mehmet yuva225

Esad-Mestura buluşmasının şifreleri!

Stefan De Mestura. 1947’de İsveç’in başkenti Stockholm’de doğdu.

Babası İtalyan annesi İsveçlidir. Babası, Hırvatistan bölgesinin Adriyatik denizi kıyısında yer alan Sibenik (Sebeniko) kasabasından İsveç’e kaçmış bir varlıklı İtalyan tüccar idi. Mistura’nın babası, Faşist İtalya kuvvetlerinin Yugoslavya’yı (Güney Slav Ülkesi) işgal ettiklerinde, ülke nüfusunun İtalyanlaşması için Hırvat bölgesine önemli sayıda İtalyan unsur yerleştirmişti, Stefan De Mistura’nın babası bunlardan birisidir. Yugoslavya’da Faşist İtalya devleti destekli özel görevli olarak bulunmaktaydı.

ŞAM’IN GÜVENLİĞİ ANADOLU’NUN HUZURU...

Suriye eski Enformasyon Bakanı Mehdi Dahlullah başta olmak üzere, Suriye’nin önemli aydınları Yugoslavya üniversitelerinden mezun ve Yugoslav kadınlarla evlidir. Tito’nun ülkesi, bugün Chavez’in ülkesi Venezuela gibi, yüzlerce Filistinli öğrenciyi burslu okuttu. Yugoslavya 90’lı yılların başında kumpaslarla parçalanırken Suriye olaylara karşı sessiz kaldı. Suriye basını kötü bir sınav verdi. Orada olup biteni, mezhepsel ve etnik bir mesele olarak algıladı. Bugün, Yugoslavya’nın kaderine maruz bırakılmak istenen Suriye sahasında, yüzlerce Bosna-Hersek ve Kosova kökenli cani ve harami mevcuttur. İstikrarlı ve güvenli Yugoslavya Suriyeli ve Filistinli bilim adamları yetiştirirken, parçalanmış ve kriz batağı olmuş Balkanlar, Suriye ve Türkiye’ye cani ve harami ihraç eden coğrafyaya dönüşmüştür. Komşunuzun evini ateş sarmışken onu söndürmez aksine üzerine benzin dökerseniz, gün gelir o ateş sizi de çembere alır. Mustafa Kemal bunun bilincinde olduğu için, Balkan ve Şam coğrafyasının istikrarı ve güvenliğini Anadolu’nun huzuru ve güvenliği ad etmiştir.

MESTURA’NUN ANLAMI!

De Mestura Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisidir. İsmi Stefan. Yani Mustafa. Stefan Arapça’da Mustafa’nın kırması olan Stayf kökenlidir. Türkçemizdeki Mıstık’tır. Halen günlük Arapçada Mustafa yerine Stayf kullanılır. De Mestura da Arapçadır. De, Süryanice-Arapça Dey ve Zey kelimesinden Latinceye girmiştir. Aynı, benzer, öyle, müşabih manasındadır. Mestura, örtülü, kapanmış, yeterli, kâfi derecede mevcut gibi anlamlar için kullanılır. Arapçada bolca telaffuz edilen “Elhamdülillah Mestura” yani Allah’a hamd ve şükürler olsun ki muhtaç değiliz, aç değil açıkta değiliz sözündeki manadır. İşte BM Suriye Özel Temsilcisi Mustafa Hamd ve Şükürler Olsun Aç Değil Açıkta Değiliz (Stefan De Mestura) 9-10 Kasım tarihlerinde Şam’a özel bir ziyaret gerçekleştirdi.

GÜVENLİK KUŞAĞI!

Ziyaret, Suriye ordusunun Halep’in kale etrafı, kenar mahalleri, sanayi bölgeleri ve yakın köy ve kasabalarda mevzilenmiş olan silahlı gruplara karşı geniş çaplı operasyonlar başlattığı ve önemli mevziler kazandığı bir zamanda gerçekleşiyor. Bölgenin bazı kesimleri IŞİD kontrolünde. Bazı yerler, ÖSO’nun da yer aldığı İslami Cephe ve El-Nusra tarafından işgal edilmiş. Suriye Ordusunun askeri harekâtının nihai hedefi Halep ve çevresini tamamen temizlemek. Bu sayede, Türkiye hudut bölgelerine yakın ve bağımsız emirlikler ve kantonlar gibi davranan Kuzey, Kuzey Batı ve Kuzey Doğu bölgelerinden gelen saldırılara karşı Halep ve civarında bir güvenlik kuşağı oluşturmak. Bu başarıldığı takdirde Suriye ordusunun ikinci aşama operasyonları, silahlı grupları tamamen önemli şehir ve kasabalardan uzak tutup Türkiye sınır bölgeleri ile Suriye-Irak-Ürdün kırsal alan ve sahra bölgesine hapsetmek. Fransa, Erdoğan, silahlı yapılanmaların ve ABD’nin Halep üzerinde bu kadar durmaları ve Halep’teki gelişmelerden rahatsızlık duymalarının sebebi Suriye ordusu operasyonlarının hedefleri ile ilgilidir.

HALEP CEPHESİ!

İsrail ve Ürdün üzerinden yüzlerce cani ve haramiden oluşmuş yeni saldırılarını Suriye’nin Güney vilayeti Dera’ya yönelik organize etmelerinin gerekçesi ordunun Halep cephesindeki ilerleyişini frenlemek içindir. Her daim sırıtan Ben Ki Mim adlı taşeronun Genel Sekreter olduğu BM’nin diplomasi operasyonlarıyla Şam’ı oyalamasının sebebi budur. Beşşar Esad, özelde Halep vilayetine genelde Suriye’ye güvenliği tesis edecek olan BM Güvenlik Konseyi 2170 ve 2178 sayılı kararların hemen uygulanmasını talep etti. Özetle teröre karşı Suriye’ye destek verin ve terörü besleyen kaynakları kurutup sorumluları cezalandırın diyor. Halep cephesi, beygirin sırtını kesecek olan savaşın adıdır. Dört senedir savaş tamtamları çalan ve savaştan nemalananların telaşı bundandır.

Mehmet YUVA - 12 Kasım 2014 - Aydınlık

Son Yazılar