ABD Manas’ı Kaybetti

Kırgızistan’da 2005 Lale ihtifalinden sonra yaşanan ABD yanlısı Lale devri kanlı bir şekilde sona erdi. Haberler tüm detaylarıyla aktarılıyor. Ben olaya başka bir açıdan bakmak istiyorum.

Petrolü, doğal gazı olmayan bu fakir ülkeyi bu kadar paylaşılmaz kılan ne?
Bu sorunun cevabı bulunması gerekiyor.

Daha doğrusu bu ülkeyi ABD için vazgeçilmez olması neyin hazırlığı?

ABD neye hazırlanıyor?

Rusya neyi engellemeye çalışıyor?
İşte bu noktada ABD Manas hava üssü direk göze batıyor.

ABD’nin Afganistan’ı bombalamakta kullandığı Manas hava üssü neden bu kadar önemli?

Rusya açıkça Manas hava üssünü kapatın dedi. Tarım harici geliri olmayan bu ülkeye ekonomik destek vereceğini de açıkladı.

Manas hava üssü Afganistan bataklığındaki ABD’nin en büyük kalesi. Dolayısıyla Kırgızistan.ABD yeni hükümeti tanımadı ve devrik liderin arkasında olduğunu açıkça dile getirdi.

İşte bu noktada Asya haritasını önümüze koyup stratejik noktaları işaretledikten sonra tüm gelişmeleri düşünmek gerek.
Hedef sadece Afganistan’ın işgali mi?
Yoksa Afganistan gerçek hedef için bir araç mı?

ABD; Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Kıbrıs, Türkiye, Kırgızistan ile Asya’ya girdi. Kimisinde darbe ile kimisinde yandaş iktidarlarla bunu başardı ve direnen ülkeler Irak ve Afganistan’a savaş açtı.

Fakat Irak ve Afganistan bataklığı ciddi ekonomik, moral ve zaman kaybına sebep oldu. Bu zaman kaybı Rusya’nın Başına eski bir KGB elemanı Putin’in gelmesi, İran’ın artan petrol fiyatlarından ciddi karlı çıkması ve Çin’in bütün bu gelişmelerden uzak hızlı gelişmesi ABD’nin işini ciddi anlamda zorlaştırdı. Artık İran bir kaya gibi Asya istilasının önünde dikilmekte. Çin; ABD tarafından durmadan tehdit edilen İran’a yatırımlarını sürdürüyor.İran’ı Irak macerasından sonra rahat geçemeyeceğini bilen ABD arkadan dolanıp Afganistan üzerinden istilayı sürdürmek istedi;fakat orada da ciddi sorunlarla karşılaştı.

2005 Lale ihtilali ile başa gelen ABD yanlısı Kırgız hükümeti bile 2009’da Manas ABD hava üssünün fiyatlarının az  olduğu bahanesiyle üssün kapanmasını istemişti. Bu tamamen bahaneydi ve bu coğrafyaya ABD’nin girmesini istemeyen Rusya ve Çin’in ekonomisi tamamen tarıma dayalı Kırgızistan’a sessiz bir müdahalesiydi. Çin, Rusya, Afganistan arasına sıkışmış bir ülkenin ABD yanlısı kalması mümkün değildi ve kalamadı. Çin ve Rusya ABD’nin Afganistan’da hezimete uğrayacağını biliyor. Bu nedenle sessizliğini koruyor. Fakat ABD’nin işlerinin daha da zorlaşması için en stratejik üssünü devre dışı bırakmak istiyor.

Ama hedef Afganistan değil.
Afganistan sadece resmin görünen rengi.

Eğer hedef Afganistan olsaydı Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan istila için çok daha elverişli ülkeler olurdu ve Kırgızların Manas üssü o kadar değerli olmazdı.

Fakat hedef Afganistan ile sınırlı değil.
Hedef daha Kuzeylerde.

Ama ABD bölgeye yerleşemiyor.

Çin ve Rusya’da hiç kendini riske sokmadan küçük hamlelerle ABD’nin elini kolunu bağlıyor. Hem ABD’nin savaşta kalıp ekonomik olarak yıpranmasını seyrediyor hem de başarılı olma ihtimalini en aza indirgemeye çalışıyor.
Kısacası hedefi batıdan İran, güneyden Çin ve Afganistan, kuzeyden Rusya koruyor ve ABD’nin bölgeye çöreklenmesini engelliyor.

Oldu ki Afganistan geçildi; işte o zaman ABD tarihinin en büyük yenilgisiyle coğrafyadan çıkacak ve dünyanın kabadayısı imajı sonsuza dek bitecektir.
Afganistan’dan güçlü bir şekilde çıkmasına bölgenin orta üstü, baş altı güçleri izin vermeyecektir ve Kırgızistan örneği bunu bir kez daha göstermiştir.

Manas hava üssünün ABD’de kalması için ABD’nin ayak işlerini yapan TC hükümeti ve en üstü Reis-i Cumhuru Abdullah Gül devreye girmiş ve Manas Hava üssü ABD’de kalmıştı. Yani ABD’nin talep ve vaatlerini Kırgızlara ileten ulaklık görevi yapmıştı. Ama tüm vaatler Çin ve Rusya arasına sıkışmış Kırgızistan’ın ekonomik çöküntüsünü engelleyemedi.

ABD’nin elinde Asya’da Türkiye, Kıbrıs, Gürcistan, Ermenistan kaldı. Asya batıyı ve uzak batıyı ekonomik olarak yıpratarak gelişmeye devam ediyor.

Yeni yüzyılda dünyanın kalbi Asya’da atacak. Ama ne yazık ki biz vahşi batının uşaklığına devam ediyoruz.

Görüşmek üzere.

Levent KALEM -10.04.2010 - Anafor
http://www.anafor.org/

Son Yazılar