akp silahiyla 80turk rehin aydinlik2

AKP silahıyla 80 Türk rehin!

5 milyon dolar fidye!

IŞİD Musul’daki konsolosluğumuzu bastı. Görevli diplomatları ve korumaları bilinmeyen bir yere götürdü. Radikal İslamcı milisler Musul’dan sonra Tikrit’e de girdi. Ayrıca Kerkük’e ilerliyor. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi de peşmerge kuvvetlerini alarma geçirdi

Irak İslam Şam Devleti’ne (IŞİD) bağlı çeteler Irak’ın kuzeyinde ilerlemeye devam ediyor. Önceki gün Musul’u tamamen ele geçiren El Kaideciler diğer Sünni bölgelere doğru ilerliyor. El Kaideliler Musul’daki Türkiye Konsolosluğunu bastı. Diplomatlar ve korumalar rehin alındı. Tuzhurmatu’da iki Türkmen öldürüldü. IŞİD teröristleri Selahaddin iline de girdikleri konuşuluyor. 500 bin Iraklı başta Musul olmak üzere çeşitli illerden canını kurtarmak için yollara döküldü. Irak Başbakanı Maliki, güvenlik güçlerinin en üst düzeyde alarma geçirildiğini belirterek, “Bu zorluğun üstesinden geleceğiz” dedi.

IŞİD ilerliyor!

IŞİD saldırısı sonrasında Irak’ta El Kaide işgali yayılıyor. IŞİD çetelerinin Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinin 3 kilometre batısındaki Türkmenlerin oturduğu Yengice köyünde 2 Türkmeni öldürdüğü belirtildi. Kerkük’te de 15 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü öğrenildi. Irak ordusu diğer önemli Sünni Arap vilayetler Ambar ve Ramadi’den çekiliyor.

500 bin kişi ne olacak?

IŞİD’in yoğun saldırıları sonrasında Irak hükümetinin yönetimindeki illerden kaçan 500 bin kişi Irak’ın kuzeyine sığındı. Kuzey Irak bölgesinde Erbil, Duhok ve Zaho kentlerine sığınmaya çalışan insanlara Barzani yönetiminin destek verdiği öğrenildi. Duhok Valisi Temir Ramazan, Musul’dan kaçanlar için kamplar oluşturulması için çalışmalar başlatıldığını bildirdi. Bu arada Kürt peşmergeler Suriye sınırındaki stratejik sınır kapısını ve Rabia ilçesini ise IŞİD güçlerinden aldı. Musul’un Suriye sınır kesiminde bulunan ve Yezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Şengal bölgesi de olası IŞİD saldırıları yüzünden boşalıyor.

Duhok Valisi Temir Ramazan, Musul’dan Kürt bölgesine açılan bütün yolları kontrol altına aldıklarını, IŞİD’in Kürt bölgesine sızabileceği bütün noktaları tuttuklarını söyledi. Temir Ramazan, Musul’dan kaçanları kontrollü olarak bölgelerine aldıklarını belirtti. Ramazan şöyle konuştu: “Kürtler’in yanı sıra Araplar, Türkmenler, Süryaniler de kaçarak Kürt bölgesine sığınıyor. Musul’dan kaçanları ilk etapta cami ve okullara yerleştiriyoruz.”

Nuceyfi: Türkiye’den yardım istedi!

Musul Valisi Esil Nuceyfi, “Türkiye’den yardım istedik, ancak askeri yardım değil” açıklamasında bulundu. Türk Konsolosluğu’na girildiğini doğrulayan Nuceyfi, “Türk Konsolosluğu’nda kaç kişi olduğunu bilmiyorum” dedi.

“Musul’un IŞİD’in eline geçmesi tüm bölge için tehdit oluşturur” diyen Nuceyfi, “Bu sadece Musul’un, Irak’ın sorunu değil. İran ve Suriye’den de yardım talebinde bulunduklarını belirten Nuceyfi, “Musul’da çatışma olmadı, ordu her şeyi bırakıp şehri terk etti. Askeri liderler Musul’u mücadele etmeden terk ettiler” bilgisini paylaştı. Hükümetin güçlerini kullanarak Musul’a su ve elektrik sağladıklarını belirten Nuceyfi, “Sivil halk için tehlike olduğunu düşünmüyorum. Halkı bu kavganın dışında tutmamız lazım. Musul’un şu anda yardıma ihtiyacı var. Şimdi gözleri Musul’a çevirme vakti.” dedi.

31 TIR şoförü rehin alındı!

İskenderun’dan Musul’un Geyara ilçesindeki termik santrala mazot götüren 27 Türk şoförünün dışında, 4 TIR şoförünün daha aynı yerde rehin alındığı belirtildi. Musul’da yönetimi ele geçiren IŞİD teröristleri tarafından dün sabah Musul’a 60 km ve Mahmur’a 30 km uzaklıkta olan 50 bin nüfuslu Geyara ilçesindeki Termik santralda rehin alınan 27 Türk şoföründen birine telefonla ulaşıldı. Şoför, dün sabah Geyara ilçesinin yönetimini ele geçiren IŞİD teröristleri tarafından rehin alınan Türk şoför sayısının 32’ye ulaştığını söyledi. Mazot taşıyan tanker şoförlerinin yanı sıra 2 TIR’ın 4 şoförünün de rehin alındığını belirtti.

5 milyon dolar fidye!

