boykot denenmemisi dene

Denenmemişi Denemek! (Novelty Search)

Geçtiğimiz yerel seçimlerden önce şöyle yazmışım:

Novelty search, yapay zeka araştırmalarında yeni bir kavram. Alternatifler arasında en iyisi olduğunu düşündüğünü deneyerek değil, en değişik olanı seçerek sonuca gidiyor. Bu yaklaşım, klasik bir labirentte yol bulma problemine uygulandığı vakit robotun başarısında diğer yönteme göre önemli ölçüde olumlu fark yaratıyor.

Genetiğimize işlemiş olan sürü halinde hareket etme güdümüze ters düştüğünden, yeni bir şey denemek hep ürkütücü gelir. Hatta, türkçemizde konuyu irdeleyen bir atasözü bile var: "Sürüden ayrılanı kurt kapar", derler. Oysa insanlık tarihinde her kim ki denenmemişi denemiştir, o mutlaka bir çığır açmıştır.

Şu halimize bir bakın, tıpkı camın arkasında kalmış sinek gibiyiz. Kafamızı sürekli cama vurarak, bulunduğumuz odadan dışarıya çıkmayı ve özgürlüğe kavuşmayı hayal ediyoruz.

Sinek o odadan ancak denenmemişi denerse çıkabilir.

Seçim günü muhalif oyların büyük çoğunluğu CHP'ye gidecektir. İnsanlar hep aynı şeyi söylüyorlar. "Oylar bölünmesin!". On iki yıldır muhalefet yapamayan CHP'de hala daha hep buradan besleniyor. Ta ki çoğunluğun canına tak edipte denenmemişi denemeye karar verene kadar da beslenmeye devam edecektir.

Cumhuriyet tarihinin yetiştirdiği en azılı Atatürk düşmanının vaizliğini yaptığı, CIA'nin taşeronu bir tarikatın dümen suyuna sokulmuş bu CHP hakkında bir tek ümit besliyorsam o da "Umarım takiyye yapıyorlardır", cümlesinden ibaret.

Ne kadar acı...

kopek bile denenmemisi deniyor

*** *** ***

İşte böyle yazmışım.

Yazdıklarım arkadaş topluluğunda pek karşılık bulmadı. Baktım ki, kimsenin denenmemişi denemeye cesareti yok; Bedri Baykam'ın yazısını da okuduktan sonra şuurumu yitirip gittim sürünün yaptığını yaptım ki, oyum kurda kuşa yem olmasın.

Şimdi oturup bir düşünün, doğru mu yapmışım?

Doğru mu, yapmışsınız?

Doğru mu, yapmışız?

Ve karar verin, bundan sonra ne yapacaksınız?

Geç de olsa denenmemişi deneyecek misiniz?

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için denenmemişlerin bir listesini yapın. En denenmemiş hangisidir?

Ve en nihayeti şu an içerisinde bulunduğunuz durumu bir kez daha irdeleyin. CHP'ye ve MHP'ye oy vermeye devam ettiğiniz sürece; durumunuz kafasını sürekli olarak odanın camına vurarak odadan çıkmaya çalışan bir sinekten farksız.

Ve kafanızı cama vurmaktan vazgeçmediğiniz sürece, o odadan asla çıkamayacaksınız.

Ahmet KARAHAN - 08 Temmuz 2014 - Baki Selamlar

Yorum :

#1 ferdane 08-07-2014 13:43

Ben, kendi adıma denemediğimi deneyeceğim. Yani ilk defa sandığa gitmeyeceğim ve oy kullanmayacağım. Gidip, boş oy kullanmak isteyenlere ise önerim şu; oy pusulanızı sandığa atarken, üzerine 2 kere mührü vurun, belli mi olur iyi saatte olsunlar sizin adınıza o boş oyu birisine monte ediverirler. Bundan sonra da CHP'ye oy yok. TKP olabilir, İP olabilir. Düşünün ki anasından yeni doğmuş bir bebek yıllar içinde gelişiyor, büyüyor, yürüyor ve koşuyor. Artık yeter yeni bir muhalefet partisini Meclis'e sokmak için küçük de olsa adımlar atmak gerekiyor. Ben kendimi bildim bileli 'Aman oylar bölünmesin' tekerlemesi söyleniyor. Geldiğimiz noktada CHP'nin bize sunduğu seçenek ortada. Bazılarının o çok kullandığı sözü ben de telâffuz edeceğim: Bölünürse bölünsün amq!

Son Yazılar