rus ucagi fuze kalkanini alt etti5

Rus Uçağı Füze Kalkanını Alt Etti!

Gelişmiş radyo elektronik bastırma aracıyla donatılmış olan

Rus SU-24 bombardıman uçağı, Karadenizde bulunan Amerikan Donald Cook füze destroyerinin Aegis füze kalkanını etkisiz hale getirdi.

Rusya’nın Sesi’nin bildirdiğine göre, Rusya Bilimler Akademisi ABD ve Kanada Enstitüsü Müdür Yardımcısı Pavel Zolotaröv, Rus medyasında yer alan bu konudaki görüşleri teyid etti.

Kanatlı Tomahawk füzeleri de taşıyan Donald Cook destroyeri, l0 Nisan’da Karadeniz’de uluslararası sulara girdi. Donald Cook’un Karadeniz’e giriş amacının, “Ukrayna ve Kırım ile ilgili siyasetleri nedeniyle Rusya’ya güç gösterisi yapmak ve yıldırma eylemlerinde bulunmak” olarak değerlendiriliyor.

Birden radar karardı!

Rusya, gelimiş radyo elektronik savaş araçlarıyla donatılmış silahsız SU-24 uçağını füze destroyeri üstünde uçuş yapmaya gönderdi. Uzmanların belirttiğine göre, Amerikan destroyerinin Aegis sistemi uçağın hareket ettiğini daha uzaktan kaydederek tehlike sinyali verdi. Aegis sisteminin radarları uçağın yaklaşma rotasını belirledi. Ama birden radar ekranları köreldi. Aegis sistemi çalışmaz hale geldi ve füzeleri hedefe yönelten komut verilmedi.

SU-24 uçağı alçaktan destroyerin üstünden uçarak füze saldırısı taklidi manevra yaptı. Uçak bu manevrayı 12 kez tekrarladı. Amerikan gemisinin Aegis sistemini canlandırma çabaları başarısız kaldı.

rus ucagi fuze kalkanini alt etti4

Alçak dalışa sinirli tepki!

“Rusya ABD’nin askeri baskısına karşılık olarak şaşılacak kadar rahat davrandı” diye yorumda bulunan Zolotaröv, şöyle devam etti:

“Hayret verici bir gösteriydi. Radar sistemlerini işlemez hale getiren radyo elektronik bastırma aracı, gelişmiş hava savunma sistemi ve gelişmiş füze kalkanı olan Aegis sistemiyle donatılmış destroyere karşı koydu. Hareketli Aegis sisteminin zayıf bir yanı var. Birkaç geminin eylemlerini koordine etmesi halinde Aegis iyi çalışıyor. Ancak Karadeniz'de Donald Cook destroyerinden başka gemi yoktu. Görüldü ki, Aegis sisteminin radarları, SU-24 uçağının radylo elektronik aracının baskısına dayanamadı ve çalışmaz hale geldi. ABD,Soğuk savaş döneminin olağan bir eylemi olan alçak uçuşa sinirli bir tepki gösterebildi sadece. Gelişmiş füze kalkanı sisteminin, hele radarlarının gereken ölçüde güvenilir olmayışı da Amerikan tarafının sinirli tepkisinin bir nedeniydi.”

27 kişiden görevden ayrılma dilekçesi!

Batı medyasının belirttiğine göre, olaydan sonra Romanya’nın Köstence limanına giden Donald Cook gemisindeki ekipten 27 kişi, görevlerinden ayrılmak için başvuruda bulundu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından yayınlanan bildiride, konu dolaylı olarak doğrulanıyor. Bildiriye göre, Karadeniz’deki olay Donald Cook mürettebatının moralinin bozulmasına yol açtı.

Zolotaröv, bu gelişmeler üzerine, füze kalkanı projesi hakkında şunları söyledi:

“Sanırım, Amerikalılar Aegis sistemini yetkinleştirme olanaklarını düşünecek. Ancak bu, konunun askeri yanıdır. Siyasi yanına gelince, tarafların gösteri niteliğinde yeni adımlar atması beklenmemeli. Yeterince adım atıldı. Yaşanan olay Amerikalılar için son derecede nahoştur. ABD’nin füze savunma sistemi çok pahalıya mal oluyor. Bütçeden yeni mali ödenekler ayırmak gerektiğini göstermek için çok çaba sarfedilmesi lazım. Sistemin parçası olan kuyulardaki füzesavar füzelerin denemeleri, etkinliğinin düşük olduğunu gösterdi. Pentagon bunu saklıyor. Denizde üslenen Aegis sisteminin de kusurları olduğu ortaya çıktı.”

rus ucagi hibiny

Aegis avcısı Hibiny!

Rus SU-24 uçağınin Amerikan Donald Cook destroyerinin Aegis füze kalkanını etkisiz hale getiren gelişmiş radyo elektronik savaş sisteme “Hibiny” adı verildi. Hibiny Kola yarımadasındaki dağların adıdır. Rusya’nın bütün elektronik savaş uçakları Hibiny elektronik bastırma aracıyla donatılacak. Bir süre Buryatya’daki poligonda sistem tatbikatlar sırasında bir kez daha denendi. Gerçek duruma benzer şartlarda yapılan poligon denemeleri olumlu sonuçları verdi.

BM’de Konuşulan İddia : Ankara’yı Çin ikna etti!

Çin’in üst düzey yetkililerinin AKP yönetimiyle görüşerek, NATO gemilerinin Boğazlar’dan geçmesine izin verilmemesi için ikna ettikleri öne sürüldü.

Konuyla ilgili iddialar, Birleşmiş Milletler (BM) kaynaklarınca yansıtıldı. Ancak Kontinentalist gazetesi, Çin temsilcilerinin bu bilgiyi doğrulamayı veya yalanlamayı reddettiğini yazdı.

Diplomatik kaynaklar, ayrıca Çin’in, BM Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna’daki durumla ilgili olarak Rusya karşıtı herhangi bir kararı veto edeceğini bildirdi.

Çin ve Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nde birlikte NATO’nun Suriye’ye askeri müdahalesine ilişkin kararı ve son toplantıya kadar Libya üzerinde uçağa yasak bölge oluşturulması kararını veto etmişti.

Aydınlık Dış Haberler Servisi - 20 Nisan 2014

rus ucagi fuze kalkanini alt etti3

Son Yazılar