ap secim panolari2

Avrupa seçim sonuçlarını tartışıyor!

Avrupa Parlamento Seçimleri Merkezdeki Partilerde Deprem Yarattı!

Başta Fransa ve İngiltere olmak üzere AB ülkelerinde siyasi deprem etkisi yaratan Avrupa Parlamentosu Seçimleri’nin etkisi sürüyor. Yapılan son analizler sonucunda, AB karşıtı da olan ırkçı, sağ-popülist siyasi partiler seçimlerde toplam oyların yüzde 30’unu aldılar.

Irkçıların oy patlamasının damgasını vurduğu Avrupa Parlamentosu Seçimleri nedeniyle Avrupa ülkelerini yöneten Hristiyan demokratlar ile sosyal demokratlar, AB’nin yaşadığı siyasi krizle ilgili olarak yoğun bir şekilde durum değerlendirmeleri yapıyorlar. Krizin merkezinde bir tarafta aşılamayan ekonomik kriz, diğer tarafta ise 2008’den bu yana çözümler üretemeyen merkez partilerin siyasi çaresizliği var. Katılım oranının yüzde 43,1 olması ise, AB seçmeninin yöneticilerden beklentisinin giderek azaldığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor. 2009 AB seçimlerine oranla oylarını yüzde 6 artıran ırkçı, sağ-popülist partilerin neredeyse her ülkede ilk üçe girmeleri merkezdeki siyasi partileri derinden kaygılandırıyor. Dünya basını AB’deki siyasi depremi tartışıyor.

Hollanda, bakanları topladı!

Fransa’da ırkçı Marine Le Pen’in Genel Başkanı olduğu Ulusal Cephe karşısında tarihi bir hezimet yaşayan merkez partileri Ulusal Hareket Partisi ve Sosyalist Parti seçim sonuçlarını olağanüstü toplantılarda değerlendirmeye başladı. Elize Sarayı’nda üst düzey bakanlarla bir araya gelen Devlet Başkanı Francois Hollande, yenilginin arkasında yatan nedenleri bakanlara sordu. Toplantı sonrası basını bilgilendiren Başbakan Manuel Valls, “AB’yi yeniden şekillendirmemiz gerekiyor. İstihdam ve büyüme için yenilikler kaçınılmaz. Bu nedenle vergileri düşüreceğiz” dedi. Ancak uzmanlar, ekonomik ve mali krizle boğuşan Fransa’nın vergileri indirmesiyle bütçesinde yeni sorunlarla karşılaşacağını iddia ediyorlar.

Fransa’da UMP yönetımi istifa etti!

Hollande’ın geçmişte başkanlığını yaptığı Sosyalist Partili yöneticilere görüştü toplantıda çok sinirli olduğu, bakanların ise açıklamalar yapmakta zorlandığı gelen haberler arasında. Toplantıdan bir gün sonra ise, bir önceki Devlet Başkanı Nikolas Sarkozy’nin aktif siyaset yaptığı yıllarda başkanlığını yürüttüğü Ulusal Halk Hareketi Birliği Genel Başkanı ile üst düzey yöneticileri toplu olarak istifalarını sundular. Ancak istifaların nedeninin beklenenin aksine, yolsuzluk olduğu açıklandı. Buna göre, başta istifa eden Jean-François Copé olmak üzere Ulusal Halk Hareketi Birliği (UMP) yöneticileri bir önceki Devlet Başkanı Nikola Sarkozy’nin seçim çalışmalarında yasalara aykırı olarak reklam şirketlerine ödemeler yaptığı ortaya çıktı. Yeni yönetimin 15 Haziran’da belirleneceği açıklanırken, Hollande’a karşı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden partinin eski Genel Başkanı ve eski Devlet Başkanı Nikola Sarkozy’nin de müdahil olmasını isteyenlerin sayısının arttığı öğrenildi. Seçimlerdeki başarısızlık ve yolsuzluk skandalı nedeniyle çifte kriz yaşayan UMP yöneticilerinin ise Sarkozy ile görüşmelere başladığı öğrenildi.

İngiltere’de de kriz!

İngiltere’de 100 yıl aradan sonra merkezdeki İşçi Partisi ve Muhafazakar Parti dışında seçimleri kazanan sağ-popülist Bağımsızlık Partisi ise erken genel seçimde ısrarlı. Merkez partileri İngiltere’de de olağanüstü toplantılarla krizin değerlendirmesini yapıyorlar. AB genelinde borsalardaki düşüşler yatırımcıları da geriyor. Merkel Hükümeti’nde Enerji ve Ekonomi Bakanı olan  Almanya Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Sigmar Gabriel de, ırkçı söylemleriyle Almanları geren İtalyan eski Başbakanı Silvio Berlusconi’nin partisinin Hristiyan Birlik Grubu’ndan çıkarılmasınını Merkel’de talep etti. Gabriel özellikle gençler ararsında yüzde 30’lara varan işsizliğin krizin en önemli nedeni olduğunu söyledi. Avrupa Parlamentosu Seçimleri’nin yol açtığı krizin önümüzdeki aylarda daha da derinleşeceği tahmin ediliyor.

Aydınlık Dış Haberler Merkezi - 28 Mayıs 2014

Son Yazılar