nikolas_maduro_hugo_chavez_birlikte225

'Yaşam için ölenlere ölü denemez!'

Venezuela Başkan Yardımcısı Maduro, Chávez'in hayatını kaybetmesinin ardından yaptığı açıklamada, sosyalist liderin daima kalplerinde yaşayacağını belirterek, fikirlerinin kendilerine yol göstermeye devam edeceğini ifade etti.

Maduro konuşmasında, Ali Primera’nın “yaşam için ölenlere ölü denemez” şarkısını hatırlattı.

Dr. Carlos Arvelo Askeri Hastanesi önünden canlı yayında açıklamalarda bulunan Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, son anlarına kadar Chavez'in yanında olduklarını belirtti.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro’nun, Devlet Başkanı Hugo Rafael Chavez Frias’ın ölümü üzerine yaptığı açıklama:

*** *** ***
Anayurt topraklarında bizi dinleyen ve izleyen sevgili yurttaşlarımız ve tüm dünyadan sevgili kardeşlerimiz:

Bugün 5 Mart’ta Bakanlar Konseyi ve Siyasi Askeri Devrim Yönetimi ile yaptığımız toplantının ardından, Kumandanımız Devlet Başkanı’nın sağlık durumunu takip etmek için buraya Karakas Askeri Hastanesi tesislerine geldik ve Chavez’in kızları, kardeşleri, akrabaları eşliğinde halkımıza iletebileceğimiz en zorlu ve trajik bilgiyi aldık:

Bugün, Mart’ın 5’inde, öğleden sonra saat 16.25’te Devlet Başkanı Kumandan Hugo Chavez Friaz, iki yıldır halkın sevgisi, halkların hayır duası, mücadele arkadaşlarının mutlak sadakati ve tüm akrabalarının sevgisi eşliğinde hastalığıyla verdiği çetin mücadelenin ardından yaşamını kaybetmiştir.

Annesi sayın Elena ve babası sayın Hugo de los Reyes’e, kardeşlerine, kızlarına, torunlarına ve tüm halkımıza acı ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

Halkımıza eşlik etmek ve onu korumak, halkımızla el ele barışı güvence altına almak üzere şu an tüm Bolivarcı Ulusal Silahlı Güçleri ve Bolivarcı Ulusal Polis Gücü harekete geçirilmiştir. Barış, sevgili yurttaşlar, saygı ve barış el ele gitmelidir.

Bugün yurdumuzu vuran bu tarihi trajedi nedeniyle yaşadığımız büyük acı içinde tüm yurttaşlarımızı, her yaştan erkek ve kadını, Anayurdumuzda barışı, saygıyı, sevgiyi ve sükuneti gözetmeye çağırıyoruz.

Ve Kumandan Hugo Chavez, sizin yoldaşınız olan biz sivil ve askeri görevliler, sizin mirasınızı, hedeflerinizi ve projenizi devralıyoruz. Sizin bayrağınız, tüm halkla birlikte ve onun desteğiyle şeref ve asaletle taşınacaktır.

Kumandan, nerede olursanız olun, savunduğunuz ve sevdiğiniz bu halk adına teşekkürler, binlerce kez teşekkürler; ki siz o halk için asla ölmediniz.

Halkımızdan acımızı barış ve sükunete yönlendirmesini rica ediyoruz. Tüm saygımızla ifade etmek isteriz ki, Anayurdumuzdaki tüm sosyal ve siyasi örgütlere, herkese, bu derin acılı ânımızda, Kumandan Hugo Chavez’in en büyük barış, yurt ve demokrasi idealini anlamak ve ona saygı duymak düşmektedir.

Dünyanın bütün kardeş halklarına, bu acı ve zorlu saat ve dakikalarda bizi arayan Devlet Başkanlarına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz; çünkü biliyoruz ki bugün dünyamızda, içinde yaşadığımız bölgedeki bağımsızlık ve barış mücadelesi tarihinde on yıllardır görülen en güzel ve en insancıl projeleri geliştirmiş olan bu kişiye karşı çok büyük bir sevgi ve minnettarlık doğmaktadır.

