boykota dogru2

Seçimleri boykot edelim!

Bir karşı devrim niteliğindeki gerici yobaz hareketin

toplumumuzu Ortaçağ karanlıklarına çekme amacına yönelik sinsi sinsi ilerleyişini 60 yıldan beri gözlüyorum.

Cumhuriyetimizin laik devrimci hamlelerini, onunla birlikte yaşamış biri olarak o uğursuz yobaz gerçekler uygarlık, Cumhuriyet ve demokrasi ülküsüne gönül veren, Anıtkabir milyonları, Güvenpark, Gezi Parkı efsanesini yaratanlar ve işçi eylemcileri gibi beni de yıldırmadı. Tersine demokratik mücadele ve savaşım istencim, bilinçaltı dünyamda harekete hazır bir özgürlük gizilgücü olarak depolandı.

Ancak bu gizilgüç, son yıllarda, dindarlık yarışı biçimine dönüşmüş eylemlerle karanlıklara itilmektedir. Başbakanın ayrıca iktidar hırsı, hasta bir tutku haline dönüşmüş Cumhurbaşkanlığı koltuğu, tatmin olunmamış kompleksleri büyüklük duygusuna döndüren Obama’nın eşbaşkanlık vaadi, onu ülkemizde Anayasamızın laiklik ilkesine aykırı olan, insanlarımızı inanç ayrımcılığına sürükleyen tehlikeli davranışlara, dışta meşru olmayan çetelerle işbiliğine özendirmiştir.

ERDOĞAN SEÇİLECEK!

Muhalefet de ondan aşağı kalmamaktadır. Yeni CHP, karaçarşaflıdan, poturlu yobazdan medet uman, TBMM’ne türban sokabilme konusunda Atatürk’e düşman bir parti ile yarışa çıkabilmektedir.

İşin en hazin tarafı, Anayasamıza aykırılığı herkesce bilinen bir seçim yasasına düzeltici bir yorum ya da içtihat getiremeyen, üstelik Başbakan lehinde karar veren bir Yüksek Seçim Kurulu’nun sözde güvencesi ile seçime gideceğiz.

Bu kadar yolsuzluk, dış politika başarısızlığı, çetelerle, teröristlerle gizli anlaşmalara girerek, devlet onurluluğunu düzeysizleştiren Başbakan son kamuoyu araştırmalarında şimdiden %50’yi geçen bir oy gizilgücüne ulaşmış görünüyor. Çok yakın bir tarihte aynı kamuoyu yoklamaları bu oranın %35’lere düştüğünü gösterirken, CHP’nin 6 yürekli milletvekiline 20 sayısına ulaşmak için yeni katılımların olmadığının anlaşıldığı günün akşamı, Başbakanın günü doğmuş, oy oranı önce %43’e sonra birden %50’lere fırlamıştır.

Bu daha başından bir kaçınılmaz yenilgiydi. Bu yenilgiye neden olanlar Kılıçdaroğlu ve Bahçeli kadar, anti demokratik kararlarını, hiçbir tepki göstermeden destekleyen, kabul eden CHP ve MHP milletvekilleridir. Şimdi biz seçmenleri o her yönü gizli çıkar hesaplarını anıştıran kararlarına ortak etmek istiyorlar; oy istiyorlar bizden.

Bu tutarsızlıklarla dolu trajikomik durumumuzdan sonra seçeneksiz bırakılan insanlarımız ne yapacaklar? İlk aklıma gelen, en çok eleştirilen çözüm bu seçimi boykot etmektir. Grev gibi boykot da demokratik mücadele ve savaşımda en etkli silahlardan birisi olmuştur. Tarihsel geçmişte büyük devrimlerin mayasında bu eylemin etkileri görülmüş, sonuçları daima şan ve şeref sözcükleriyle anılmıştır.

AKP GİDİCİ!

Boykotu yerenler, sorunu matematiksel açıdan ulaştıkları ütopyalara göre değerlendiriyor, boykot sonucunda seçime katılımın düşük olması durumunda, böylesi kolaycı bir sonuçla seçim kazanmanın iktidar üzerinde yaratacağı psikolojik çöküntüyü hesaba katmıyorlar.

Recep Tayyip Erdoğan, seçimle Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacaktır. Ancak bu nihai bir zafer değildir. Bu geçici bir yer tutmadır; tıpkı askeri savaşlarda olduğu gibi, demokrasi savaşında da, nihai zafer, geçici yenilmeler, bilinçli ve planlı geri çekilmeler ve karşı taarruzlarla dolu bir süreçtir.

Askeri tarihte birçok örneklerini gördüğümüz gibi bütün yenilgilerde en büyük pay ordunun destekten yoksun kalmasıdır. Aynı şey, iktidarlar için de söz konusudur. Erdoğan çok kolay çıkacağı Cumhurbaşkanlığı koltuğundan henüz koltuğuna ısınamadan inecektir. Çünkü 170 milyar doları kısa zamanda, ödenmesi gerekli 480 milyar dolar dış borçla bu devlet gemisini yürütmek olanaklı değildir. Erdoğan önümüzdeki Ekim ayına kadar dayanabilir. Kasım ayında erken seçime gidilebilir.

Ben, bütün gücümüzü önümüzdeki genel seçimlere saklayarak Cumhurbaşkanlığı seçiminin boykot edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kayıhan KESKİNOK - 31 Temmuz 2014 - Aydınlık

Dünya48'in Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Konusundaki Görüşlerini Okumak İçin Tıklayın!
Dünya48 - Sevr'in Yıldönümünde Büyük Tuzak ve Devrimci Çözüm!

Son Yazılar