mutlu yillar dilleriz225 

Hoş geldin 2014!

Geçen yılbaşı yazımda başlık olarak 'Hoş gel(me)din 2013' demiştim. Bu yıl durum çok farklı, hem de çok hoş geldin 2014!

Ludwig Van Beethoven, Ay Işığı Sonatı'na şu numarayı vermiştir: 14. Besteci, bir söylentiye göre, aşık olduğu İtalyan Giulietta Guicciardi'nin babası tarafından zengin bir adamla evlendirilmesi üzerine bunalıma girmiş ve duyduğu derin üzüntüyle bu yapıtı yaratmıştır. Ne dersiniz, RTE, F. Gülen ve A. Gül, yani hepsi aynı yolun beraber yürüyen yolcuları olan bu kişiler (bkz.dipnot1), ellerinden kayıp giden iktidarlarına ait üzüntüleri ve korkuları nedeniyle günde beş vakit, bu 14 numaralı sonatı dinleseler mi, 2014'te? Gereksinimleri olacağa benziyor. Hem Çinlilerin geçen yıl, Ay'a gönderdikleri uzay aracı Yeşim Tavşan'dan sinyaller de alırlar! Çin deyince, 2014 Şubat'ında Çin takvimine göre 'at yılı' başlayacak! At deyince attan düşmek geliyor aklınıza değil mi, sizi gidi, sizi! Pakistan'da adama bir de at hediye etmezler mi? 2014'de düşeceğini mi söylemek istediler acaba? Bir de 'hadi bin ata demezler mi', fesüpanallah! Bir nota çekmek lazım bunlara da, acaba ne notası?

Yeni Ortaçağ Türkiyesi!

Hükümet istifa etsin diyenler var, yetmez ama evet! Çünkü RTE'yi F gülü, A gülü gibi güllerle göndermeli! Zaten ben sevdiğime gül demem, gülün ömrü az olur!

Geçen gün niyeyse radyoda Cem Karaca'nın Mani (Para) şarkısı çalınıyordu, sözlerinden bir demet: Mani Mani din kitap Allah kelam; bitir işi dön köşeyi vesselam;...mani gül mani ağla mani; Hem ağla hem dumanı bağla mani; ahlak mani haya mani keyifte keder mani...mani mani seni sevmeyen ölsün; ölmez ise sürüm sürüm sürünsün; sürünmekte ders olmazsa şaşkına; zor iş ama uzun uzun düşünsün.

Yeni bakanlar kurulundan sayfamızla ve köşemizle ilgili birkaç yeni bakana da bir bakalım: Biri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık. Kesinlikle küçümsediğim sanılmasın, ama ODTÜ matematik öğretmenliği mezunu olup, özel okullarda İngilizce ve matematik öğretmenliği yapmış olan bir kişinin bu bakanlığı yönetecek stratejik bir bilgi-görgü birikimi olduğu savlanabilir mi? Ama pardon, İmam Hatip mezunu. AKP'nin yayınladığı '2023 Vizyon' metninde bilim kelimesinin geçmediğini, ar-ge sözcüğünün bir kez geçtiğini anımsarsak yeterli! Anlaşılan, yeni Ortaçağ Türkiye'sine doğru, durmak yok yola devam!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na da Lütfi Elvan atandı. Bilin bakalım bu kişinin geçmişi ne? Maden mühendisi! Haydaaa!

Yeni Ekonomi Bakanı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye gelelim. Zonguldak'taki iş kazasında 8 işçinin yaşamını yitirmelerinden sonra, iş kazalarını medeniyet göstergesi olarak tanımlayan ilginç basın açıklamasını bilmem anımsar mısınız? Zeybekçi, işletme lisansı ve uluslararası ilişkiler yüksek lisansı dereceleri almış; İngiltere'de South London College'da ekonomi eğitimi almış yazıyor özgeçmişinde ama, bu kolejde ekonomi eğitimi verilmez, işletme kursları verilir, pardon bir de hemşirelik ve eczacılık. Makrœkonomiyi yönetmek için yeter mi? Şirket yöneticiliği, tekstil işi yapmak ekonomiyi anlamaya yetecek bir bilgi-görgü müdür? Yetmez ve hayır! Gerçi, Denizli Belediye Başkanlığı da yapmış. Zaten sorun da burada. Ülkeyi belediye yönetir gibi, İmar Kanunu 18. Madde (imara açmayla ilgili) hızlı treniyle götürüyorlar kıyamete, sonra da hızlı tren kazası. Zeybekçi, Türkiye ekonomisinin önem verdiği konusunun rekabet edebilirlik olduğunu söylemiş; bunun için de hız ve enerjiye vurgu yapmış. Enerji Bakanı gibi konuşmuş ama olsun, zamanla alışır(ız). Bir de sanki bakan değil de enerji sektörü işverenleri temsilcisi gibi konuşmuş: enerji üreten özel sektörün önünde engeller bulunuyor. Garipsemeyin, bu da yeni normal.

Alışamıyorsanız, değiştirelim şu yönetimi. Elbirliğiyle ve Mart'taki yerel seçimlerden başlayarak! Zaten hava döndü, halktan yana esiyor yel! Sorun, anlamakta gelmekte olanı, gitmekte olanı değil!

Sonsöz :

Tüm okurlarımızın, 2014'te özgür ve yaşam kalitesi yüksek bir yıl geçirmesini diliyorum.

Dipnot 1(okuma önerisi): Tayyip Gül ve Gülen Örgütü, M. Bedri Gültekin, Kaynak Yay., 2013.

Melih BAŞ - 31 Aralık 2013  - Aydınlık

Son Yazılar