Bu yüzden burada Kumandan Hugo Chavez’in ailesi, Bolivarcı Hükümet, Bolivarcı Ulusal Silahlı Güçleri ve bütün Venezuela adına halkımıza şunu ilan ediyoruz: Bir aile gibi birbirimize sarılarak, tıpkı bir aile gibi, Anayurdun evlatları, gençleri, işçileri, kadınları, erkekleri olarak hep birlikte, tek bir aile gibi, Başkumandanın bize miras bıraktığı bu Anayurtta tek bir aile gibi birlik içinde, özgürce ve bağımsızlık içinde Devlet Başkanı Kumandanımızı, tükenmez bir devrimci güce sahip olan Kumandanımız Hugo Chavez’i ebedi istirahatgâhına barış içinde taşıyacağız.

Sevgili yurttaşlar, cesaret, güç, birlik; bu acının ve bu güçlüklerin üstesinden gelmeliyiz; hiç olmadığı kadar birlik içinde olmalıyız, en büyük disiplin, en büyük dayanışma, en büyük kardeşlikle; her daim büyük olan ve hatıralarda daima büyük kalacak olan bu insanın, Kumandan Hugo Chavez’in onurlu mirasçıları ve evlatları olacak, öyle büyüyeceğiz.

Zayıflık olmasın, şiddet olmasın, nefret olmasın; kalbimizde yalnızca, Kumandan Chavez’in sahip olduğu yegâne duygu olsun: Sevgi, yaşam sevgisi, tarih sevgisi, Anayurt sevgisi, gelecek sevgisi; sevgi, barış, birlik ve disiplin.

O Aralık ayının 8’inde ülkemize verdiği mesajda, o unutulmaz mesajında bize dediği gibi: “Birlik, mücadele ve zafer.” Bugünün zafer, halkın birlik olmasıdır, barıştır, halkın ve silahlı güçlerin birliğidir.

O nedenle bu vahim, bu acı dolu görevi yerine getirirken, halkımıza burada Askeri Hastanenin önünde, her eyaletin, her belediyenin, her şehrin “Bolivar” meydanında toplanma çağrısında bulunuyoruz; şanlı kahramanlarımıza adanmış olan türkülerimizi getirelim; Ali Primera’nın “yaşam için ölenlere ölü denemez” şarkısını getirelim ve bu dakikadan itibaren ağlamak yasak olsun.

Kaçınılmaz olarak karşılaşacağımız güçlüklerle başa çıkabilmek için Ali’nin şarkısı ve Hugo Chavez’in ruhuyla bu Anayurdun en büyük gücünü ayağa kaldıralım; ve onu korumaya kararlı insanlardan oluşan bir hükümete sahip olan halkımıza güvenelim.

Kumandan Hugo Chavez’e asla destek vermemiş olanlar; halkın acısına saygı duyun, sizi de barışa davet ediyoruz, Venezuelalılar olarak sizi de barışa davet ediyoruz.

Ailelerimizi, ülkemizi düşünme zamanıdır. Mesajımız sizedir.

Diyecek başka sözümüz yok; tüm sözümüzü bugün öğleden sonra ve son birkaç gün içinde söyledik. Bugün sadece şunu diyoruz: Saygı, aynı zamanda halkımıza karşı saygı.

Ölümü sonrasında Kumandanımız Hugo Chavez’e şükranlarımızı sunmak için nasıl bir cenaze töreni düzenleyeceğimiz, ebedi istirahati öncesinde ne tür program hazırlayacağımız konusunda tüm planlarımızı önümüzdeki saatlerde bildireceğiz. Tüm halkımızın bilmek isteyeceği bütün bu ayrıntılar sizlere önümüzdeki dakika ve saatlerde iletilecektir.

Öyleyse güçlü olalım, dua edelim ve hayatta karşılaşacağımız büyük güçlükleri Hugo Chavez Frias’ın yüreklerimize ektiği o en büyük sevgiyle karşılayalım.

Şan olsun Hugo Chavez’e!
Yaşasın Hugo Chavez!

Daima yaşasın!


HabersoL - 06 Mart 2013

Son Yazılar