davutoglu katar emiri225

Eyvah Katar’a aşık olduk!

Katar, ABD, İngiltere ve İsrail’in bölgedeki en önemli üssü.

Bölgenin en büyük ABD hava üssü burada. İsrail, resmi ticari ataşelik kurumu üzerinden uzun zamandır Katar’ın içinde. Babasına karşı darbe yaparak koltuğa oturan, daha sonra kendi oğlu Tamim tarafından “kansız” bir darbe ile tahttan indirilen, Katar Emiri Hamad Bin Halife El-Sani, Esad ve Şam “aşığıydı”. Kendisine verilen görev icabı âşık rolü oynamalıydı. Esad’a o kadar hayrandı ki, bizimkiler dış ziyaretlerde Katar’ı tercih ederken, 200 kiloluk Hamad’ın favorisi Suriye idi. Esad’a yakın olmak için saraya yakın bir tepe satın almış ve buraya epey şatafatlı birkaç saray yavrusu yaptırmıştı. Katar, doğalgazı, petrolü, Babil kulesi misali arşa uzanan gökdelenler ve El-Cezire TV ile marka olmuştur. Katar Emiri, Esad’ı sever de, borazanı El-Cezire altta kalır mıydı? Bir Esad propagandası, bir “barış ve huzurun teminatı Suriye” sunumu vardı ki, şaşar kalırsınız. Esad ve haliyle Suriye, Şam’da çok kullanılan atasözünün kurbanı oldu: “Şişir ve ne kadar aptal (eşek) olduğunu gör.”

EKONOMİK TROYA ATI!

Şam’da bir Katar muhabbeti, bir Katar aşkı Yeşilçam’a müthiş senaryo olur. “Katar sermayesi Suriye’yi uçuracak”, “Katar sermayesi Suriye kentlerini modernize edecek. Altyapı sorunlarını çözecek” reklamı tavan yapmıştı. Ancak, Katar bir “Ekonomik Troya atı”ydı. Ve bu atın gerçek sahibi ABD, İngiltere ve İsrail’dir. En nihayet, Suriye’ye dayatılan kirli savaşta, Katar’ın Suriye’de yarattığı derin tahribat su yüzüne çıkmış oldu. Esad’ın yanından ayrılmayan Katar Emiri’ni Katar’da yakalamanın zor olduğunu idrak eden bizimkiler, Emir’i Şam’da yakalar.

ŞAM’DA GÜL-EL SANİ-ÇALIK GÖRÜŞMESİ!

Cumhurbaşkanı Gül, 19 Ocak’ta “2008 yılı Arap Birliği Kültür Başkenti Toplantısı” ve Şam Kültür Merkezi’nin açılışına katılmak üzere Şam’a günübirlik ziyarette bulundu. Şam Palas Oteli’ne geçen Gül burada Çalık Grubu Y. K. Başkanı Ahmet Çalık ile özel bir görüşme yaptı. Suriye Kültür Bakanlığı opera binasında Esad’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törene katılmak üzere buraya gelen Gül, burada Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El-Sani ile özel görüştü. Bu esnada Gül, kapının hemen önünde bekleyen işadamı Ahmet Çalık’ı içeriye çağırdı. Gül, ayağa kalkarak elinden tuttuğu Çalık’ı Şeyh El-Sani’ye takdim etti. Gül, El-Sani ve Çalık üçlüsünün baş başa görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü. Bu görüşmenin ardından Mevduatı Sigorta Fonu’ndan Sabah-Atv Grubu’nu alır ancak devlet bankalarından alınan kredi yetersiz kalır. Devletin gazete ve televizyonlarını devletin parasıyla satın almak devletin hangi ticari menfaatine olduğunu iktisat bilim izah etmelidir. Neyse, alınan krediye rağmen yeterli parayı tedarik edemeyen Çalık, yüzde 25’lik hisse ile başında Katar Emiri El-Tani’nin oğlu Tamim bin Hamad El Tani’nin bulunduğu Al Wasaeel International Media Co’yu ortak eder. Bu paranın tedarik edilmesinde Gül ve Erdoğan’ın Katar’a yaptığı sık ziyaretler etkili olmuştur iddialarına Erdoğan: “Bu yöndeki haberlerde temelsiz, haksız ve insafsız isnatlara fütursuzca yer verilmiştir. Mahiyeti, çerçevesi, planlanma amaç ve tarihleri ortada olan bu ziyareti, farklı konularla ilişkili veya eş zamanlı gibi göstermenin iyi niyetle izah edilemeyecek bir çarpıtma ve dezenformasyon olduğu açıktır.”

SİYASİ TROYA ATI DA TÜRKİYE!

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki gün evvel Katar’daydı. “Katar’ın, Türkiye’deki reel yatırımlar noktasında hassasiyetlerinin daha da artacağını görüyorum. Bu adımlar inanıyorum ki Türkiye ve Katar arasındaki ekonomik ilişkilerimize adeta bir zirve adım mahiyetinde olacaktır.

Kültürel noktada da 2014 yılı sonu ve 2015 yılı başı itibarıyla “Türkiye - Katar Kültür Yılı” olacak. Hepsinden öte bugün attığımız en önemli adım; Türkiye - Katar arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey oluşturulmasına yönelik adımdır. Bu adıma yönelik dışişleri bakanlarımız çalışmalarını yapacaklar. Ben talimatını vereceğim gibi Sayın Emir de talimatını verecek. İnşallah Sayın Emir’in Türkiye’ye yapacağı resmi ziyarette imzalarını atmış olacağız.” Hükümetin Dışişleri Bakanına talimat veren tarafsız Cumhurbaşkanı. Kötü niyetli olmayalım. Herhalde Davutoğlu henüz yeni koltuğuna ısınamadığı için Sayın Erdoğan yardımcı olmak istemiştir. Her neyse, Erdoğan’ın Katar sözleri bana Suriye’yi hatırlatır. Kardeşi Esad’ı öve öve bitiremediği zamanları hatırlatır. Sahi, bayram değil seyran değil Katar Münafık Müslüman Kardeşler Örgütü mensuplarını neden kovar? Neden Türkiye alsın der? Türkiye, Suriye’de siyasi Troya atıydı. Katar ekonomik Troya atı. İki Troya atı indi meydane ikisi birbirinden merdane. Aman Dikkat.

Mehmet YUVA - 18 Eylül 2014 - Aydınlık

Son Yazılar