oktay yildirim

Soma’nın ardında kalanlar!

Soma’nın En Patavatsız Açıklaması!

Prof. Dr. Orhan Kural: “Monoksit ile ölüm tatlıdır.”

SOMA’NIN ACI GERÇEĞİ! SOMA’NIN SORUMLULARI!

“CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in, Soma'daki maden kazalarının araştırılması talebiyle 23 Ekim 2013 günü verdiği araştırma önergesi 29 Nisan günü TBMM Genel Kurulu'nda Ak Parti'nin oylarıyla reddedildi. Görüşmeler sırasında söz alan Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş'ın, "Soma'da çalışan firmalar iş kazalarını önlemek için mevzuatın istediği tüm önlemleri almalarına rağmen, işin doğası gereği, tehlikeli ve ağır işlerde zaman zaman istenmeyen kazalar olmaktadır” dedi.(14 Mayıs, milliyet.com.tr)

SOMA’NIN İKİZLERİ!

Aynı vardiyada çalışan tek yumurta ikizleri İsmail ve Süleyman Çata, faciada can verdi. İkiz kardeşler askere de aynı zamanda gitmişlerdi. El Cezire Türk'ün haberine göre Soma'nın Bayat köyünden İsmail ve Süleyman Çata kardeşler 1982 yılında dünyaya geldiler. Aynı gün askere gittiler. Birinin askerliği Kütahya'ya, diğerininki Balıkesir'e düştü. İkisi de evine yakın bir yerde askerlik yapsa da babalarının gönlü ayrılmalarına el vermedi ve bir dilekçe ile aynı yerde askerlik yapmalarını sağladı. Dört yıl önce aynı düğünle evlendiler. 11 yıl önce aynı gün aynı maden şirketinde çalışmaya başladılar. Aynı vardiyada çalışıyorlardı ve aynı anda göçük altında kaldılar, yan yana hayatlarını kaybettiler.

SOMA’YA KARŞI TOMA!

Polis ODTÜ’de, İzmir’de, Ankara Güvenpark’t,a Taksim'de 14, 15 Mayıs günlerinde Soma faciasını protesto etmek isteyenlere Toma ile müdahale etti…

İşçi Partisi Manisa İl Başkanı Erdem Özdemir, TGB Manisa İl Başkanı Kemal Tonay Uçak ve 4 TGB'li gözaltına alındı. (14 Mayıs).

Ve son olarak TOMA’lar Soma’ya geldi…

SOMALIYI TEKMELEDİLER!

Başbakan Erdoğan'ı protesto eden bir yurttaş, 2 jandarma tarafından yere yatırılıp gözaltına alınmaya çalışılırken Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel bu yurttaşı acımasızca tekmeledi..

SOMALIYI YUMRUKLADILAR!

Halkın protestosundan kaçarak Soma’da bir markete sığınan Başbakan, burada karşılaştığı bir maden işçisine saldırdı, darp etti.

SOMALIDAN BÖYLE KORUNDU!

Soma işçilerini koruyamadı ama kendisini Soma’dan korudu… Sıra sıra asker ve polisle…

HİÇ UTANMADAN BUNLARI YAZDILAR!

(Odatv, 14 Mayıs)

Bir de Vakit’ten Hasan Karakaya var. Onsuz olur mu hiç? Şöyle diyor:

“Nadiren meydana gelen bu 'trafo patlaması'nın üzerinde önemle durulması gerektiğini düşünüyorum... Hele de bu patlama; 'Gezi kalkışmasının yıldönümüne 2 hafta kala' meydana gelmişse!.. Hele de; 'Manipülasyon'lar, 'provokasyon'lar ve 'ajitasyon'lar havada uçuşuyorsa!.. Patlamanın; tam da 'vardiya değişimi' sırasında, yani 'içeri giren-dışarı çıkan işçiler'in, madende 'en kalabalık olduğu dakikalar'da meydana gelmesi, ister istemez, bir 'sabotaj' olabileceği ihtimalini akla getiriyor.” (15 Mayıs)

SOMA FACİASINA ÜNİVERSİTE DESTEĞİ!

Soma’daki maden ocağının sahibi Alp Gürkan İTÜ’de Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu’ndaymış. İTÜ’den bir çok öğretim görevlisinin Soma faciasıyla ilgili yorumlarda Soma Holding A.Ş. hakkında temkinli konuşması sosyal medyanın konusu olmuştu. Peki, “karbonmonoksit ölümlerinin tatlı olduğunu” söyleyen Orhan Kural ne iş yapıyor? İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Bölüm Başkanı.

YAŞAM ODASI YALANI!

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan faciadan kısa süre önce şöyle söylemişti: “Soma’daki madenimizde de patlama riski bulunan metan gazını sürekli kontrol altında tutuyoruz. Herhangi bir kaza anında 500 işçinin 20 gün süreyle yeraltında yeme-içme ihtiyacını karşılayacak, dışarıyla oksijen bağlantısının kurulduğu‘Yaşam odaları’ oluşturduk.”

Oktay YILDIRIM - 18 Mayıs 2014 - Aydınlık

Son Yazılar