nazim hikmet1

“Rusların Türkiye’ye olan sevgisinde Nazım’ın büyük bir payı var!”

Moskova’da, Rusya ve Türkiye için özel bir yere sahip olağanüstü

Türk şairi Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümünde Novodeviçye Mezarlığı’nda başlayan anma töreni, akşam saatlerinde “Mir” Konser Salonu’nda organize edilen konserle devam etti.

15 yıldır Nazım Hikmet’i anma törenlerinin organizasyonundan sorumlu olan Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), bu yıl konsere ünlü sanatçı Şevval Sam’ı davet etti. Sanatçı, iki saati aşan konserde, konuklar için Anadolu’nun çeşitli ezgilerini seslendirdi.

Mavi gözlü devin anısına düzenlenen konsere Türkiye Moskova Büyükelçiliği Elçi-Müsteşarı Gökhan Turan, Kültür ve Turizm Müşaviri Alper Özkan, RTİB Başkanı Naki Karaaslan, Nazım’ı Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Sümer Ezgü ve şairin Rus ve Türk hayranları katıldı.

sevval sam rusya nazim anma konseri

Konserden önce RTİB’in Nazım’ı Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, bir açılış konuşması yaptı:

‘Türkiyeden vatan toprağından Moskova’ya bu güzel yaz günüde gelen değerli konuklar hoşgeldiniz! Nazım Hikmet bizi birleştirdi, bir kez daha Nazım’ın mezarında buluştuk bu sabah. 50 yıl değil, 150 yıl geçsin büyük şairimizi hasretle sevgiyle anarız. Onu daha dün kaybetmiş gibi hissediyoruz. Böyle bir şaire vatansevere sahip olduğumuz için seviniriz.

‘Kimi insan otların, kimi insan balıkların çeşidini bilir. Ben ayrılıkların. Kimi insan ezbere sayar yıldızların adını. Ben hasretlerin!’

Böyle diyordu Nazım. Ama yine de acıyı sürgünü yaşarken vatansevgisini herşeyin üstünde tuttu. Bugün Türkiye’den Rusya’ya dünyanın her köşesinde Nazım Hikmet anıldı anılıyor. Şiirleri yol göstermeye devam ediyor. Dünyaya bakışı, siyasete davranışı ne olursa olsun bugün burada herkesi buluşturan ortak payda olarak Nazım Hikmet’i bir kez daha minnetle anıyoruz.En çok ihtiyaç duyduğumuz şey bu zorunlu günlerde ortak paydamız olarak Nazım’ın gülümsemesi, umudu, şiirleri. Moskova’daki Türk Toplumu olarak Nazım’ın mirasına sahip çıkmak için yıllardır elimizden geleni yapıyoruz. RTİB, düzenlediğimiz törenler, yayımladığımız kitaplar, etkinlikler  ile Türkiye Rusya arasında dostluk kurulan bir köprü’.

Nazım’ın halen, yıllar sonra, ziyaret edilmek istenen bir akıl hocası, bir dost olmaya devam ettiğini söyleyen Şevval Sam konserini şu sözlerle açtı:

“Maalesef Bizim memleketimizde dünyanın diğer ülkelerinde olduğu kadar sanata ve sanatçıya değer verilmiyor. Aslında ben ölümden sonra ruhların yaşadığına inanan birisiyim. Bugün belki buralarda her sene onun şiirlerini okuduğumuzda bizim kalbimize dokunarak yaşamaya devam ediyor Nazım. Biz onun yattığı yere bir çınar ağacını çok gördük ama Rusya’da gerçekten bizden daha fazla sahip çıktılar. Dünyanın öbür ucunda da olsa onu ziyaret etmeye gelip bu çınar ağacına dokunurduk. Ruh bedenden ayrıldıktan sonra nerede olduğu önemli değil. Zaten şiirleri ile onun ruhu her yerde ve büyük bir aşkı ve insana dair ne varsa bize aktardı ve gösterdi. Şiirleri hala bize rehber olmaya devam ediyor Bu güzel anlamlı günü bizimle paylaşmak istediğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bu akşam Nazım’ın ruhuna memleket havalı yollayacağız. Umarım bizi izliyordur, duyuyordur, en azından kalbimiz bütün güzellere açık sözleriyle dolacak bu akşam”.

Türkolog ve tarihçi, “Boğaz’daki Beyaz Ruslar” adlı kitabın yazarı Svetlana Uturgauri, konuşmasını Türkçe yaparak salondan büyük alkış aldı:

‘Halkını vatanı delice severdi. Bizim Türkiye’ye olan sevgimizde Nazım’ın da büyük bir payı var. Bu bugün yaşasın Türkiye, yaşasın Türk halkı deme hakkı veriyor’.

Konserde, “Gamzedeyim deva bulmam”, “Benzemez kimse sana”, “Evvelim Sen Oldun”, “Duydum ki unutmuşsun”, “Dostum dostum”, “Bir zamanlar sevginle”, “Sana nerden gönül verdim” gibi Trakya’dan Karadeniz ve Doğu Anadolu’ya kadar Türkiye’nin dört bir köşesinden ezgiler seslendirildi. Bazı vatandaşların, Şevval Sam’ın daveti üzerine sahne önünde oynaması gecenin en renkli dakikalarını oluşturdu.

Rusya'nın Sesi Radyosu - 04 Haziran 2014

Son Yazılar