mehmet yuva225

Suriye düşmanlarını birleştiren şirket!

ABD havadan silah ve ilaç göndermiş. Medyada fotoğrafları neşrediliyor.

IŞİD bu yardımların çoğu bizim bölgeye indi iddiasında ve aynı yardım kutuların fotoğrafları sitelerinde yayınlanıyor. Dışişleri Vezirimiz Çavuşoğlu, Peşmerge ve silah sevkiyatı için her şey hazır diyor. Ama havuç uzatırken sopasını sallamayı ihmal etmiyor: “PYD’nin Suriye’ye yönelik amaçları ÖSO’dan farklıdır. Yani sadece Suriye’nin belli bir bölgesini kontrol etme amacı gütmektedir aynı IŞİD gibi. Dolayısıyla PYD bu emellerini sürdürdükçe, ÖSO’nun da Türkiye’nin de desteğini alamaz” diyor. Çavuşoğlu’nun açıklamasına TSK ne diyordu? Cevap Genelkurmay Basın Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü’den geliyor: “Bu konunun muhatabı biz değiliz” diyor. Yol ayırımındayız ve süreç herkesten artık rengini belli etmeyi dayatıyor.

ABD KÖLE GEMİSİNİN KAYIKÇILARI!

Duyarlı kamuoyu Suriye ve Irak’taki gelişmeleri beş haftadır Ayn el-Arap (Kobani-Şirket) hipnozu altında seyrediyor. Geldiğimiz noktaya bakar mısınız? Bölgemizin cehennem ateşini yakan ve sönmemesi için bütün çirkef araçları devreye sokan Bush-Obama rejimi IŞİD belasına karşı kahramanca savaşan Battal Gazi olmuşlar. Dünya’nın Ebolaları ve bilumum terör virüsleri Kürt direnişinin ve şanlı devriminin en önemli destekçisi olmuş. Suriye’nin, ‘ABD IŞİD bahanesi üzerinden bölge ile ilgili sinsi planlarını tatbik ediyor’ açıklamalarının bir ehemmiyeti yok. IŞİD üzerinden bir Arap-Kürt savaşının tahrik edildiği, Kuzey Suriye’nin koparılması, Kuzey Doğu ve Doğu Suriye’nin IŞİD kontrolüne bırakılması projeleri önemli değil. Varsa yoksa ‘Kobani’ ile dayanışma derdindeler. ABD köle gemisinde kayıkçı olanlar cümbür cemaat Kobani devrimini selamlama yarışındalar.

Varlıklarını borçlu oldukları, kendilerine kucak açan, yurt olan Suriye’nin etnik ve mezhep kökende paramparça edilmesinin planlandığını ve bu projenin en önemli halkasının Kürt koridoru olduğunu görmüyorlar mı? Kuzey Irak’ta arkasına bakmadan tüyen Peşmergenin sunduğu yardımları, IŞİD’e karşı yapılan hava saldırıları tiyatrosunu turşu pazarlamacıları gibi satmaya devam ediyorlar. Türkiye’nin (Kobani)’nin yanında yer almaması halinde ödeyeceği bedelleri sıralayarak tehdit etmeleri tam bir müptezel tavır. Sorumluluk ve yurtseverlik kaygısı yok. En büyük sürprizi ‘mülayim ve mutedil gazeteci’ profili çizen Fehim Taştekin yaptı. ‘Kürtler arasında düşmanlıktan dostluğa yeni bir yol’ başlığı ile kaleme aldığı yazının muhtevası bir püsküllü facia. Barzani, PKK, PYD arasında sağlanan uzlaşmanın hayırlara vesile olacağına vurgu yapmış.

BARZANİ’NİN UNUTULAN PYD KARŞITLIĞI!

Bu birliktelik Kürt halkı ve bölge halkları için mi hayırlı olacak? Artık hükümetin özel uçaklarında deri koltuklara oturma onuruna terfi etmiş yandaş yazarların, uzun bir zamandır ‘Türk-Kürt Sünni Arap’ propagandasını en hassas damardan enjekte etmeye çalıştığını, bu söylemin aslında Dışişleri Bakanlığı koridorlarında uzun zamandır dillendirildiğini okumuyor mu? PKK içinde bu bağlılığa direnenlerin nasıl tasfiye edildiklerini bilmiyor mu? Barzani’nin PYD temsilcilerini “Esad’ın memurları” olarak ad ettiği günleri unuttu mu? Barzani’nin Suriye Kürtlerine ‘ya nüfuzum altına girersiniz ya da ölürsünüz’ tehditleri ile sınır kapattığını, abluka ve ambargo uyguladığını Fehim kardeşimiz hatırlamıyor mu? Fehim anlayışlı, zeki, akıllı demek. Çandarları, Ilıcakları anladık ta Fehim sıfatı taşıyan bir gazetecinin, zaten IŞİD’in Erbil ve Kobani’ye saldırısını organize eden beynin bir amacının da, PKK ve PYD’nin Barzani iktidarına yamanmasını sağlamak olduğunu bilmez mi? Suriye Kürtlerinin Şam ile düşman cephede ABD, Barzani ve artık emaresi okunmayan ÖSO ile aynı cephede yer almaları için büyük bir kumpasın merkezinde olduklarını kavramıyor mu? ABD-AKP-Barzani-PKK piramidinin oluşması için ne vartaların atlatıldığını görmüyor mu? “ABD hegemonyası altında Kürtler arasında düşmanlıktan dostluğa yeni bir yol”un inşa edildiğini vicdanı okumuyor mu? Cehenneme giden yolun iyi niyet taşları ve doların cazibesi ile örüldüğünü, Fehim olanların herkesten daha iyi bilmeleri gerekmiyor mu?

Mehmet YUVA - 22 Ekim 2014 - Aydınlık

Son Yazılar