Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir hakkında "suç örgütüne üye olmak ve ihaleye fesat karıştırmak" iddiasıyla verilen tutuklama kararı, Emniyet'te cemaat operasyonu tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Bir süre önce Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Emin Arslan, Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya da benzer iddialarla soruşturulmuş, iddialar asılsız çıkmasına rağmen görevlerinden alınmışlardı. Elazığ Milletvekili Fevzi İşbaşaran da AKP'den istifa etmeden kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Emniyet içinde tarikatçı grupların mücadele içinde olduğunu ve Ankara Emniyet Müdürü Özdemir'in polis içindeki gruplardan birinin hedefi haline geldiğini ifade etmişti.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir hakkında, "suç işlemek amacıyla kurulmuş bulunan örgüte üye olmakla birlikte yardım etmek ve ihaleye fesat karıştırmak" şüphesiyle tutuklama kararı verdi. Ankara Emniyet Müdürü'nün daha önce Kayseri'deki bir soruşturma nedeniyle 5 saat ifadesi alınmıştı. Özdemir'le ilgili dosya Ankara'ya gönderilmişti.

Ankara Emniyet Müdürü Özdemir, hastaneye yatmadan önce Emniyet'te önemli görevlerde değişiklik yapmıştı. Özdemir'in emriyle İstihbarattan sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz, İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Zeki Güven ve Özel Kalem Müdürü Raşit Yüksel görevden alınmıştı. Muharrem Durmaz'ın, Emniyet içindeki F tipi yapılanma listesinde yer alması dikkat çekiyor. Durmaz ve Güven personel emrine verilirken Raşit Yüksel Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'ne getirilmişti. Özel Kalem Müdürlüğü'ne ise Emniyet Amiri Ömer Zeren atanmıştı.

Özdemir 'e yapılan operasyon, bir süre önce Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Emin Arslan, Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya'ya yönelik girişimleri akla getirdi.

Emin Arslan, bir uyuşturucu operasyonuna adı karıştığı ileri sürülerek önce tutuklanmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Gülcü ve Uzunkaya ise, dolandırıcılık iddiasıyla şüpheli sıfatıyla İzmir'de Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç'e ifade vermişlerdi. Üç genel müdür yardımcısı da son emniyet müdürleri kararnamesi ile görevlerinden alınarak başka bir göreve atanmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü emrine alınmıştı.

Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü ile yakın ilişkisi olduğu kaydediliyor. Emniyet içindeki F tipi örgütlenmenin sözcülerinden Önder Aytaç, Taraf'ta yazdığı yazılarda ve medyaya verdiği demeçlerde Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü'yü hedef göstermişti. Aytaç 2008 yılında Yeni Aktüel'e verdiği demeçte de Emniyet'teki en kritik daire başkanlıklarının Mustafa Gülcü'ye bağlı olmasından rahatsızlığını dile getiriyordu.

Elazığ Milletvekili Fevzi İşbaşaran da AKP'den istifa etmeden kısa bir süre önce Emniyet içindeki tarikatçı gruplaşmaya dikkat çekmişti. Emniyet teşkilatının üç-dört parçaya bölündüğünü, bunların etkili konumlara gelmek için yıkıcı bir rekabete girdiklerini belirten İşbaşaran, Ankara Emniyet Müdürü Özdemir'in polis içindeki gruplardan birinin hedefi haline geldiğini ifade etmişti.

28 Haziran 2010 - Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar