balyoz davasi asrin iftirasi tgb fransa2

Anayasa Mahkemesi göreve!

Türkiye Gençlik Birliği’nin öncülüğünde Fransa’nin baskenti Paris’te toplanan yurtseverler,

“Balyoz”, “Askeri Casusluk” gibi TSK’yı hedef alan davalarla ordudan tasfiye edilmek istenen vatansever subaylar için adaletin bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini haykırdı.

TGB Paris Başkanı Emre Kılıç, çeşitli siyasi davalar ile hayatlarını yurdumuzu korumaya adamış subayların tasfiye edildiğini ve artık buna bir son verilmesinin gerektiğini söyledi. Kılıç, “Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurulara vereceği kararla artık ülkemizde hukuk var” düşüncesinin yeniden yerleşmesini sağlayabilir. Geciken adalet, adalet değildir. Tutsaklar ve aileleri bu haksız davalardan büyük zararlar görmekte, adalet yerini bulmalıdır” dedi.

balyoz davasi asrin iftirasi tgb fransa1

‘Kumpas itirafına rağmen babam tutuklu’

Balyoz davasından tutuklu bulunan Deniz Kurmay Albay Hakan Mehmet Köktürk’ün oğlu İlyas Batuhan Köktürk de protesto gösterisine katılarak bir konuşma yaptı. Köktürk konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hükümet çevreleri tarafından da açıklandığı gibi, ‘orduya kumpas kurduldu’. En geç bu ifadelerden sonra suçsuz oldukları kanıtlanan babam ve silah arkadaşlarının tutukluğu halen devam etmektedir. Hukuk dışı uygulamalar söz konusudur. Gelecek kuşaklar, Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararı ibretle okuyacaklardır. Davanın incelenmesine öncelik verilmesi gerekmektedir. Kurmay Albay Murat Özenalp ve 13 şehidimiz bizlerde ve halkımızda derin yaralar açtı, subaylarımız artık ölmesin.”

Gösteride Soma’daki özelleştirme katliamı sonucu hayatını kaybeden maden işçileri de anıldı. Eyfel Kulesi’nin önündeki kitlesel basın açıklamasında söz alan göstericiler, Balyoz tutukluları ile dayanışmak amacıyla Vardiya Bizde Platformu’nun çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerini de ifade ettiler.

Zeynep YAŞAR - 28 Mayıs 2014 - Paris

Son Yazılar