maliki_turkiye_erdoganin_ellerinde_parcalanacak225

Irak Başbakanı Nuri El Maliki : "Türkiye Erdoğan'ın ellerinde parçalanacak!"

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye’nin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ellerinde parçalanacağını ve bölgenin güvenliği açısından zararlı bir hale geleceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan çok fazla konuşuyor ve her seferinde devletlerarası diplomatik ilişki adabına aykırı sözler sarf ediyor. Sunduğu projelerin arkasında ise hem Türkiye için hem de bölge için sorun oluşturacak birçok mesele var. Bu nedenle eminim ki, Türkiye Erdoğan'ın elinde parçalanacak ve bölgenin güvenliği için zararlı bir hale dönüşecek.

Sumayre Haber kanalına konuşan Maliki, Erdoğan'ın Irak ve Suriye'yi dönüştürmeye çalıştığını, ancak Türkiye'nin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin yakında parçalanacağını düşünüyorum. Çünkü ülkede Aleviler, Kürtler, Şiiler, Laik Türkler ve onların muhalifleri var. Şu an Türkiye’deki sorunlar günlük hale gelmeye başladı. Erdoğan’ın kafasında ise bölgedeki sorunları yaymak için farklı düşünceler var, Suriye ve Irak'ı dönüştürmek istiyor. Ancak Erdoğan önce ülkesini Suriye krizinden çıkarsın, sonra Irak’la ilgili ne yapacağını düşünsün.

AKP Hükümeti'nin Barzani Devleti'ne verdiği desteğin endişe verici olduğunu söyleyen Maliki, Türkmenlere de Kerkük konusunda ısrarcı olmamaları konusunda baskı yaptığını belirtti.

Bölgedeki ülkelerin çoğu Başbakan Erdoğan'ın duyarsızlıkları yüzünden endişe duyuyor. Ortada problem oluşturacak bir anlaşma var. Çünkü Türk siyaseti Kürdistan bölgesini tehlikeye attı. Türkiye’nin bölgeye girişi diğer ülkelerin de girişine zemin hazırlayacak ama biz buna sessiz kalmayacağız. Türk hükümeti Iraklı Türkmenlerden Kerkük konusunda ısrarcı olmamalarını istedi. Bu bazı şeylerin varlığını gösteriyor. Takip ediyoruz ve asla sessiz kalmayacağız.

Ulusal Kanal - 01 Ocak 2013

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar