ufuk soylemez225

Hergün 3.4 milyon, her ay 103.5 milyon TL ‘gizli harcama’ olur mu?

2013 yılında, günde 3.4 milyon TL, ayda 103.5 milyon TL,

yıllık 1.243 milyon TL’yi gizli hizmet adı altında, örtülü ödenekten harcayan bir Başbakan, Cumhuriyet tarihinde görülmedi.

Gelmiş geçmiş hiçbir Başbakan, böyle anormal ve muazzam bir örtülü ödenek harcaması yapmamıştır.

Örtülü ödenek, tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan, bu milletin, Başbakanların namusuna tevdi ettiği bir kalemdir.

Bunun şahsi, siyasi doğrudan ya da dolaylı amaçlar için kullanılması emanete hıyanettir.

AKP iktidarının ilk 5 yılında yılda ortalama 100 milyon TL civarında olan bu harcama kaleminin, son 5 yılda bu rakamın yıllık 10 katına fırlamasının görünen makul ve mantıklı bir izahı yoktur.

Bu harcamalarla ilgili her türlü şaibe ve yolsuzluk iddialarının zihinlerden silinmesi için, TBMM’de, oluşturulucak bir komisyona, Başbakan’ın (kanunen mecbur olmasa dahi) “gizli” bir oturumda bilgi sunması son derecede uygun bir hareket olur diye düşünüyorum.

Ekonomi bu haldeyken, günde 3.4 milyon TL gizli harcama neyin nesidir, herkes merak ediyor doğrusu?

*** *** ***

Hava kurşun gibi ağır!

Evet ekonomide hava maalesef kurşun gibi ağır.

65 milyar dolarlık 2013 yılı cari açığı, milli gelirinin yaklaşık %8’ine tekabül ediyor.

Bu oran dünyada Türk ekonomisini diğer göstergelerle birlikte (rezervler, dış borçlanma) değerlendirilmesinde en kırılgan ekonomi olarak öne çıkarıyor.

Toplam dış borç stoğu 2013 yıl sonuna doğru 383.6 milyar dolara çıktı. 2002 yılından bugüne dış borç artışı dolar bazında %196 oldu. Özel sektörün toplam dış borcu ise 266.3 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

TÜİK’in 12 milyon kadını “ev kadını” olarak göstererek “işsizlik” hesabına dahil etmediği istatistiklerde dahi, resmi işsizliğin %9,9’a yükselmesi de bu sıkıntılı gidişatın başka bir önemli göstergesi.

ABD Merkez Bankası FED’in uzmanlarınca 15 gelişmekte olan ekonomi arasında Türkiye’nin yine ekonomide “sert iniş” riski taşıyan ülkelerin başında geldiği açıklandı. Diğerleri; Endonezya, Brezilya, Hindistan ve G. Afrika.

FAFT’ın geçen hafta Paris’te yaptığı toplantıda da Türkiye utanç verici “koyu gri” listedeki yerini diğer 8 ülkeyle birlikte koruyor.

200’e yakın ülke arasında “kara” listedeki K. Kore ve İran’la beraber, “koyu gri” listedeki toplam 9 ülke dışında bu utanç listesindebaşka ülke yok.

Türkiye, “kara paranın aklanması ve terörün finansmanı” konusunda, mevzuatıyla, uygulamasıyla ve niyetiyle, bu “utanç verici” listede Sudan, Yemen, Etiyopya gibi ülkelerle birlikte yer alıyor.

Ne diyelim,

Bu koca ülkeyi bu hale düşürenler utansın!

*** *** ***

Atatürk’te birleşenler Bursa - Karacabey’de!

Bugün (22 Şubat 2014 / Cumartesi) saat 13.00’de Bursa - Karacabey’de yapılacak olan, “Milli Merkez - Yerel Seçimlerde Güçbirliği” toplantısına ben de katılacağım.

Karacabey’in çalışkan ve başarılı Belediye Başkanı Sn. Ergun Koç’un ve Milli Merkez Bursa Temsilci yardımcısı - şehit babamız - Sn. Sezai Okay’ın destek ve katkılarıyla düzenlenen bu toplantıda, Atatürk’te Birleştik diyenlerin, sandıkta da birleşmelerine yönelik birlik ve beraberlik mesajlarının verilmesi bekleniyor.

Toplantıya, TBMM E. Başkan V. Av. Sn. Hasan Korkmazcan, İP Genel Bşk. Yrd. Av. Sn. Mehmet Cengiz, Prof. Dr. Sn. Zekeriya Beyaz ve MHP Ankara Mv. Sn. Özcan Yeniçeri de katılarak birer konuşma yapacaklar.

Bakalım, AKP’nin İnternet sansürü ve medyaya yayın yasağı uyguladığını yazan - çizen - konuşan “sözde” muhalif gazete ve TV’ler, Atatürk’te Birleşenlerin bu Milli Merkez toplantısını da “sansür” ederek yine görmezden gelecekler mi?

Ufuk SÖYLEMEZ - 22 Şubat 2014 - Aydınlık

Son Yazılar