IŞİD teröristleri, Türk şoförler aracılığıyla çalıştıkları firma yetkilileriyle temasa geçti. Firma yetkilileri, hem santralda, hem de bilinmeyen noktada rehin tutulan şoförlerle görüştüklerini, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını söylediler.

IŞİD teröristleri ise merkezi Gaziantep’te bulunan ve telefonla temas kurdukları firma yetkililerine, rehin tuttukları 32 şoförün serbest bırakılması karşılığında kendilerine 5 milyon dolar fidye ödenmesini istedi.

Davutoğlu: Tahliye kararını onlara bıraktık!

BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisi’nin gözden geçirme toplantısına katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye dönüşü öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Musul’da Türk vatandaşlarına gelebilecek herhangi bir zararın en şiddetli şekilde karşılık göreceğini belirten Davutoğlu, “Vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel geldiğinde bunun karşılıksız kalması mümkün değildir. Türkiye’nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır. Vatandaşlarımıza, görevlilerimize gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür. O bakımdan herkesin bunu da göz önüne alarak bizden ve bizim kudretimiz, vatandaşlarımızın güvenliği konusunda alacağımız tedbirlerden de şüphe etmemesi iktiza eder” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konsolosluk çalışanlarına tahliye talimatı gönderdiklerini, ancak devam eden çatışmalar ve güvenlik riski nedeniyle bunun gerçekleşemediğini öne sürdü. Davutoğlu şunları söyledi: “Biz riskler yükseldiğinde her zaman olduğu gibi tahliye talimatı gönderdik iki gün önce gece; ancak çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle nihai tahliyenin güvenlik içinde yapılabilmesi için kararı oradaki arkadaşlarımızın takdirine bıraktık. Çünkü Irak merkezi hükümeti de yerel otoriteler de 8 görevlimizin güvenlik şartları temin edilmeden tahliyesinin dışarıda doğuracağı risk, içerde kalmaları riskinden daha yüksek olduğu bilgisini bize ilettiler. Böylesine hassas bir grubu çıkarmak daha büyük bir risk ifade ediyordu.”

Twitter'dan mesaj yayınlamıştı!

IŞİD’in başkonsolosluğu basmasından yaklaşık 20 saat önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Twitter’dan mesaj atarak, “Musul Başkonsolosluğu’muzun güvenliği için gerekli önlemler alındı” açıklamasını yapmıştı.

Maliki: Vazgeçmiyoruz!

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Musul’un IŞİD’in kontrolüne geçmesinin ardından bir basın açıklaması yaptı. “Musul’un teröristlerin kontrolünde olmasına izin vermeyeceğiz” diyen Maliki, gönüllülere de ‘Irak ordusuna katılmaları’ çağrısında bulundu. Maliki, “Terörist bir saldırıyla karşı karşıyayız. Savaş çok uzun olacak” ifadelerini kullandı. Maliki şöyle devam etti: “Bu saldırı sadece hükümete yapılmış bir saldırı değil. Adımlarımızı çok kararlı biçimde atıyoruz. Güvenlik kuvvetlerimizle güçlendirmeye devam edeceğiz. Terörist bir saldırıyla karşı karşıyayız. Kontrolü bu barbar insanlardan geri almaya çalışacağız. Biz vazgeçmiyoruz. Irak ordusu her zaman Iraklılarla birlikte. Savaş çok uzun olacak. Tanrı bizi korusun. Bu zorluğun üstesinden geleceğiz.”

Şam: ‘Irak’la terörle mücadele işbirliğine hazırız’

Suriye Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayımlayarak, Şam’ın terörle mücadele konusunda Irak’a yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı. Bildiride Suriye ve Irak’ın aynı tür terörle karşı karşıya bulunduğu ve Şam’ın terörle mücadele konusunda ortak düşmana karşı Bağdat’a her türlü yardımı yapmaya hazır olduğu ifade edildi. Suriye Dışişleri Bakanlığı, terörizmin kökünün kurutulması için terörist gruplara yapılan silah ve mali yardımın önlenmesi, Suriye ile Irak’a militan geçişinde kolaylık sağlanmaması konularında diğer ülkelere de işbirliği çağrısında bulundu. Bakanlık, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi’ni de bu tür terörist saldırıları açık bir dille kınamaya ve terörü destekleyen ülkelere karşı acil önlemler almaya çağırdı.

Sünni aşiret liderinden orduya destek çağrısı!

Iraklı Sünni aşiret liderlerinden Şeyh Faysal el-Asaf, El Enbar ilindeki aşiretleri IŞİD saldırılarına karşı Irak ordusuna destek vermeye çağırdı. Irak’tan yayın yapan bir internet sitesine demeç veren Şeyh Faysal, IŞİD’in son saldırılarından duyduğu kaygıyı dile getirdi ve El Enbar’daki aşiretleri Musul halkının yanında yer almaya çağırdı. Şeyh Faysal, “Cinayet şebekesi, terörist IŞİD karşısında uzak görüşlü ve cesur bir tutum sergilemeliyiz. Biz Felluce ve El Enbar’da onların işlediği cinayetleri gördük. Bu kan dökücülüğe ve yıkıma karşı koymalıyız” dedi.

IŞİD’in Irak’ta taifecilik fitnesi peşinde olduğunu belirten Şeyh Faysal, Musul, El Enbar ve diğer kentlerdeki aşiretlerin dayanışmasının IŞİD’e karşı konulacak bir silah olduğunu söyledi.

Aydınlık - 12 Haziran 2014

Son Yazılar