navaz serif tayyip

Navaz Şerif ve RTE’nin ilginç benzerliği!

İnsan insana benzer, derler.

Pakistan nire Türkiye nire? Bu kadar benzerlik olur. Sanki aynı anadan doğmuşlar, aynı yollarda yürümüşler.

Pakistan’ın islamcı başbabanı Navaz Nerif ile RTE’ı kastediyorum.

Muhalefetin şu sıralarda gösterilerle çekilmeye zorladığı Navaz Şerif oralı olmuyor. Bildiği yoldan ilerliyor.

Şimdilik başkanlık hayali görmüyor; Ne de olsa sistemi orada İngilizler dizayn etti. Ama belli mi olur?

İslamcı Navaz Şerif!

Navaz Şerif, ne acıdır ki Koca Hindistan’ı karpuz gibi göbekten dinsel temelde bölen “Muslim League” (Müslümanlar Birliği)  adlı dinci örgütte yetişti.  1990’lı yıllarda Pakistan’ı çağdaşlaştırmaya  çalışan Benazir Butto ile çatıştı, 1997’de Pervez Müşerref’in darbesi ile yıkıldı, Suudilere sığındı.

2000’li yıllarda en büyük siyasal rakibi Pakistan Halk Partisi’nin, Butto’nun katledilmesinden sonra  elini uzatmasıyla yurda  dönebildi. ( RTE’yi Anayasa değişikliği ile çekip alanlar akla gelmiyor mu?)  Navaz Şerif ile Pakistan Halk Partisi dış güçler tarafından koalisyona zorlandı.

Ekonomik güçlükler, yolsuzluk iddiaları derken Pakistan Halk Partisi zayıfladı, Navaz Şerif 2013 de tek başına iktidara geldi.

Arkasında islamcılar, Pencab büyük burjuvazisi, Afganistan’da savaşan ordunun bazı kesimlerı, Suudiler ve tabii ABD vardı.

Karşısında, zayıflatılmış bir Halk Partisi, medyatik muhalefet unsurları (kriket oyuncusunun kurduğu bir parti yüzde 7,7 oy aldı), etnik ve dinsel örgütlerce bölünen bir muhalefet ve  kimi tarikatlar  yeralıyordu.

Hakim sınıflar ve ABD önüne zor bir görev koymuşlardı: Dışarda (özellikle Afganistan’da) durumu idare etmek, ekonomiye hakim olmak.

Casus filmlerindeki “imkansız görev” gibi bi görev. 180 milyon nüfuslu,

Afganistan’la savaş halindeki yoksul  ülkenin yöneticisi ekonominin iki yakasını nasıl biraraya getirecek? Hem de bu kafayla.

İKİ KARDEŞ!

Benzer kardeşler  zaman zaman Şangay İşbirliği Örgütü’ne göz kırparak,

ABD politikalarına efelenir görünerek ( Navaz Şerif’in nükleer silah girişimleri, RTE’ın ‘one minute’s şovları ) ömürlerini uzatmaya, imajlarını düzeltmeye çalışıyorlar ama durum hiç de parlak değil.

İslamcı gelenekten gelen,  Pencab büyük burjuvazinin adamı, Suudilerin kankası, ABD destekli Navaz Şerif’in işi, doğrusu, RTE’a göre biraz daha zor. Her ikisi de benzer politikaları uyguluyorlar ama Navaz’ın başındaki belalar daha büyük. Orduyu hizaya sokmuş görünüyor ama Afgan sınırında savaşı sürdüren Ordu iç politikada ağırlığını hissettiriyor. Ekonomik durum ise her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Liberal politikalar Pakistan’daki yoksulluk ve açlığı daha da derinleştiriyor.

Bakalım hangisi daha önce gidecek?

Cüneyt AKALIN - 08 Eylül 2014 - Odatv

Son Yazılar