıçdaroğlu’na da dillendiriyorum. CHP’den kaç kişi tarafından bu düşüncelerin desteklendiğini bilmiyorum ama toplumdan gelen ilgi ve onay beni heyecanlandırıyor.

******************

“SEZGİN TANRIKULU VE MEHMET BEKAROĞLU‘NA CHP’DE GÖREV VERİLMELİ”

KILIÇDAROĞLU YOKSA BEN DE YOKUM DİYEN, CHP PM ÜYESİ ENVER AYSEVER’İN AKŞAM GAZETESİ’NE VERDİĞİ RÖPORTAJ BÜYÜK YANKI UYANDIRACAK…O SÖYLEŞİDEN ÇARPICI PASAJLAR VERMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ…

AYSEVER’E GÖRE; CHP ULUSALCI ÇİZGİDEN ÇIKMALI VE KÜRTÇÜLER VE MİLLİ GÖRÜŞÇÜLER DE CHP’DE SİYASET YAPABİLMELİ, KİM Mİ ONLAR, AYSEVER İSİM DE VERİYOR: Saadet Partisi’nin eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Eski Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu…

“KILIÇDAROĞLU YOKSA BEN DE YOKUM”

- Hiç umutsuzluğa düştüğünüz bir dönem oldu mu CHP’ye girdiğinizden beri? Çünkü CHP’nin ezberini bozan cümleler bunlar… Üstelik parti içinden belki de tepki göreceksiniz bunları söylediğiniz için, değil mi?

Evet, belki de birilerinden tepki görebilirim. Ama ben bunları söylemek ve böyle olacağına inandığım için Kılıçdaroğlu’nun yanındayım. O yoksa ben de yokum, bunu rahatlıkla söyleyebilirim.- Kadrolar yeniden şekillense, kimler olmalıdır yeni CHP’de?

Bence yeni CHP şöyle olmalı. Sezgin Tanrıkulu CHP’nin milletvekili ya da Diyarbakır’ın Belediye Başkanı olmalı. Mehmet Bekaroğlu, CHP’de siyaset yapabilip, muhafazakarların da vicdanını temsil edebilmeli. Aysel Çelikel, laiklerin yeni dünya görüşünün temsili olarak burada olmalı. Süleyman Çelebi mutlaka bulunmalı. Sosyalist solun önemli isimleri mutlaka Meclis’e taşınmalı.

CHP, Başbakan’ı işgal kuvvetleri komutanı olarak görmekten vazgeçmeli
- Endişeler de değişti. Baykal dönemine baktığımızda endişenin adı laiklikti. Kılıçdaroğlu, geçen hafta Berlin yolunda gazetecilere ‘Laiklik ile ilgili bir endişemiz yok’ dedi. Yeni endişenin adı ne?

Laiklikle ilgili bir endişemiz yok ama otoriterlikle ilgili bir endişemiz var. CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı işgal kuvvetleri komutanı olarak görmekten vazgeçmeli. Bence Kılıçdaroğlu’nun topluma verdiği en önemli mesaj bu. Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu coğrafyasının yetiştirdiği bir siyasetçi. Biz onu dindar olduğu, muhafazakar siyaset yaptığı için değil, biz onu otoriter bir dil kullandığı için eleştiriyoruz. Mağdurken, zalim olduğu için eleştiriyoruz.

ENVER AYSEVER’İN GÖRÜŞLERİ BÖYLE, ALTTA DA KILIÇDAROĞLU EKİBİNİN KÜRT AÇILIMI İÇİN CHP’DE MUTLAKA GÖREV VERMEK İSTEDİKLERİ SEZGİN TANRIKULU’NUN GÖRÜŞLERİ VAR…

SEZGİN TANRIKULU’NUN YENİ ŞAFAK’TAKİ SÖYLEŞİSİ’NDE NE DİYOR TANRIKULU:

“Ergenekon’un amacı ülkede derin bir çatışma ortamı yaratıp darbe zemini oluşturmaktı. Kürt siyasetçilerin öldürülmesi Türkiye’nin istikrarına saldırıdır. AK Parti çeteyi çökertmekle, kendisine yönelik başka bir organizasyonu da ortaya çıkarmış oldu. Çünkü AK Parti ısrarla “ben sorunları demokratik zeminde çözeceğim” diyor. Bu yaklaşımın içi tam doldurulamasa da AK Parti’nin çabalarının Diyarbakır’da etkisi olumlu oldu“

*********************
İlk Kurşun - 03.10.2010
http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar