tgb avrupa 24mayista ayaga kalkiyoruz2 1

TGB Avrupa - ‘24 Mayıs’ta ayağa kalkıyoruz!’

Avrupa’da ‘24 Mayıs Gençlik Şöleni’ Hazırlıkları  Devam Ediyor!

TGB Avrupa’nın 24 Mayıs’ta Oberhausen König Pilsener Arena’da gerçekleştireceği ‘Gençlik Şöleni’ çalışmaları devam ediyor. Erdoğan’ın da aynı gün Köln’de miting düzenlemesi, Oberhausen buluşmasının önemini daha da artırdı.

Avrupa’da yaşayan Atatürkçü, devrimci, vatansever kişi ve kuruluşlarının desteklediği ‘24 Mayıs Gençlik Şöleni’nde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gezi Direnişi’nin (Haziran Halk Ayaklanması) yıldönümü birlikte kutlanacak. TGB Avrupa Genel Merkezi’nin çağrısıyla Köln’de bir araya gelen NRW bölgesi ve Avrupa şehirleri yönetim kurulu üyeleri ile yapılan toplantıda şehir şehir propaganda çalışmaları ile yapılması gerekenler karara bağlandı. İsviçre, Hollanda, Avusturya, Köln, Dortmund, Bielefeld, Aachen ve NRW eyaletinin çeşitli kentlerinden gelerek toplantıya katılan TGB’li gençler, 24 Mayıs Gençlik Şöleni’nin bütün ayrıntılarını görüştü.

Heyecan ve coşku dorukta!

Gençler, 24 Mayıs’ta Oberhausen König Pilsener Arena’da “Yaşasın 19 Mayıs” sloganı altında kutlanacak olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Haziran Halk Ayaklanması’nın yıldönümü çalışmaları için yol haritasını belirlediler. TGB Avrupa Başkanı Tunç Akkoç muhteşem şölene yaklaşık bir ay kaldığını hatırlatarak, Gençlik Şöleni’nin birleştiriciliğine vurgu yaptı. Toplantıya katılanların heyecanı ve coşkusu 24 Mayıs’ın ruhunu Köln’deki buluşmaya da yansıttı.

tgb avrupa 24mayista ayaga kalkiyoruz2

Gençler alanlara iniyor!

Geriye kalan bir aylık sürenin en iyi şekilde değerlendirilmesi, etkinliğin duyurulması gibi konuları görüşen TGB’li gençler, şehir merkezlerinde açılan stantlarla meydanlara inmeye başladılar. Şehir merkezlerinde özellikle Cumartesi günleri “Yaşasın 19 Mayıs” etkinliğini duyuran stantlar kurulacak. Bu bağlamda Mannheim ve Dortmund’da yapılan tanıtım faaliyetlerine dikkat çekildi. Tanıtım faaliyetinde yer alan TGB’li gençler şu bilgiyi aktardılar: “Toplumun her kesiminde “24 Mayıs Gençlik Şöleni”nin coşkusu ve birleştirici etkisi gözlemleniyor”.

‘Ötekileştirmeden birleştiriyoruz’

TGB Avrupa Başkanı Tunç Akkoç toplantıda yaptığı konuşmada etkinliğin birleştirici yönüne vurgu yaptı. Akkoç şu ifadeleri kullandı: “Biz, Türkiye Gençlik Birliği’yiz. Bizim en büyük özelliğim i z , toplumun her kesimini ötekileştirmeden kucaklamamızdır. Etkinliğimizin ruhu da budur. Avrupa’da yaşayan Türklerin bir araya gelebileceği, kültür ve sanat bakımından yurtdışında daha önce hiç yapılmamış bir ölçüde, bu büyük şöleni gerçekleştiriyoruz. Avrupa’daki Atatürkçü, vatansever, Devrimci kişi ve kuruluşları hiçbir ayrım gözetmeksizin bir araya getiriyoruz. Amacımız, yaşadığımız olağanüstü süreçte Çağdaş Türkiye kararlılığımızı haykırmaktır.”

Tayyip Erdoğan da 24 Mayıs’ta Köln’de!

Yeniden Cumhuriyet mücadelesine yurtdışından önemli katkılar s u n a n TGB Avrupa ve destekçileri Oberhausen’de bir araya gelirken, Cumhurbaşkanlığı Seçimi kapsamında Tayyip Erdoğan’ın da 24 Mayıs’ta Köln’de miting düzenleyeceği öğrenildi. Bu durumdan dolayı Alman basın-yayın kuruluşlarının Çağdaş Türkiye’yi temsil eden 12 bini aşkın Atatürkçü yurttaşın katılacağı Oberhausen’deki 24 Mayıs Gençlik Şöleni’ne yoğun ilgi göstermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Devasa kültür ve sanat şöleni!

Öte yandan, TGB Avrupa yönetimi organizasyona katılacak isimleri de duyurmaya başladı. Açıklanan isimler şimdiden özellikle genç kuşakları heyecanlandırdıyor.

Müzik grubu Duman, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu, Gezi eylemlerinde öne çıkan sanatçılardan Cem Adrian, yaptığı film müzikleri ve kendine has tarzıyla Anadolu ve Trakya ezgilerini icra ederek 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanan büyük usta Erkan Oğur. Tunç Akkoç’un verdiği bilgiye göre, listede henüz ismi açıklanmayan yazarlar, akademisyenler ve sanatçılar da bulunuyor. Haziran Halk Ayaklanması’na damga vuran isimlerle birlikte, diğer katılımcıların da önümüzdeki günlerde açıklanacağı duyuruldu.

Sevil TAPKAN - 22 Nisan 2014 - Aydınlık Köln

tgb avrupa 24mayista ayaga kalkiyoruz

Son Yazılar