misirda milyonlar mursiye karsi ayaklandi1 225 

Mısır'da Milyonlar Mursi'ye karşı ayaklandı!

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı milyonlarca kişi sokaklara çıktı. Halk Tahrir Meydanı'nı terk etmezken Beni Suef'ten bir ölüm haberi geldi.

El Ahram'ın haberine göre, Yukarı Mısır'ın Assiyut bölgesinde 3 Mursi karşıtı öldürüldü. Ahram, ölümlerden birinin, bir motosikletlinin yakın mesafeden başına silahla ateş açması sonucu gerçekleştiğini iddia etti.

Sağlık Bakanı Muhammed Hamed, 25 yaşındaki Ammer Guda'nın Beni Suef'te ateş açılarak öldürüldüğünü teyit etti.

Öte yandan El Ahram gazetesi, Hukuk ve Parlamento İşleri Bakanı Hatem Bagato'nun istifa ettiğini iddia etti.

Mısır'da Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidara gelişinin birinci yıldönümünde milyonlarca kişi sokağa döküldü.

Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce Mısırlı, başkent Kahire'nin ünlü Tahrir Meydanı'nda toplanmaya başladı. Mursi'nin istifasını isteyen halk, cumhurbaşkanının ülkeyi böldüğünü söylerek, "Mısır'a özgürlük" sloganı attı.

Beni Suef kentinde ise Müslüman Kardeşler binası ateşe verildi. Burada Mursi yandaşlarıyla karşıtları arasında çıkan çatışmalarda 1 kişi yaşamını yitirdi. Polisin bir bölümünün Mursi'nin yanında durmak istemediği, İhvan bürolarına yapılan saldırılara karşı, "yeterli polis olmadığı" gerekçesiyle koruma gönderilmediği de iddialar arasında.

Guardian'a konuşan Muhammed Mursi ise, halkı "eski rejimin artıkları" ve "paralı haydutlar" olmakla suçladı. "Eğer ben gidersem ve başkası seçilirse, bir ay sonra başkaları da o yeni başkanın istifa etmesini ister" diyen Mursi, Mısır demokrasisinin ilerleyişinin düşmanları olduğunu savundu.

Mursi yandaşları da, Nasr'daki caminin yanında kamp kurmuş durumdalar. Müslüman Kardeşler taraftarları, Mursi'nin "meşru cumhurbaşkanı" olduğunu söylüyorlar. Mursi yandaşlarının ellerinde sopalar bulunuyor.

Mısır ordusu da, "halkın iradesine karşı yapılan saldırılara müsamaha gösterimeyeceğini" söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Kahire, İskenderiye, Dakahliye, Ğarbiye, Menufiye, Beni Suef ve Beheira'da 179 göstericinin yaralandığını açıkladı. Önemli sanayi kenti Mahalle'de sokağa çıkan binlerce kişi, Cemal Abdülnasır'ın Müslüman Kardeşler için söylediği "Onlara güvenilmez" sözünü slogan haline getirdiler.

HabarSoL - Dış Haberler - 30 Haziran 2013

Son Yazılar